Muzea w Krakowie. 50 najważniejszych i najciekawszych muzeów

polskapogodzinach.pl 1 rok temu

Kraków muzeami stoi i nie jest to przesada – w stolicy Małopolski znajdziecie jedne z najlepszych kolekcji w kraju, a skarby, takie jak Arrasy Wawelskie, ,,Dama z łasiczką” czy czy matejkowski ,,Hołd pruski” przyciągają do Krakowa tysiące turystów rocznie. Nieważne, czy szukacie listy muzeów w Krakowie aby wzbogacić swoją wycieczkę czy w ostatniej chwili musicie wymyślić coś na deszczową pogodę – opisaliśmy wszystkie muzea w Krakowie, o których istnieniu wiemy.

W znakomitej większości byliśmy osobiście, często niejednokrotnie, mamy więc nadzieję, iż nasze krótkie recenzje najciekawszych muzeów w Krakowie przydadzą się Wam do planowania wycieczki. jeżeli szukacie dodatkowych inspiracji, zapraszamy do naszego przewodnika po atrakcjach Krakowa.

Muzea w Krakowie

W tekście prezentujemy ponad 50 muzeów, ale żeby ułatwić wam wybór, poniższe wystawy zakwalifikowaliśmy do dwóch zestawień ,,TOP”:

Top krakowskie muzea: ,,Te wystawy musisz zobaczyć”

  1. Rynek Podziemny, oddział Muzeum Krakowa – jako wstęp do historii Krakowa
  2. Muzeum Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa – jako rozwinięcie historii Krakowa i miejsce ze świetnym widokiem na Rynek
  3. Muzeum Czartoryskich (oddział Muzeum Narodowego) – ze względu na piękne wnętrza i słynną ,,Damę z łasiczką”
  4. Fabryka Schindlera, oddział Muzeum Krakowa – za interesujące i rzeczowe opowiedzenie trudnej historii II wojny światowej
  5. Muzeum Wawelskie – wiadomo, klasyka, polecamy wszystkie ekspozycje, dobrze przeznaczyć na nie cały dzień

Z kolei tym, którzy widzieli już najbardziej podstawowe wystawy, polecielibyśmy następujące miejsca:

Top krakowskie muzea: ,,Kraków dla zaawansowanych”

  1. Pracownia i Muzeum Witrażu – ze względu na swoją unikalność
  2. Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa – żeby poznać nietypową historię tej dzielnicy
  3. Muzeum Wyspiańskiego (oddział Muzeum Narodowego) – bo to nowa pozycja na muzealnej mapie Krakowa, a Wyspiański z Krakowem związany jest w sposób szczególny
  4. Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa – szczególnie w wariancie z udziałem w warsztatach konserwatorskich
  5. Pałac Biskupa Erazma Ciołka (oddział Muzeum Narodowego) – ze względu na przepiękne zbiory sztuki kościelnej zebrane po całej Małopolsce
  6. Podziemna Huta, oddział Muzeum Krakowa – szczególnie dla tych, którzy lubią zwiedzanie z lekkim dreszczykiem

Oczywiście to tylko wybrane propozycje – lubimy i regularnie wracamy do większej liczby muzeów, stąd te opisy poniżej.

1. Wystawy na Zamku Królewskim

Każdy turysta prędzej czy później dociera na Wzgórze Wawelskie, ale jeżeli dobrze się do tej wizyty nie przygotował, może nie do końca wiedzieć, na które wystawy rzeczywiście warto się wybrać i dlaczego. Tu przychodzimy z pomocą :).

Wawel Zaginiony

,,Wawel Zaginiony” to nietuzinkowa wystawa, która prowadzi w podziemia Wawelu – pokazując najstarsze struktury odnalezione przez archeologów na wawelskim wzgórzu. Będzie to np. rotunda z X/XI wieku. Dzięki tej wystawie można zrozumieć, jak ważne Wzgórze Wawelskie było choćby przed wybudowaniem tu królewskiego zamku i przeniesieniem stolicy do Krakowa.

Wawel Odzyskany

,,Wawel Odzyskany” to bardzo interesująca wystawa o tym, jakie koncepcje restauracji i odbudowy Wawelu ścierały się ze sobą w momencie przejęcia przejścia Wawelu w polskie ręce po dekadach austriackich rządów. Bo choć dziś Wawel wygląda imponująco, wtedy był mocno zniszczony, służył jako koszary, i wymagał natychmiastowej restauracji. Jednym z ciekawszych pomysłów restauracji jest ten autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Wielką makietę, prezentującą jego pomysł, zobaczycie właśnie na tej wystawie.

