MOGILNO

glosseniora.pl 3 tygodni temu

CHARAKTERYSTYKA

Mogilno to miasto położone na Pojezierzu Gnieźnieńskim nad Jeziorem Mogileńskim. Nazwa miasta wywodzi się od rzeczownika mogiła, rozumianego dawniej jako wzniesienie czy pagórek. Gmina Mogilno jest gminą miejsko – wiejską i zamieszkuje ją ok. 24 tys. osób (w tym ok. 11 tys. w mieście). Posiada 30 sołectw i zajmuje obszar o powierzchni 256,11 km2 (z tego samo miasto 8,5 km2 ). Mogilno należy do najstarszych osad pogranicza Wielkopolski, najwcześniejsze ślady jej istnienia pochodzą z VII wieku. Początkowo było wsią służebną, ale dzięki położeniu na prastarym szlaku bursztynowym gwałtownie stało się osadą targową.

W II drugiej połowie XI sprowadzeni przez Bolesława II Śmiałego benedyktyni otrzymali od księcia akt fundacyjny wraz z nadaniami ziemskimi. Zakonnicy wznieśli kościół pod wezwaniem św. Jana Apostoła i przylegające do niego zabudowania klasztorne. 17 maja 1398 r. król Władysław Jagiełło nadał rozwijającej się na wzgórzu osadzie prawa miejskie, które później potwierdzili: król Zygmunt Stary (1548 r.) oraz król Jan Kazimierz (20 grudnia 1666 r.). Wraz z nadaniem Mogilnu praw miejskich ustalono również jego herb.

Mogilno leży na Szlaku Piastowskim i jest jednym z jego atrakcyjniejszych punktów oraz doskonałą przystanią dla turystów zainteresowanych historią państwa polskiego. Stąd można łatwo dojechać do Poznania, Gniezna, Trzemeszna, Strzelna, Kruszwicy, Biskupina oraz sanktuariów w Markowicach i Licheniu.

Walorem ziemi mogileńskiej są malowniczo położone, czyste jeziora, otoczone niewielkimi skupiskami drzew. Urok tych terenów zachęca do inwestycji w rozwój infrastruktury turystycznej.

Odwiedzając Mogilno warto zobaczyć:

klasztor pobenedyktyński (obecnie klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów) – Organizowane są tu rekolekcje, zjazdy rodzin, spotkania ruchów i stowarzyszeń „Jeden Świat”, spotkania diecezjalne, ogólnopolskie oraz międzynarodowe i ekumeniczne. realizowane są tu także plenery malarskie i wystawy w otwartej w 2006 roku galerii „Monasterium”, a w wirydarzu koncerty i widowiska teatralne. Pomieszczenia centrum są wynajmowane na konferencje branżowe i szkolenia;

Wzniesiony w Mogilnie w XI w. przez zakon benedyktynów klasztor i kościół zajmuje teren niewielkiego wzgórza przy północno-wschodnim brzegu Jeziora Mogileńskiego. W 1816 władze pruskie zabroniły przyjmowania nowych zakonników, a w 1833 przeprowadziły likwidację klasztoru, którego zabudowania uległy dewastacji. Do 1994 r. większa część zabudowy klasztornej była w administracji państwa. Od 1998 r. z inicjatywy ks. arcybiskupa Henryka Muszyńskiego powstało w klasztorze Europejskie Centrum Spotkań „Wojciech- Adalbert”, które swoją działalność rozpoczęło 11 lipca 2000 r. Od 1 stycznia 2014 r. klasztor zamieszkują Bracia Mniejsi Kapucyni Prowincji Warszawskiej, którzy przejęli posługę w tutejszej parafii. Kościół św. Jana Apostoła był wielokrotnie przebudowywany. Mimo to zachował swoją pierwotną formę bazyliki romańskiej z akcentami gotyku, renesansu i baroku. Podczas prac renowacyjnych (m.in. zdejmowanie tynków) odsłonięto najbardziej wartościowe historycznie mury romańskie oraz XIII-wieczną posadzkę w prezbiterium. Na szczególną uwagę zasługuje „kościół dolny”. Krypta zachodnia – jako jedna z trzech takich w Europie – jest świadkiem chrześcijańskiego ducha Europy. Krypta zachodnia „perła Mogilna” i środkowa jaśnieją po remoncie i renowacji. To w nich została stworzona stała wystawa historii kościoła i klasztoru pobenedyktyńskiego. Podczas zwiedzania można zapoznać się bliżej z charyzmatem benedyktynów, historią kościoła i klasztoru, kalendarium czy wynikami badań archeologicznych, które zostały umieszczone na aranżacjach graficznych. Zwiedzanie wystawy muzealnej rozpoczyna się chorałem gregoriańskim, który rozbrzmiewa w XI-wiecznej krypcie, tam też przywita nas postać mnicha. Na wystawie dostępne są zbiory parafii pw. św. Jana Apostoła powstałe po badaniach z lat 1970-1980. Wewnątrz na uwagę zasługują sklepienia świątyni: gwiaździste w nawie głównej i prezbiterium, kryształowe w nawach bocznych, żaglaste w kaplicach po obu stronach kruchty, kolebkowe z lunetami w krypcie wschodniej i krzyżowe w krypcie zachodniej. We wnętrzu kościoła znajdują się barokowe ołtarze, główny z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej z początku XVII wieku i witrażem Ukrzyżowanie z 1890 r. Pod chórem malowidło ścienne z 1814 r. z postacią króla Bolesława Śmiałego na tle panoramy miasta, autorstwa Jana Okrolniewicza. Na klasztornym wirydarzu, centralnym punktem jest najstarsza w Polsce kamienna studnia z XI w. głęboka na 8 metrów.

