Leśne ścieżki, góra, Morskie Oko i restauracja w góralskim stylu. Brzmi jak Podhale? Nie tym razem. Takie widoki można znaleźć również na północy kraju. W ubiegły weekend wybrałam się na spacer do mojej ulubionej części Sopotu. Kiedy napawałam się wiosenną pogodą, ciszą i pięknymi widokami, pomyślałam, iż muszę się z wami podzielić tym miejscem.
REKLAMA
Zobacz wideo Pojechałam pierwszy raz i przepadłam. Pokażę wam Maltę, jakiej nie znacie
Co warto zobaczyć w Sopocie? Góralski klimat nad morzem
Wspomniane miejsce leży w dzielnicy Górny Sopot. Wystarczy, iż udamy się Monciakiem w kierunku przeciwnym do morza, przejdziemy tunelem pod ulicą Niepodległości, a następnie ruszymy w górę. Już po kilku chwilach można poznać zupełnie inne oblicze kurortu. Brak tłumów, ćwierkanie ptaków, urokliwe budynki - idealne okoliczności do romantycznego spaceru. Pierwszym widokiem, który może zaskoczyć turystów, jest... drewniana chata góralska. To słynna restauracja Harnaś serwująca dania z kuchni podhalańskiej.
SopotOtwórz galerię
Aby dotrzeć do sopockiego Morskiego Oka, trzeba zejść po schodkach nieopodal Opery Leśnej. Staw leży w otoczeniu lasu i jest określany także Jeziorem Nowowiejskiego, jednak mieszkańcy Trójmiasta zdecydowanie częściej korzystają z tej pierwszej nazwy. Możecie odpocząć tu na ławkach i nacieszyć się spokojem.
Co fajnego w Sopocie? Łysa Góra i... stara skocznia narciarska
Kolejnym przystankiem jest pobliska Łysa Góra, która wznosi się na 110 m n.p.m. Zimą miejsce przyciąga narciarzy i saneczkarzy, a wiosną zachęca do spacerów. Latem mieszkańcy chętnie zabierają ze sobą koce, przynoszą przekąski i napawają malowniczym widokiem na Zatokę Gdańską. Na szczycie czeka także ławeczka.
Co ciekawe, nieopodal można znaleźć także miejsce, w którym kiedyś mieściła się skocznia narciarska. Obiekt wybudowano przed II wojną światową, a jego punkt konstrukcyjny wyznaczono na 25. metrze. Dawniej wybierali się tam młodzi wielbiciele sportów zimowych. W latach 50. pojawiły się choćby plany wybudowania innej skoczni z prawdziwego zdarzenia, na stoku Sępiego Wzgórza. Nie udało się ich jednak zrealizować. Oba miejsca można z łatwością wyszukać w mapach Google.
Sopot Fot. materiały prywatne
W Sopocie istniał także tor saneczkowy. Początkowo udostępniono go w 1908 roku, a kilka lat później, gdy pojawił się projekt stworzenia Opery Leśnej, został zmodernizowany, a jego trasa zmieniona. Na miejscu odbywały się interesujące wydarzenia, jak np. festyn saneczkowy. W okolicy można znaleźć tabliczkę z informacjami na ten temat. Znałeś/aś Sopot z tej strony? Zapraszamy do udziału w sondzie i do komentowania.