Skarbiec Koronny i Zbrojownia

W skarbcu na Wawelu znajdziecie same najcenniejsze precjoza – przedmioty należące do królów, zdobyte w bitwach czy wykupione przez wawelskie muzeum. Ostatnio skarbiec doczekał się nowej aranżacji, także jeżeli byliście tam jakiś czas temu, warto wrócić i zobaczyć odświeżoną ekspozycję.

Reprezentacyjne komnaty królewskie i prywatne apartamenty królewskie

Ta część Wawelu to chyba najpopularniejsza opcja zwiedzania zamku – w czasie wycieczki zobaczycie najważniejsze pomieszczenia i ich wyposażenie. Wiadomo, hitem są Wawelskie głowy, sala tronowa oraz opisane przez nas na blogu Arrasy Wawelskie.

Sztuka Wschodu

Sztuka wschodu to przede wszystkim zdobycze, które udało się zdobyć pod Wiedniem. Znajdziecie tutaj całą gamę tureckich namiotów, ozdobnej broni czy imponujących końskich uprzęży. To niewielka wystawa, można ją więc na spokojnie połączyć na przykład ze zwiedzaniem Apartamentów Królewskich. Bardzo interesujący jest temat konserwacji zabytkowych tkanin – polecamy niedługi film prezentowany na tej ekspozycji.

W temacie zwiedzania Wawelu warto dodać, iż czynne są także trasy sezonowe – między innymi Ogrody Królewskie czy Smocza Jama. Sprawdźcie przed przyjazdem, czy akurat są otwarte.

2. Muzeum Katedralne

Muzeum katedralne przedstawia najcenniejsze zabytki, jakie są w posiadaniu Katedry Wawelskiej – katedra i zamek są bowiem osobnymi ciałami. Ekspozycję podzielono tematycznie – znajdziecie tu zarówno sztukę sakralną, jak i pamiątki związane z koronowanymi głowami. To naprawdę niezwykle cenne przedmioty, zarówno artystycznie jak i historycznie, dlatego warto poświęcić temu miejscu chwilę.

Muzeum Narodowe w Krakowie

3. Gmach Główny

Zacząć należy chyba od głównego budynku Muzeum Narodowego w Krakowie, umiejscowionego przy Alei Trzech Wieszczów, w najbliższym sąsiedztwie Błoni. To tu znajdziecie najważniejsze wystawy – sztuki polskiej i rzemiosła artystycznego. Szczerze mówiąc, za wystawami stałymi nie przepadamy, ale Muzeum Narodowe w Krakowie często organizuje interesujące wystawy czasowe – ostatnio była to twórczość Hokusaiego lub Tamary Łempickiej, a w tej chwili można zobaczyć ekspozycję o Matejce.

4. Muzeum Czartoryskich

Muzeum Czartoryskich przeszło ostatnio gruntowny lifting, dzięki czemu wygląda naprawdę światowo. Piękne są nie tylko zbiory, pochodzące głównie z kolekcji Izabeli Czartoryskiej, ale także same wnętrza. Najsłynniejszym obiektem prezentowanym w muzeum Czartoryskich jest oczywiście ,,Dama z łasiczką” pędzla Leonarda da Vinci.

Jednak warto przyjrzeć się także pozostałym obiektom, a najlepiej zrobić to w towarzystwie audioprzewodnika lub przewodnika, żeby lepiej docenić klasę prezentowanych obiektów. Bez tego trochę trudno poruszać się po wystawie i wynieść z niej dostatecznie dużo. Na parterze otwarto również klimatyczną kawiarnie, w której można posilić się po zwiedzaniu.

5. Arsenał Miejski

Budynek dawnego Arsenału Miejskiego był pierwszą siedzibą Muzeum Czartoryskich. Dziś zobaczycie tam nową wystawę poświęconą sztuce starożytnej. Jest to część Muzeum Czartoryskich i obowiązuje na nią ten sam bilet.

6. Galeria Sztuki Polskiej XIX-wieku w Sukiennicach

W Sukiennicach zgromadzono jedne z najsłynniejszych dzieł sztuki XIX wieku – wiele z nazwisk takich jak Boznańska, Fałat, Matejko czy Malczewski z pewnością przewinęło się przez karty szkolnych podręczników. Dzieła prezentowane w Sukiennicach to nierzadko ikony polskiego malarstwa, warto więc poświęcić popołudnie i spotkać się z nimi twarzą w twarz. Po zwiedzaniu proponujemy relaks w kawiarni Szał, z której doskonale widać Rynek Główny i Kościół Mariacki.