kościół farny pod wezwaniem św. Jakuba Większego, ufundowany w XII w., przez rycerza Zbyluta z rodu Pałuków. Gotycką farę w obecnym kształcie wzniesiono na wcześniejszych fundamentach w 1511 roku oraz dzwonnicę z przełomu XVIII i XIX wieku i pomnik przyrody lipę drobnolistną; Kościół farny św. Jakuba Większego Apostoła w Mogilnie – pierwszy kościół parafialny pw. św. Jakuba pochodził z XII wieku, jego fundatorem był rycerz Zbylut – głowa potężnego rodu Pałuków. Obecny kościół farny zbudowany został w stylu gotyckim, pochodzi z 1511 roku, o czym informuje napis wyryty na północnej skarpie apsydy: 1511 consumata est. Powyżej napisu jest widoczny najstarszy herb wykuty w kamieniu. Uroczysta konsekracja kościoła św. Jakuba miała miejsce podczas uroczystości Trójcy Przenajświętszej 24 maja 1592 roku, której dokonał ks. bp Jan Gniazdowski, sufragan gnieźnieński.

W świątyni, w głównym ołtarzu umieszczony jest obraz św. Jakuba Apostoła Większego patrona kościoła i parafii z XVIII wieku. W centralnej części ołtarza umieszczony jest krucyfiks z 1511 r. wykonany we Włoszech w Tyrolu, figury św. Jana Apostoła i Matki Bożej Bolesnej z XVIII wieku. Drzwi prowadzące do zakrystii pochodzą z 1511 r.

Ołtarze boczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Anielskiej z obrazami Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Matki Bożej Anielskiej, św. Barbary i figurami św. Antoniego i św. Franciszka z Asyżu są w stylu rokokowym i pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. W kruchcie kościoła znajdują się tablice poświęcone ks. prałatowi Wawrzyniakowi i Prymasowi Polski ks. kardynałowi Józefowi Glempowi.

W latach 1998 – 1910 proboszczem parafii był wielki kapłan, król czynu ks. prałat Piotr Wawrzyniak. Urodził się 30 stycznia 1849 roku w Wyrzece koło Śremu. Zmarł 10 listopada 1910 roku w Poznaniu, a pochowany został na mogileńskim cmentarzu, gdzie w 1913 roku postawiono pomnik. Ksiądz prałat Piotr Wawrzyniak był nieustraszonym obrońcą polskości, wybitnym działaczem narodowym i spółdzielczym, organizatorem spółdzielni bankowych i kółek rolniczych w Wielkopolsce, na Śląsku, Warmii i Mazurach. Był patronem Związku Spółek Zarobkowych oraz Gospodarczych w Poznaniu, przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Ludowego w Mogilnie oraz posłem na sejm pruski w Berlinie w latach 1894 – 1898. Powszechnie uważa się, iż był człowiekiem jakiego społeczeństwo w czasach najsilniejszego naporu niemieckiego potrzebowało. Niemcy nazywali go „Niekoronowanym Królem Polski”.

27 maja 1956 roku obok kościoła farnego przy Grocie Matki Bożej z Lourdes swoją mszę św. prymicyjną sprawował kardynał Józef Glemp. 28 sierpnia 1994 roku ks. arcybiskup Henryk Józef Muszyński – Metropolita Gnieźnieński poświęcił kopię obrazu Matki Bożej częstochowskiej oddając pod opiekę Maryi mieszkańców ziemi mogileńskiej.

