Moje petunie to hit osiedla. Sąsiadki pytają, ale nie mówię im, iż stosuję tylko te trzy "dokarmiacze"

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Co zrobić, aby petunie obficie kwitły? Fot. pexels.com / Naeco


Jednym z najpopularniejszych kwiatów, jakie są uprawiane na balkonach to petunie. I nic dziwnego, występują w wielu wariantach kolorystycznych, a niektóre dodatkowo też ładnie pachną. Jednak co zrobić, aby petunie pięknie kwitły, a zarazem nie kupować gotowych nawozów? Zobaczcie sami.
Odpowiednio zadbane petunie są naprawdę piękne, ale czasem zdarzy się tak, iż zaczynają blednąć, kwiaty są mniejsze i w mniejszej liczbie. Co wtedy trzeba zrobić? Jak pomóc roślinie? Przede wszystkim w przypadku petunii ważne jest podlewanie i nawożenie. Przy czym o to drugie można zadbać, wykorzystując to, co już mamy w kuchni. Zresztą przekonajcie się sami.
REKLAMA


Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!


Petunie to uwielbiają. To trzy proste "dokarmiacze", które dodadzą roślinie energii
Petunie trzeba regularnie nawozić tak jak i inne rośliny. A w jaki sposób? Można zrobić wzmacniające mieszanki ze skorupek jaj, skórek bananów i liści laurowych. Oto przepisy na każdą z nich:


nawóz ze skorupek jaj - skorupki po jajkach umyj i wysusz, a potem rozkrusz, taki proszek możesz wymieszać z ziemią, bądź posypać nim podstawę petunii, której zapewni sporo wapnia,
nawóz bananowy - skórki po bananach pokrój na mniejsze kawałki i zakop w ziemi w pobliżu kwiatu, gdy będą gniły, uwolnią potas, który jest niezbędny dla kwiatów i korzeni petunii,
mikstura z liści laurowych - zagotuj wodę, po czym, gdy będzie jeszcze gorąca, wrzuć do niej 10 liści laurowych, zostaw je tak, aż woda wystygnie całkowicie, potem odcedź i powstałym wywarem podlej kwiaty, w ten sposób zapewnisz petuniom nie tylko potas, ale i fosfor.


Petunie to uwielbiają. O tym też trzeba pamiętać, podczas uprawy tych kwiatów
Poza wyżej wymienionymi "dokarmiaczami", petunie trzeba też regularnie podlewać. Przy czym najlepiej robić to wcześnie rano bądź późnym południem lub wieczorem, aby słońce nie spaliło mokrych liści i kwiatów. Jednak zarazem należy pamiętać, aby petunii ani nie przesuszyć, ani nie przelać. Jak podaje serwis Decoria.pl, ziemia powinna być lekko wilgotna, a podlewając, należy starać się nie zmoczyć liści i kwiatów, bo może to powodować choroby grzybicze. Co więcej, petuniom trzeba regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, aby w ten sposób pobudzić je do wypuszczenia nowych. Miłośnicy tych roślin powinni również pamiętać, iż potrzebują one dobrego nasłonecznienia, i zarazem nie znoszą przymrozków.
Idź do oryginalnego materiału