7. Muzeum i Pawilon im. Emeryka Hutten-Czapskiego

Postać Józefa Czapskiego jest chyba słabo znana szerszej publiczności, a szkoda, bo ten artysta intryguje swoimi zapiskami dotyczącymi najważniejszych wydarzeń. Ciekawostką jest, iż za wystawę odpowiada Krystyna Zachwatowicz, żona Andrzeja Wajdy. Znajdziecie tu także wystawę numizmatyczną z monetami na przykład czasów Chrobrego czy Łokietka. choćby jeżeli te tematy Was za bardzo nie interesują, warto podejść do muzeum i pawilonu i po prostu przejść się dookoła – to taki cichy zakątek w samym centrum miasta, z kawiarnią w stylu francuskim.

8. Kamienica Szołayskich

Koncepcja dotycząca tego, co ma być przedstawiane w Kamienicy Szołayskich, chyba ostatnio się trochę zmieniła – w tej chwili znajdziecie tam wystawę dotyczącą wzornictwa (designu). Wcześniej bardzo lubiliśmy prezentowaną w kamienicy ekspozycję dotyczącą Szymborskiej i nie możemy odżałować tego, iż zniknęła z mapy Krakowa. Może jeszcze kiedyś na nią wróci… P.s. w kamienicy znajdziecie także całkiem miłą kawiarnię, w sam raz na przerwę.

9. Dom Mehoffera

Dom Mehoffera to muzeum biograficzne, w którym poznacie bliżej postać Józefa Mehoffera. Wnętrza oddają charakter epoki, ale największą zaletą tego muzeum jest wyjątkowy ogród – iście bajkowy, niczym ogrody malowane przez Mehoffera na jego płótnach. W ogrodzie skrywa się cudowna kawiarnia Meho Cafe, idealne miejsce na odpoczynek w zieleni z filiżanką kawy- doskonała szczególnie wiosną lub w trakcie upałów.

10. Pałac Biskupa Erazma Ciołka

W zabytkowych wnętrzach dawnego pałacu biskupa ulokowano wyjątkową kolekcję średniowiecznej sztuki dawnej oraz sztuki cerkiewnej. Choć może nie brzmi to intrygująco, to naprawdę same perełki z regionu, przeniesione z małopolskich, często drewnianych, kościółków. Najsłynniejszy obiekt to Madonna z Krużlowej – absolutnie przepiękna. Bardzo lubimy tę wystawę i polecamy każdemu, kto zastanawia się, i jakie skarby skrywały niepozorne wiejskie i miejskie kościółki oraz cerkiewki.

11. Dom Matejki

Dom Matejki to adres, pod którym rzeczywiście mieszkał (i w którym zmarł) mistrz pędzla. Szybko, bo już 5 lat po jego śmierci, mieszkanie Matejków zamieniono na muzeum. Dzięki temu zachowało się wiele z oryginalnego wyposażenia, za pomocą którego można zobaczyć, jak żył rektor Akademii Sztuk Pięknych.

Oczywiście znaliśmy Matejkę jako wielkiego malarza, lubującego się w dużych formatach, ale najciekawszą częścią tej wizyty było poznanie Matejki jako kolekcjonera – wiele zebranych przez siebie przedmiotów wykorzystywał potem na płótnach. Muzeum Mateji znajdziecie przy ulicy Floriańskiej, co sprawia, iż łatwo do niego trafić.

12. Muzeum Wyspiańskiego

Muzeum Wyspiańskiego to najnowsza placówka Muzeum Narodowego w Krakowie – w dawnym budynku, w którym mieściło się kiedyś Europeum, otwarto wystawę poświęconą twórczości Stanisława Wyspiańskiego. To przekrojowa opowieść nie tylko o jego najsłynniejszych obrazach wykonanych pastelami, ale także m.in. o witrażach, scenografii do sztuk teatralnych czy dramatopisarstwie.

Co ciekawe, część ekspozycji zmienia się raz do roku – ze względu na delikatność prac wykonanych pastelami. Najbardziej zainteresowały nas ogromne kartusze przedstawiające projekty słynnych witraży Wyspiańskiego – nieczęsto ma się okazję oglądać takie dzieła z bliska, a nie w kościelnych oknach.

Muzeum Miasta Krakowa

13. Pałac Krzysztofory

Pałac Krzysztofory to siedziba główna Muzeum Krakowa i najważniejsze wystawa w jego programie – ,,Kraków od początku bez końca” w pałacu przy samym rynku. To obowiązkowa pozycja dla tych, którzy chcą zrozumieć lepiej historię Krakowa – przedstawioną niechronologicznie, a bardziej tematycznie i przekrojowo. Największe wrażenie robi sala Baltazara Fontany, z pięknym widokiem na Rynek Główny, oraz ogromna szopka krakowska, do której można wejść. Muzeum organizuje także wystawy czasowe, na przykład coroczną wystawę szopek krakowskich.

14. Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Fabryka Schindlera to jeden z najpopularniejszych oddziałów muzeum Krakowa – co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Nic dziwnego – film ,,Lista Schindlera” przyczynił się do rozpropagowania działalności Oskara Schindlera, który w swojej fabryce uratował ponad tysiąca Żydów z obozu koncentracyjnego w Krakowie-Płaszowie. Dziś na miejscu fabryki Schindlera znajdziecie wystawę poświęconą Krakowowi w czasie II wojny światowej. Wystawa jest ładnie zaaranżowana i wizualnie dopieszczona, a narracja poprowadzona chronologicznie.

15. Rynek Podziemny

Podziemia rynku to jeden z turystycznych hitów Krakowa, szczególnie polecany w trakcie upałów lub niepogody. To muzeum to wynik remontu płyty Rynku Głównego, w trakcie którego odnaleziono kilkuset letnie pozostałości po drogach i budynkach, które niegdyś stały w miejscu rynku. Podróż do podziemi to wyprawa w głąb historii miasta, która pokazuje, jak rozwijał się gród Kraka na przestrzeni wieków. Nowoczesna aranżacja sprawia, iż opowieść nie obciąża i spodoba się także małym gościom. Radzimy rezerwować bilety z wyprzedzeniem – ten oddział Muzeum Krakowa jest bardzo popularny.

16. Muzeum Nowej Huty i Podziemna Nowa Huta

Muzeum Nowej Huty mieści się w dawnym kinie Światowid – nie ma jeszcze stałej wystawy poza możliwością zwiedzenia podziemi. Podziemia Nowej Huty to nic innego jak schrony, wybudowane na wypadek wojny atomowej. Prawdopodobnie większego ataku atomowego by nie przetrwały, ale i tak warto zobaczyć, jakie władze PRL miała na taką możliwość pomysł. To przerażająca podróż do alternatywnej historii, która szczęśliwie nigdy się nie wydarzyło. W ramach projektu Podziemna Nowa Huta możecie także zobaczyć schron pod jedną z nowohuckich szkół – docelowo takich miejsc otwartych będzie więcej.

17. Stara Synagoga

Stara synagoga na krakowskim Kazimierzu to unikat na skalę całego kraju – to najstarsza synagoga w Polsce. Od lat nie jest używana w celach religijnych, za to w jej wnętrzu znajdziecie wystawę dotyczącą judaików. Życzylibyśmy sobie lekkiego odświeżenia tej ekspozycji, ale i tak jest to cenne źródło informacji o kulturze żydowskiej, a szczególnie jej roli dla Kazimierza i Krakowa. Znajdziecie tu nieliczne, zachowane przez wojnę lokalne pamiątki.

18. Muzeum Podgórza

Muzeum Podgórza przedstawia historię jednej z dzielnic miasta Krakowa – Podgórza. Mało kto wie, iż było to kiedyś osobne miasto, wytyczone adekwatnie jako przeciwwaga dla Krakowa. I historia tego, jak stworzono w XVIII wieku nowe miasto na drugim brzegu Wisły oraz jak konkurowało a potem połączyło się z Krakowem, powinna zainteresować nie tylko miłośników lokalnych opowieści. Z wystawy dowiecie się między innymi o tym, czy Kopiec Kraka jest wielkim kurhanem, czym jest rękawka, oraz dlaczego Podgórze nazywane było ,,Ameryką Galicji”. Polecamy!

19. Rydlówka

,,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to jeden z najpopularniejszych dramatów epoki Młodej Polski i do dziś z pewnością ,,ulubiona pozycja wielu uczniów szkół średnich ;)). Lektura traktuje o wydarzeniach, które miały lub mogły mieć miejsce w trakcie wesela Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Wesele to odbyło się właśnie w Bronowicach, w Rydlówce, czyli domu Lucjana Rydla. W tym oddziale muzeum Krakowa może zwiedzić te wnętrza i dowiedzieć się nieco więcej na temat owych wydarzeń, a także młodopolskich elit, bronowickiego chłopstwa oraz zaproszonych na wesele gości. Wystawa niestety nie obfituje w opisy – polecamy zakupić przewodnik, który ułatwi zwiedzanie.

