Muzeum Fabryka Czekolady Wedel to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Naszym zdaniem to jedno z ciekawszych muzeów w stolicy. Pokazuje nie tylko historię tego miejsca, ale i obrazuje krok po kroku powstawanie dobrze nam znanej czekolady! I co najważniejsze… Z pewnością nie będą się tutaj nudzić Wasze dzieci! Będą mogły wszystkiego dotknąć, przekręcić, nacisnąć, a choćby i spróbować… oczywiście czekolady!
Kto z nas nie zna czekolady Wedel? To zdecydowanie najsłynniejsza z polskich czekolad. Jej historia sięga 1851 roku. To wtedy Karol Wedel otworzył pierwszy warsztat rzemieślniczy, w którym wytwarzał pierwsze czekolady. Jego dzieło kontynuowali – najpierw jego syn Emil, a następnie wnuk – Jan. Ten ostatni zasłużył się rozbudową fabryki Wedla, która funkcjonuje aż do dzisiaj. Tyle historii w skrócie. Więcej o tej niezwykłej rodzinie, dowiecie się podczas zwiedzania najstarszej w Polsce fabryki czekolady.
Muzeum Fabryka Czekolady Wedel – dowiedz się jak powstaje czekolada!
Muzeum Fabryka Czekolady Wedel to interaktywne muzeum, w którym dowiesz się jak powstaje czekolada! Podczas zwiedzania tego miejsca przejdziesz krok po kroku każdy proces mający na celu doprowadzić do wyprodukowania czekolady. A zaczniemy od… drzewa kakaowca! Czy wiesz jak ono w ogóle wygląda? A może zastanawiałeś się jak wyglądają jego owoce? W muzeum czekolady Wedel nie tylko zobaczysz na własne oczy kakaowiec, ale i poznasz tajniki związane z wytwarzaniem ziarna, które następnie trafia do fabryki. A może masz ochotę spróbować jak smakuje prawdziwe, wyprażone kakao? W czasie zwiedzania jest to możliwe!
Co się dzieje dalej z ziarnem kakaowca? Tego możemy się dowiedzieć na kolejnym piętrze muzeum. Samodzielnie możemy uruchomić cały proces, który doprowadzi do powstania… czekolady! Tutaj będziecie mogli także zobaczyć na własne oczy (oraz powąchać) jak wygląda tłuszcz kakaowy, a także dowiecie się, jak powstaje biała czekolada! Pewnie teraz myślicie, iż wypadałoby jej spróbować? Oczywiście! W Muzeum Fabryka Czekolady Wedla możecie próbować do woli różnych rodzajów czekolad. Gorzkiej, mlecznej, białej… do wyboru do koloru!
W międzyczasie, gdy kolejne ilości czekolady troszczą się o nasze kubki smakowe możemy posłuchać co nieco o historii tego miejsca. A jak pisaliśmy na początku jest ona niezwykła. Zwłaszcza etap budowy fabryki, na której to terenie właśnie jesteśmy. Na tym etapie zwiedzania możesz także zobaczyć, jak na przełomie lat zmieniały się wielkości… tabliczek czekolady!
Wedel to nie tylko czekolada
Dalsze zwiedzanie muzeum to możliwość poznania kolejnych produktów, które powstają w tej fabryce. Bo przecież Wedel to nie tylko czekolada! Jakie produkty kojarzą Wam się z tą firmą? Z pewnością ptasie mleczko. Jego powstaniu jest poświęcona jedna z sal. Również dowiecie się tu co nieco o Torcikach Wedlowskich, Baryłkach, czy słynnych batonikach Pawełek.
Dalej czeka na nas potężna makieta dzielnicy Warszawy, w której teraz się znajdujemy. Może i by nie było nic dziwnego w tej makiecie, gdyby nie fakt, iż została ona zbudowana w całości z… czekolady! Po obejrzeniu makiety czeka na nas wyjątkowy film. To film o ludziach związanych z fabryką, czyli jej pracownikach.
Na koniec zmierzymy się z marketingiem! Jak zmieniały się opakowania produktów Wedla na przełomie lat? W jaki sposób starano się wpływać na decyzje zakupowe klientów? Kto z Was pamięta słynne wedlowskie puszki? To wszystko tu czeka na Was. To z pewnością będzie co dla niektórych podróż w przeszłość, choćby do lat dzieciństwa.
Czy to już koniec zwiedzania Muzeum Fabryki Czekolady Wedel?
Nie to jeszcze nie koniec! Po 90-minutowym zwiedzaniu z przewodnikiem możemy samodzielnie przejść się po kolejnych kondygnacjach fabryki. Dojrzeć możemy tutaj linie produkcyjne czekolad, czekotubek, a także na własne oczy przekonać się, iż torciki wedlowskie są rzeczywiście malowane manualnie! Na koniec wylądujemy na tarasie fabryki Wedla, z którego rozciąga się przepiękna panorama na Warszawę!
Muzeum Fabryki Czekolady Wedel – czy warto odwiedzić? [Nasza Opinia]
Bez wątpienia Muzeum Fabryki Czekolady Wedel to jedno z najciekawszych muzeów w Warszawie. Co ważne z wizyty w tym miejscu byliśmy zadowoleni nie tylko my, ale i Tosia. I co jeszcze ważniejsze, przez 2 godziny zwiedzania zupełnie jej się nie nudziło. Wszystko pokazane jest w sposób ciekawy, interesujący i w pełni angażujący.
Naszym zdaniem są jednak minusy zwiedzania tego muzeum. Po wystawie możemy przechadzać się jedynie z przewodnikiem. W czasie takiego zwiedzania nie ma możliwości zapoznać się ze wszystkimi informacjami, jakie się tu znajdują. Równiez brakuje czasu w skorzystanie z możliwości wszystkich interaktywnych narzędzi przygotowanych dla zwiedzających. Naszym zdaniem cena zwiedzania muzeum też jest dość wysoka i nieco przesadzona.
Godziny otwarcia muzeum oraz cennik biletów sprawdzisz na stronie internetowej.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!