W latach 1994 – 2017 ks. proboszcz Zenon Lewandowski wraz z parafianami ufundowali nowe ogrodzenie od strony północnej, nowe przejście i granitowe schody do kościoła, nowe chodniki prowadzące do i wokół kościoła oraz przy plebanii, posadzkę i nowy dach na kościele, wymalowano wnętrze świątyni, odnowiono ołtarze boczne, przywrócono ołtarz główny, organy wyremontowano, wykonano nowe ławki i konfesjonały, przywrócono kopię XVIII-wiecznej drogi Krzyżowej. Wyremontowano plebanię.

W ostatnim okresie dzięki ekipie konserwatorskiej specjalizującej się w renowacji zabytków odnowiono w całości elewacje zewnętrzne ścian południowej i zachodniej kościoła oraz rozpoczęto prace na ścianie północnej od strony rynku. Zainstalowano również metalową poręcz od poziomu jeziora pod samo wejście do świątyni oraz metalowe lampy i poręcze na kościele. Przebudowano grożące zawaleniem wejście do sali prałackiej oraz tymczasowo zabezpieczono wpisane do rejestru zabytków murowane ogrodzenie świątyni. Ponadto, wykonano prace ziemne, dzięki którym powstał parafialny parking. W kościele pojawiły się obszycia na ławkach i obraz św. siostry Faustyny oraz zestaw mulitimedialny dla celów duszpasterskich.

Park miejski położony jest w centralnej części miasta, będąc jednocześnie charakterystycznym i wyróżniającym elementem przestrzeni Mogilna. Powstała fontanna wraz z niezbędną infrastrukturą, przebudowano alejki parkowe wraz z nowym oświetleniem jak również zamontowano monitoring w celu podniesienia bezpieczeństwa. Fontanna swą stylistyką nawiązuje do Mogilna poprzez wkomponowanie w jej kształt elementu herbu miasta, czyli trzech skrzyżowanych krzyży (widoczne jest to w rzucie z góry). Niecka fontanny ma kształt sześcioboku foremnego ze strumieniami wodnymi o zróżnicowanej wysokości i natężeniu, które dodatkowo są podświetlane w pięciu wzajemnie współgrających kolorach. Fontanna pokryta jest płytami kamiennymi, po których można chodzić. Dodatkowo park wzbogacono o nową szatę roślinną. Dotychczasowe nasadzenia charakteryzowały się pewną przypadkowością co nie sprzyjało atrakcyjności miejsca. W projekcie pojawiły się zarówno krzewy, jak i małe drzewa, szereg roślin iglastych, kompozycje traw oraz masa kolorowych bylin. W parku znajduje się również amfiteatr letni z 300 miejscami dla widzów. Obiekt wykorzystywany jest podczas organizowanych latem koncertów czy imprez plenerowych, został oddany do użytku w maju 2011 roku. Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszy się także znajdujący się w pobliżu plac zabaw.

Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku zostało powołane w dniu 1 stycznia 2002 roku, natomiast oficjalne otwarcie placówki nastąpiło 28 maja 2003 roku. Z chwilą powstania, placówka podjęła się gromadzenia materiałów dotyczących życia i działalności księdza kardynała Józefa Glempa – Prymasa Polski, który jest również wpisany w poczet Honorowych Obywateli Mogilna.

Pierwszą powstałą w Muzeum Ziemi Mogileńskiej wystawą (16.11.2002 r.) była ekspozycja „Życie i praca dla kościoła i społeczeństwa Józefa Kardynała Glempa Prymasa Polski”. Wystawa, oprócz drogi do kapłaństwa i godności biskupa, kardynała i prymasa, ukazuje również związki rodzinne i kontakty ze społecznością lokalną.

Ziemia mogileńska to region interesujący ze względu na zróżnicowanie etnograficzne, gdyż w jej granicach znajdują się Kujawy, Wielkopolska i Pałuki. W muzeum zobaczyć można wystawę ukazującą bogatą tradycję, w zakresie kultury i sztuki ludowej, rzemiosła, a także życia codziennego mieszkańców regionu.

W holu budynku znajduje się stała ekspozycja „Dzieje ziemi mogileńskiej”. Do najstarszych zgromadzonych tutaj eksponatów należą dokumenty cechowe z II połowy XVIII wieku i początków XIX wieku. Bezcennymi są: sztandar Drużyny Harcerskiej im. ks. Piotra Wawrzyniaka z 1919 r., sztandar OSP z 1923 r., sztandar Cechu Piekarskiego z 1927 r., sztandar „Sokoła” z 1929 r. i sztandar PSL z 1946 r., medale okolicznościowe i szkielety broni z okresu II wojny światowej.