20. Apteka pod Orłem

Apteka pod Orłem to kolejny oddział Muzeum Krakowa związany z II wojną światową. W tym miejscu funkcjonowała apteka, która w trakcie II wojny światowej znalazła się na terenie getta żydowskiego. Tadeusz Pankiewicz oraz jego pracownicy nieśli pomoc zamkniętym w getcie Żydom, za co zostali nagrodzeni odznaczeni tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów. Dlaczego ryzykowali swoje życie? Jak pomagali Żydom? Jak to możliwe, iż goje mogli prowadzić aptekę w środku getta? O tym wszystkim dowiecie się z wystawy zaaranżowanej tak, żeby przypominać aptekarskie wnętrza.

21. Ulica Pomorska

Do tego oddziału Muzeum Krakowa długo nie byliśmy w stanie się wybrać – tematyka wystawy nie jest łatwa, bo na ulicy Pomorskiej znajdowała się siedziba krakowskiego gestapo. W związku z tym wystawa opowiada o terrorze, którego zaznali mieszkańcy Krakowa – podczas II wojny światowej, a także w okresie stalinowskim. Na ulicy Pomorskiej można też zobaczyć oryginalne cele, w których katowano więźniów. Wystawa dla ludzi o mocnych nerwach.

22. Wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa, dumnie górująca nad płytą Rynku Głównego, to ostatni fragment, który ostał się po miejskim Ratuszu rozebranym XIX wieku. W tym oddziale możecie wspiąć się na jej samą górę, z której roztacza się piękna panorama na serce Krakowa. Wspinaczkę umila niewielka wystawa pokazująca, jak działał krakowski samorząd.

Uprzedzamy – wieża jest dość wąska, a schodki nierówne – polecamy ten oddział tylko osobom które sprawnie przecisną się w wąskich korytarzach. Warto też dodać, iż wie iż jest czynna tylko kilka godzin dziennie – dobrze zaplanujcie wizytę.

23. Celestat

Celestat to interesujące miejsce, które znajdziecie na tyłach dworca Kraków Główny. To tu siedzibę miało bractwo kurkowe, które trenowało sztukę strzelecką na pobliskiej strzelnicy. Nowo otwarta wystawa przybliża temat bractwa i obronności w mieście. Uwaga – w czerwcu 2023 oddział czynny był tylko dla grup po uprzednim umówieniu się.

24. Barbakan i Mury Obronne – Trasa Obronności

Barbakan i mury obronne, w skład których wchodzi między innymi ikoniczna Brama Floriańska, to oddział Muzeum Krakowa, o którym wiedzą nieliczni, a który mija chyba każdy odwiedzający Kraków turysta. Możecie przejść się pozostałością po miejskich obwarowaniach i dowiedzieć się, jak wyglądała obrona Miasta Krakowa. Dobre widoki w cenie biletu!

25. Dom pod Krzyżem

Dom pod Krzyżem to niewielki obiekt, rzut kamieniem od Teatru Słowackiego, w którym w tej chwili mieści się wystawa czasowa dotycząca tajemnic działania teatru. Z tego, co nam wiadomo, docelowo ma być to centrum kultury niematerialnej, w której prezentowane będą właśnie te niematerialne tradycje Krakowa.

26. Thesaurus Cracoviensis

Thesaurus to oddział, do którego chyba najtrudniej trafić. Ulokowano go na krakowskich Bielanach, a dojazd tam transportem publicznym jest mocno utrudniony – w tę stronę kursuje jedynie kilka autobusów.

Ten oddział to ogromny magazyn zbiorów Muzeum Krakowa, który jednak udostępniony jest do zwiedzania. To ciekawe, bo takie wnętrze zwykle pozostają niedostępne dla publiki, ale w tym przypadku jest inaczej. Możecie zobaczyć, jak przechowuje się cenne eksponaty i podejrzeć najciekawsze z nich – które jednak nie znalazły swojego miejsca na aktualnych wystawach.

To chyba szczególnie interesująca propozycja dla mieszkańców miasta, bo wyobrażamy sobie, iż turyści niekoniecznie będą mieć czas zapuścić się w tak odległe od centrum Krakowa miejsce. Bardzo ciekawym aspektem działania Thesaurusa są pracownie konserwatorskie, które organizują tematyczne warsztaty – możecie dowiedzieć się na przykład, jak konserwuje się tkaniny czy książki. Warto sprawdzić program tych warsztatów i połączyć zwiedzanie oddziału z udziałem w takim wydarzeniu.

27. KL Plaszow

Mało kto wie, iż na terenie samego miasta Kraków znajdował się obóz koncentracyjny – dziś ten teren porasta roślinność, a choćby wielu Krakowian nie wie, iż miejsce, w którym urządzają sobie piknik, to tereny, które objęte powinny być jakąś formą upamiętnienia katorgi więźniów. w tej chwili realizowane są rozmowy na temat kształtu oddziału dotyczącego historii KL Płaszów – na razie proponujemy udać się na jeden z organizowanych przez Muzeum Krakowa spacerów z przewodnikiem.

