Muzeum Krakowa: Bajecznie kolorowo, czyli warsztat malarski Włodzimierza Tetmajera

legitymizm.org 1 dzień temu
Bajecznie kolorowo, czyli warsztat malarski Włodzimierza Tetmajera
3 kwietnia 2025 roku, godz. 18.00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Kwietniowy wykład z cyklu „Herbatka u Rydlów” poświęcony będzie przedstawieniu procesu twórczego i metod pracy Włodzimierza Tetmajera na podstawie analizy wybranych obrazów. Porozmawiamy o cechach charakterystycznych malarstwa sztalugowego Włodzimierza Tetmajera oraz stosowanej przez niego technice i technologii. Zajrzymy w głąb obrazów, przypatrując się poszczególnym ich warstwom: od podobrazia, przez zaprawę i wielobarwne podmalowania po finalnie oglądane kompozycje ze szczególnym zwróceniem uwagi na kolor, fakturę i światło. O przeprowadzonych interdyscyplinarnych badaniach, które dostarczyły informacji na temat sposobu budowania przez Tetmajera kompozycji malarskich i używanych przez niego farbach, opowie pani Anna Litwin – konserwatorka dzieł sztuki, absolwentka i obecna doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
Wydarzenie transmitowane na profilu Rydlówki na Facebooku.
W bielach i koronkach
6 kwietnia, godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Sala Baltazara Fontany
Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Historia na wybiegu – Krakowskie spotkania z modą sprzed wieków”.
Do wyjątkowych chwil w życiu człowieka należy dzień ślubu. Z obrzędami ślubnymi w każdej kulturze i religii wiązało się wiele rytuałów. Także wyjątkowych strojów. Wiele z elementów ubioru miało funkcję magiczną, zaklinającą przyszłe szczęście lub zabezpieczające przed wpływem zła i rzucenia uroku. Ale czy biała suknia zawsze była strojem dla panny młodej? Czy tylko welon i obrączki bywały symbolem małżeństwa?
Uczestników zachęcamy do przyjścia w ubraniach inspirowanych tematem stroju ślubnego. Podczas spotkania będzie możliwość wystąpienia i zaprezentowania się na „wybiegu”.
Wydarzenie realizowane jest we współpracy z panią dr hab. Lucyną Rotter, prof. UPJPII, Szkołą Tańca Jane Austen oraz Krakowskimi Szkołami Artystycznymi.
Wstęp: 20 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
Idź do oryginalnego materiału