Czasem do przygotowania szynek potrzebny jest szynkowar albo wędzarnia. jeżeli nie mamy ich w domu, to wówczas warto parzyć szynkę w garnku. Dzięki temu nie wychodzi sucha, a delikatna i soczysta. Po prostu aż rozpływa się w ustach. Koniecznie będzie jednak zastosowanie zasady 10 minut.
Na czym polega zasada 10 minut przy przygotowaniu szynki parzonej?
Szynką parzoną robimy według starej, sprawdzonej zasady. Polega ona na parzeniu mięsa w wodzie przez 10 minut i to dwa razy. Oczywiście wcześniej musimy zamarynować je przyprawami i solą.
Zasadę 10 minut należy zastosować, gdy mięso przeleży w lodówce 12 h. Po 10-minutowym gotowaniu całkowicie je schładzamy.
Po 6 h lub następnego dnia ponownie gotujemy szynkę, również przez 10 minut. Takie dwukrotne gotowanie sprawi, iż mięso wyjdzie idealne, czyli delikatne, soczyste, kruche i aromatyczne.
Choć 10 minut może wydawać się zbyt krótkim czasem na ugotowanie szynki, to warto pamiętać, iż po wyłączeniu ognia przez cały czas pozostaje w gorącej zalewie, gdzie stopniowo dochodzi.
Przepis na parzoną szynkę z zastosowaniem zasady 10 minut
Składniki:
- 800 g szynki wieprzowej;
- 30 g soli peklowanej;
- 4 ząbki czosnku;
- 4 łyżki majonezu;
- 2 łyżki soli zwykłej;
- 1 łyżka majeranku;
- 1 łyżeczka ziaren jałowca;
- 5 liści laurowych;
- 5 ziaren ziela angielskiego.
Przygotowanie:
Żeby zrobić szynkę parzoną, na początek mieszamy sól peklowaną, majeranek i czosnek, uprzednio przeciśnięty przez praskę. Tak przygotowaną mieszanką nacieramy mięso.
W kolejnym kroku odkładamy je do naczynia, przykrywamy i odstawiamy do lodówki na 12 h. Po tym czasie wlewamy wodę do dużego garnka i dodajemy majonez, zwykłą sól, rozgnieciony jałowiec, liście laurowe i ziele angielskie.
Szynkę gotujemy w przyprawach przez 10 minut na wolnym ogniu. Następnie odstawiamy ją na 6 godzin do całkowitego ostudzenia.
Po tym czasie znowu gotujemy szynkę przez 10 minut i standardowo odstawiamy ją do ostygnięcia. Na koniec wyjmujemy mięso z wody, osuszamy je i wstawiamy do lodówki na 3 h.
Z czym podawać szynkę parzoną?
Szynkę parzoną możemy podawać jako świąteczne danie obiadowe. Będzie wspaniale komponowała się z ziemniaczanym puree i z dodatkiem duszonej kapusty lub buraczków.
Można też zaserwować takie mięso jako przekąskę na desce wędlin. W tym przypadku podajemy je na zimno ze świeżym pieczywem i ogórkami kiszonymi. Pasuje do niego chrzan, musztarda albo sos czosnkowy.
Zobacz też:
Te zioła przywiozłam z Bułgarii. Są dla jelit jak ciepły okład
Ten olej najlepiej pasuje do śledzi. Obniża cholesterol i wzmacnia stawy
Koniecznie wypróbuj ten trik przed świętami. Sernik będzie puszysty i wysoki