Możesz go spotkać u siebie w kuchni. Lepiej wiedzieć, jak się go pozbyć

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: pixabay.com


Wołek zbożowy to chrząszcz, którego dorosłe osobniki i larwy żerują na ziarnach oraz suchych pokarmach zbożowych. Walka z nim jest uciążliwa, dlatego warto do działania przystąpić już w chwili, gdy rozpoznany jego obecność w kuchni. Zobacz, jak pozbyć się tego szkodnika.

Wołki zbożowe rozwijają się głównie w magazynach zbożowych. Do naszych domów trafiają najczęściej przyniesione ze sklepów. Na wołka zbożowego natknąć się możemy zarówno w mąkach, kaszach, makaronach, jak i otrębach czy płatkach śniadaniowych. jeżeli masz z nim do czynienia w swoim domu, zacznij gwałtownie działać.

Przeczytaj również: Moneta w lodówce. Dlaczego warto to zrobić przed wyjazdem na urlop?

Skąd się biorą wołki zbożowe w domu?

Samica wołka zbożowego wygryza w ziarnie kanalik i składa w nim jajo. Z jaja wylęga się larwa, która po około 40 dniach przepoczwarza się w dorosłego chrząszcza. Postać dorosła wołka zbożowego wydostaje się z ziarna przez wygryziony otwór. Warto podkreślić, iż produkty zanieczyszczone przez wołka nie nadają się do spożycia. Fragmenty chitynowego pancerza wołków po zjedzeniu powodują różne stany zapalne i zaburzenia jelitowe. Alergeny, które zawiera ten chrząszcz oraz jego odchody mają niekorzystny wpływ na układ oddechowy i mogą nasilać objawy astmy.

Wołek zbożowy zadomawia się m.in. w kaszach – Pyszności; Fot. pixabay.com

Wołek zbożowy – jak się go pozbyć?

Chcąc pozbyć się wołków zbożowych, produkty ziarniste należy przechowywać w lodówce. W temp. 0 st. C dorosłe chrząszcze giną po 63 dniach, larwy po 30, a jaja po 19 dniach. Również wysoka temperatura jest dobrą metodą pozbycia się wołków. Temperatura powyżej 35 st. C powoduje, iż wszystkie dorosłe osobniki wołków zbożowych giną. Pamiętaj jednak, by nie spożywać produktów, które miały styczność z wołkiem.

Uważa się, iż największe działanie odstraszające i zwalczające wołka mają proszki z suszonych roślin takich jak: wrotycz pospolity, nostrzyk żółty, krwawnik pospolity, jasnota purpurowa, bagno zwyczajne, miodla indyjska, mięta polna, mięta pieprzowa, lebiodka pospolita, bez czarny, bylica piołun, kminek zwyczajny, złocień dalmatyński, dziewanna wielkokwiatowa, szałwia lekarska, lawenda, pieprz czarny, papryka i cynamonowiec wonny.

Pamiętaj również, by często przeglądać zapasy produktów suchych, przesuwać je i ostukiwać (wołek nie lubi hałasu i rzadko gnieździ się w głośnych miejscach). Dobrą praktyka jest też przechowywanie produktów suchych w szczelnych, twardych pojemnikach, np. słoikach. Regularnie sprzątaj szafki, prewencyjnie możesz umieścić pułapki na wewnętrznej stronie szafek lub szuflad.

Idź do oryginalnego materiału