Ekspozycja „Pradzieje ziemi mogileńskiej” przedstawia w małym fragmencie dorobek materialny społeczeństw i kultur zamieszkujących omawiane tereny. Zwiedzający może zaobserwować etapy zachodzących przeobrażeń kulturowych i społecznych, które wywierały bardzo duży wpływ na życie mieszkańców. Zobaczyć tu można narzędzia, przedmioty codziennego użytku, jak również używane podczas obrzędów religijnych przez ludzi od młodszej epoki kamienia, poprzez epokę brązu i żelaza, aż po średniowiecze i nowożytność. Ponadto zwiedzający zapozna się z mapą rozmieszczenia stanowisk archeologicznych na terenie ziemi mogileńskiej.

W Muzeum Ziemi Mogileńskiej można także zwiedzać wystawy czasowe związane tematycznie z regionem. Dotychczas przygotowane zostały m.in.: wystawa „Kręgi w zbożu” dotycząca piktogramów w Wylatowie, „Życie i dorobek naukowy prof. Czesława Łuczaka”, „Powstanie Wielkopolskie na ziemi mogileńskiej” oraz wystawa „Hafty kujawskie”.

Ponadto, muzeum wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Ziemi Mogileńskiej organizuje imprezy cykliczne – konkursy: Przegląd Obrzędów Zapustnych “Podkoziołek”, „Stoły Wielkanocne”, „Pierniki Gwiazdkowe”, „Festyn chlebem i miodem”.

27 grudnia 2003 r. Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku, w dowód uznania za upowszechnianie tradycji i wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, uhonorowane zostało przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego medalem z okazji 85.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku

Chabsko 20

88-342 Latowo

88-343 tel./fax. (052) 315 87 80

dawny budynek Banku Spółdzielczego z początku XX w. zbudowany w stylu „weneckim” z inicjatywy ks. Piotra Wawrzyniaka;

eklektyczne kamienice z XIX i XX wieku tworzące grzebieniową zabudowę miasta;

eklektyczny XIX-wieczny gmach ratusza, neogotycką formą nawiązujący do zamków zachodnioeuropejskich. Dziś jest to siedziba władz samorządowych miasta i powiatu;

cmentarz wyznaniowy założony w 1816 roku z pomnikiem grobowym ks. Piotra Wawrzyniaka oraz zabytkowymi grobowcami z XIX i początku XX wieku o cechach architektonicznych neoklasycystycznych i neogotyckich

W najbliższej okolicy Mogilna zachwycają swą architekturą polskie dwory (m.in. w Białotulu, Bielicach, Czarnotulu, Marcinkowie, Goryszewie, Gozdawie, Procyniu, Wieńcu); zwracają uwagę parki podworskie oraz pomniki przyrody (m.in. w Kunowie, Padniewie, Palędziu Kościelnym, Procyniu, Szczeglinie, Targownicy, Żabienku); zabytkowe drewniane i murowane; gotyckie lub barokowe kościoły (m.in. w Gębicach, Kwieciszewie, Niestronnie, Wylatowie). Na obrzeżach miasta liczne miejsca pamięci są śladem tragicznych dni II wojny światowej.

Jedną z atrakcji jest także leżąca 6 km na południe od Mogilna miejscowość Wylatowo, która w 2000 r. zasłynęła piktogramami pojawiającymi się w niewyjaśnionych okolicznościach w nieskoszonym zbożu. Odtąd Wylatowo znajduje się w centrum zainteresowania badaczy niezidentyfikowanych obiektów latających i pasjonatów zjawisk paranormalnych.

W okolicach Mogilna jest wiele atrakcyjnych terenów, które idealnie nadają się do turystyki i rekreacji rowerowej. Szczególnie dużo urokliwych miejsc znajduje się na zachód od Mogilna, a to ze względu na ciekawą rzeźbę terenu, urozmaiconą licznymi jeziorami oraz dolinami rzek i strumyków.

Przedstawione poniżej trasy są jedynie propozycją i na chwilę obecną nie posiadają systemu oznakowania.