28. Kamienica Hipolitów

(oddział czasowo zamknięty – 2023)

Kamienica Hipolitów to oddział, w którym zobaczycie zabytkowe wnętrza mieszczańskie głównie z XIX wieku. Dzięki wizycie tej części muzeum możecie uświadomić sobie, jak mieszkali zamożni mieszczanie w jednej z przyrynkowych kamienic.

29. Dom Zwierzyniecki

(oddział czasowo zamknięty – 2023)

W Domu Zwierzynieckim można było kiedyś zobaczyć wystawę dotyczącą Zwierzyńca – jednej z dzielnic Krakowa, w której znajduje się np. Kopiec Kościuszki, Błonia czy zabytkowy klasztor norbertanek. Ostatnio oddział pozostaje zamknięty.

Muzea w Krakowie o tematyce technicznej, naukowej, i przyrodniczej

30. Muzeum Inżynierii i Techniki i Ogród Doświadczeń

Muzeum Inżynierii i Techniki w 2023 roku otworzyło swoje progi po długim remoncie. Umiejscowione w zabytkowej zajezdni tramwajowej prezentuje wystawę o rozwoju technologicznym miast. Nie mieliśmy okazji obejrzeć jeszcze ekspozycji w nowej aranżacji, ale już słyszeliśmy bardzo dobre o niej opinie.

Dajcie znać, jeżeli już tam byliście. Do Muzeum Inżynierii i Techniki należy także teren Ogrodu Doświadczeń, zlokalizowany nieopodal Tauron Areny w Parku Lotników. To duży ogrodzona przestrzeń, w której rozlokowano różne przyrządy pozwalające dzieciom (i ich rodzicom ;)) obserwować zjawiska fizyczne i tłumaczyć je w przystępny sposób.

31. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius

Do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zaglądają raczej szkolne wycieczki, a szkoda, bo historia i zbiory zgromadzone przez pierwszą polską uczelnię robią wrażenie. W trakcie wycieczki zobaczycie najstarsze wnętrza uniwersytetu, przedmioty ery kopernikańskiej oraz takie cacuszka, jak Nagrodę Nobla czy Oscara Andrzeja Wajdy. Ciekawie ogląda się także sprzęty, dzięki którym nauka posuwała się do przodu – niektóre z dzisiejszej perspektywy zabawnie niedokładne, a inne z kolei zaskakująco aktualne.

32. Muzeum Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego

To niewielkie muzeum, chyba raczej dla koneserów – zresztą nie łatwo jest tu trafić, bo godziny otwarcia nie sprzyjają potencjalnym gościom. Znajdziecie tutaj przede wszystkim preparaty anatomiczne, wliczając różne mniej lub bardziej okropne anomalie, spreparowane przed dekadami przez kadrę Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponad 2000 eksponatów służyło i do dziś służy przede wszystkim celom dydaktycznym. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

33. Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji to kolejne, obok muzeum Jana Matejki, muzeum w Krakowie położone na ulicy Floriańskiej – dziennie mijają go tłumy, ale chyba mało kto zagląda do środka. Zgromadzono tutaj obiekty związane z aptekami i szeroko rozumianym lecznictwem, mniej lub bardziej zaawansowanym. Zabytkowe lady apteczne imponują, nieskuteczne metody leczenia bawią, a zamknięte w słoiczkach i fiolkach substancje lecznicze, które miały przynieść ulgę cierpiącym, momentami choćby przerażają…

34. Muzeum Lotnictwa Polskiego

Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego znajdziecie w pewnej odległości od centrum miasta, ale jest ku temu jeden istotny powód – właśnie w tych okolicach funkcjonowało kiedyś lotnisko. Wizyta w tym miejscu to prawdziwa podniebna podróż – w hangarze i na terenie muzeum eksponowane są zarówno modele jednostek, jak i oryginalne obiekty i pełnowymiarowe repliki. Do niektórych można wsiąść!

Krakowskie muzea sztuki

35. MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej

MOCAK to muzeum specjalizujące się w sztuce współczesnej, prezentujące zarówno kolekcję stałą, jak i wiele różnych wystaw czasowych – często poruszających tematy polityczne i społeczne. Najbardziej znaną instalacją prezentowaną w MOCAKu jest ,,Między słowami”.

Wystawa nazistowskich plakatów skierowanych do Polaków z czasu niemieckiej okupacji.

36. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Charakterystyczna bryła usadowiona na brzegu Wisły to muzeum traktujące o sztuce Wschodu, ufundowane przez Andrzeja Wajdę. Nazwa odnosi się do postaci żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Feliksa ,,Mangghi” Jasieńskiego, zbieracza sztuki Wschodu. Jego kolekcja nie mieściła się na wystawach Muzeum Narodowego, a tu znalazła swój nowy dom.

W Manggdze nie ma wystawy stałej, rotują się natomiast wystawy czasowe – zarówno bardziej klasyczne, jak i poruszające współczesne tematy. Niezwykłym plusem tej lokalizacji jest wspaniała kawiarnia, Cafe Manggha, z pysznym jedzeniem i jeszcze pyszniejszym widokiem na Wawel.

37. Pracownia i Muzeum Witrażu

Pracownia i Muzeum Witrażu ulokowane jest przy Błoniach, w oryginalnej pracowni witrażu, która w tym miejscu funkcjonuje już ponad 100 lat. To prywatna placówka, w której dowiecie się, jak trudną sztuką jest tworzenie witrażu. Przewodnicy opowiadają o każdym kroku tworzenia takiego projektu oraz o tym, jak nie wybacza on żadnych błędów. Co ciekawe, możecie też zobaczyć artystów przy pracy, bowiem w pracowni przez cały czas realizowane są nowe projekty – dzięki temu wizyta nie jest teoretyczna. Bardzo polecamy

38. Cricoteka

Cricoteka na dobre odmieniła pejzaż nadwiślańskich bulwarów – już dla samej bryły warto podejść bliżej budynku, bo zabieg ,,otoczenia” zabytkowej elektrowni podgórskiej czy efekt odbijania się w ścianach muzeum są ciekawe. We wnętrzach znajdziecie wystawę poświęconą twórczości Tadeusza Kantora – a iż twórczość to niełatwa w odbiorze, polecamy zajrzeć tu na oprowadzanie z przewodnikiem. Na górze znajduje się fajna kawiarnia z pięknym widokiem na zakole Wisły.

39. Dworek Matejki w Krzesławicach (Nowa Huta)

Nowohucki dworek to niewielka wystawa pamiątek po malarzu, eksponowanych w wiejskiej rezydencji malarza, w której mieściła się kiedyś także jego pracownia. Matejko nabył tą posiadłość za należność za obraz ,,Batory pod Pskowem” i to tu stworzył wiele ze swoich dzieł. To fajna destynacja na wycieczkę rowerową – w parku otaczającym dworek można chwilę odpocząć.

Krakowskie muzea o tematyce religijnej

40. Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie

W tym muzeum nas jeszcze nie było, ale jeżeli interesuje was tematyka religijna, a przede wszystkim postać Jana Pawła II, muzeum na ulicy Kanoniczej należy wpleść do planu wycieczki po Krakowie. Położony jest po sąsiedzku z Pałacem Biskupim, więc można połączyć wizytę w obu miejscach.

41. Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w Krakowie

To nowe miejsce na mapie krakowskich muzeów – szukajcie go w nowohuckiej Mogile, przy najstarszym w Krakowie opactwie cystersów. Z wystawy dowiecie się więcej o tym zakonie i jego działalności religijnej, ale także ekonomicznej i społecznej.

Ekspozycję zaaranżowano w bardzo interesujący i nowoczesny sposób, tak jak powinny wyglądać współczesne wystawy tematyczne. Przy okazji warto zajrzeć także do przylegającego kościoła, najważniejszego dla krakowskich cystersów, oraz położonego vis a vis kompleksu klasztornego kościoła św. Bartłomieja – jednej z czterech drewnianych świątyni znajdujących się do dziś na terenie Krakowa.

42. Muzeum Dominikanów

Choć Muzeum Dominikanów w Krakowie nie jest może na liście priorytetów przeciętnego turysty, to jeżeli szukacie w Krakowie czegoś innego, warto zajrzeć na ulicę Stolarską, na najnowszą, otwartą w 2023 roku, wystawę. Opowiada ona historię zakonu dominikanów, jednego z najstarszych zakonów sprowadzonych do Krakowa.

Dowiecie się, jaką rolę odegrali dominikanie w historii miasta, a także zobaczycie najcenniejsze obiekty zgromadzone przez zakon. Dla dominikanów Kraków jest swoisty matecznikiem, a w muzeum znalazły się eksponaty nie tylko ze stolicy Małopolski, ale także z innych klasztorów dominikańskich w kraju. Zabytkowe, niezwykle dobrze zachowane księgi czy ozdobne monstrancje robią wrażenie jako przedmioty– choćby jeżeli zdjąć z nich warstwę religijną.