TRASA nr 1 (MSK) – ok. 28 km

Mogilno – Kalwaria Mogileńska – Świerkówiec – Szczeglin – Czarnotul – Kunowo – Góra – Krzyżanna – Strzelce (najstarszy na ziemi mogileńskiej kościół drewniany p.w. Narodzenia NMP) – Ratowo – Dębina – Dębowo – Kołodziejewo (kościół p.w. św. Józefa) – Sosnowiec – Dąbrówka – Mogilno

TRASA nr 2 (MPP) – ok. 55 km

Mogilno – Gębice (kościół p.w. św. Mateusza, Rynek – Pomink Powstańców Wielkopolskich) – Zbytowo – Ciencisko (miejsce pamięci narodowej) – Miradz – Nowa Wieś – Przyjezierze (ośrodek wypoczynkowy, plaża) – Ostrowo – Bielsko – Procyń – Kamionek – Łosośniki – Gozdanin – Żabienko – Żabno – Mogilno

TRASA nr 3 (MDK) – ok. 30 km

Dookoła Jeziora Kamienieckiego

Mogilno – Gozdawa – Chabsko (Muzeum Ziemi Mogileńskiej) – Wylatowo (drewniany kościół trzynawowy p.w. św. Piotra i Pawła, Rynek – Pomnik św. Wawrzyńca i Pomnik Powstańców Wielkopolskich) – Wasielewko – Łosośniki – Kamieniec (kościół p.w. św. Jakuba) – Rękawczyn – Ostrówek – Kamionek – Mogilno

TRASA nr 4 (MWW) – ok. 44 km

Najwyższy punkt wschodniej Wielkopolski (Wał Wydartowski)

Mogilno – Gozdawa – Izby – Duszno (punkt widokowy, jedno z najwyższych wzniesień Wielkopolski) – Duszno (urokliwy kościółek) – Wydartowo (zabytkowa kuźnia) – Kruchowo – Ławki (miejsce urodzenia Hipolita Cegielskiego) – Palędzie Dolne (Podziemne Tawernowe Zbiorniki Gazu – bez możliwości wejścia na teren zakładu) – Przyjma (kopalnia soli, wieże wiertnicze) – Ignalin (początek Niecki Mogileńskiej) – Dębno – Janowo (punkt widokowy, perspektywa Mogilna) – Padniewo – Kopczyn – Las Babski – Mogilno

TRASA nr 5 (MGP) – ok. 28 km

Mogilno – Padniewko – Padniewo – Palędzie Kościelne (kościółek p.w. św. Marcina i punkt widokowy) – Palędzie Dolne – Sadowiec – Gołąbki (ośrodek wypoczynkowy, kąpielisko) – Ławki (dom urodzin Hipolita Cegielskiego) – Powiadacze – Przyjma – Dębno (punkt widokowy na początek Niecki Mogileńskiej) – Janowo – Padniewo – Mogilno

TRASA nr 6 (MMM) ok. 35 km

Mogilno – Las Babski – Kopczyn (plaża) – Leśnik – Bzówiec – Józefowo (plaża) – Mielenko – Mielno – Czaganiec – Wieniec (punkt widokowy) – Padniewko – Mogilno

TRASA nr 7 (MPS) – ok. 18 km

Mogilno – Las Babski – Wieniec (punkt widokowy) – Popielary – Parlinek – Parlin (zabytkowy drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca) – Sucharzewo (zabytkowa kuźnia) – Chałupska (plaża) – Chwałowo – Mogilno

TRASA nr 8 (MDW) – ok. 14 km

Dookoła Jeziora Wiecanowskiego

Mogilno – Szerzawy – Las Babski – Kopczyn (plaża) – Czarne Olendry – Chwałowo – Chałupska (plaża, stanica ZHP) – Wszedzień – Wiecanowo (plaża) – Mogilno

TRASA nr 9 (M-M)– ok. 20 km

Trasa pielgrzymkowa do Sanktuarium Maryjnego Pani Kujaw w Markowicach

Mogilno – Szczeglin – Czarnotul – Białotul – Strzelce (najstarszy na ziemi mogileńskiej drewniany kościół p.w. Narodzenia NMP) – Rzadkwin – Ciechrz – Wymysłowice – Markowice (Sanktuarium Maryjne)

TRASA nr 10 (M-H) – ok. 16 km

Mogilno – Las Babski – Wieniec (punkt widokowy) – Niestronno (drewniany kościół p.w. św. Michała Archanioła) – Drewno – Bełki (punkt widokowy) – Gąsawka (plaża)

Strona internetowa – mogilno.pl

Ogólnopolska Karta Seniora

Gdzie można wyrobić Kartę:

Kartę Seniora można wyrobić w Urzędzie Miejskim w Mogilnie ul. Narutowicza 1, pok. 101. Kontakt telefoniczny 523185524

Idź do oryginalnego materiału