Pozostałe muzea w Krakowie

43. Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Krakowie, umiejscowione w dawnym klasztorze karmelitów bosych i późniejszym więzieniu, to najstarsza muzeum archeologiczne w Polsce – założone w 1850 roku. Prezentuje głównie zabytki archeologiczne z Krakowa i okolic, kolekcję peruwiańską oraz wystawę dotyczącą starożytnego Egiptu.

Niestety placówka trochę trąci myszką i trzeba wiedzieć, czego szukać, żeby wśród prezentowanych na ekspozycję przedmiotów wyłuskać te godne uwagi. Dla rodzin z dziećmi może być to interesująca propozycja, ale przyznajemy, iż muzeum zwiedza się trochę ciężko ze względu na niezbyt przystający do współczesnych standardów charakter wystawy oraz samych pomieszczeń.

Dla nas najciekawsze okazała się historia Światowida oraz zabytki znalezione przy budowie małopolskich dróg. Przed wizytą sprawdźcie dostępność – ostatnio w lato 2023 muzeum było czasowo nieczynne. Przy okazji wizyty polecamy spacer w przepięknym ogrodzie przy Muzeum Archeologicznym – wejście za symboliczną opłatą.

44. Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne, zlokalizowane w dawnym Ratuszu Kazimierza przy Placu Wolnica, to klasyka etnograficznego gatunku – znajdziecie tu eksponaty z całego regionu, pokazujące zarówno życie codzienne, jak i odświętne Małopolan. Choć muzeum jest nieduże, to idealne miejsce, żeby pokazać dzieciom, jak niegdyś mieszkano, noszono się i świętowano. Wystawa podejmuje też temat różnych krakowskich tradycji, takich jak szopki krakowskie, Emaus czy Rękawka.

45. Żywe Muzeum Obwarzanka

Żywe Muzeum Obwarzanka świetnie nada się jako przerwa w bardziej poważnych tematach i w intensywnym zwiedzaniu – zajęcia z lepienia obwarzanków na pewno będą miłym przerywnikiem dnia. Wizyta to raptem kilkadziesiąt minut, w trakcie których dowiecie się, dlaczego obwarzanki krakowskie są tak wyjątkowe oraz ulepicie swój własny wypiek. W porównaniu z innymi żywymi muzeami, np. piernika czy rogala marcińskiego, może nie robi takiego wrażenia, ale urozmaici wycieczkę – szczególnie taką z dziećmi.

46. Żydowskie Muzeum Galicja

Żydowskie Muzeum Galicja, ulokowane na Kazimierzu, traktuje o tematyce żydowskiej w trochę inny sposób niż wystawa prezentowana w Starej Synagodze. Tu zobaczycie przede wszystkim treści dotyczące śladów po kulturze żydowskiej obecnych w dzisiejszej architekturze i krajobrazie Polski. Natknęliśmy się tu także na kilka bardzo interesujących wystaw czasowych, z wystawą o Helenie Rubinstein na czele. W muzeum realizowane są liczne spotkania i prelekcje, na których można pogłębić wiedzę dotyczącą dziedzictwa żydowskiego.

47. Muzeum Armii Krajowej

Muzeum Armii Krajowej szukajcie na tyłach dworca Kraków Główny. To gratka dla zainteresowanych tematem II wojny światowej, którzy chcą dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu państwa podziemnego. Wystawa liczy ledwie ponad 10 lat, a historia przedstawiona jest w estetyczny i nowoczesny sposób. Temat oczywiście niełatwy, ale zawarto tu sporo ciekawostek.

Muzea w Krakowie – te miejsca jeszcze przed nami

Choć bardzo się staraliśmy, nie udało nam się być jeszcze w każdym jednym muzeum w mieście. Poniżej wymeniamy kilka, do których jeszcze nie dotarliśmy – dajcie znać jeżeli już w nich byliście i napiszcie w komentarzach, jak się podobały. A może jakieś muzeum ominęliśmy? Czekamy na Wasze głosy!

Muzeum Kościuszki – nowa odsłona biografii Tadeusza Kościuszki, prezentowana w sąsiedztwie kopca jego imienia.

Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN – paleomntologia i paleobotanika w ścisłym centruk Krakowa

Muzeum Przyrodnicze PAN – to muzeum słynie z eksponowania wyjątkowego znaleziska, jakim jest idealnie zachowane ciało nosorożca włochatego, odnalezione w dzisiejszej Ukrainie.

Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa – wystawa stała pokazuje historię krakowskiej huty szkła- od kwestii technologicznych po design.

Idź do oryginalnego materiału