Modré Hory (Niebieskie Góry) – wyjątkowy region winiarski na Morawach

tymrazem.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Modré Hory


Enoturystyka w Polsce zaczyna się rozwijać, a na Morawach (Republika Czeska) ma się całkiem dobrze! Podczas mojej ostatniej podróży związanej z tym tematem odwiedziłem region Modré Hory, który skupia winiarzy z jednego z podregionów winiarskich południowych Moraw.

Organizatorem wyjazdu, na który zostałem zaproszony, było biuro Grono-Tour we współpracy z Biurem Promocji Moraw Południowych i regionem Modré Hory, a jednym ze sponsorów było Worldee.

Modré Hory – jak dojechać?

Modré Hory to region zlokalizowany w Republice Czeskiej, a konkretnie na Południowych Morawach. Od Brna dzieli go około 40 kilometrów, a zdecydowaną większość trasy jedziemy autostradą numer 2.

W regionie wyróżnia się pięć ośrodków, wokół których znajdziecie sporo winnic, ale będą to także dobre miejsca na poszukiwanie noclegów czy zakupy – Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí i Vrbice. Aby najlepiej poznać region, można skorzystać z miejscowych szlaków pieszych i rowerowych – ich ilość sprawia, iż i bez samochodu możecie dokładnie okolicę zwiedzić.

VOC Modré Hory i ośrodki winiarskie

VOC (Vína originální certifikace) to oznaczenie win, produkowanych z odmian charakterystycznych dla danego regionu winiarskiego. Selekcja ta ma mieć odzwierciedlenie w smaku i aromacie wina, a oceny jego jakości dokonują sami winiarze. Oznaczenie to przysługuje wyłącznie trunkom z winogron czerwonych (ciemnych). Te wyselekcjonowane szczepy to Frankovka, Świętowawrzynieckie i Modry Portugal. Ten ostatni powstał w Velkich Pavlovicach.

Sam region Modré Hory obejmuje pięć ośrodków winiarskich i ich okolice, które łączą niezwykłe warunki klimatyczne. Te ośrodki to Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí i Vrbice. Swoją nazwę zawdzięcza ciemnym winogronom, które często nabierają różnych odcieni koloru niebieskiego.

Więcej o winach czeskich i morawskich dowiecie się z mojego tekstu – Czeskie i Morawskie regiony winiarskie.

Wytwarzane wina

W regionie powstają różnego rodzaju wina, a wśród szczepów odnajdziecie zarówno morawskie ciekawostki jak i światowe klasyki. o ile zadajecie sobie pytanie, którego wina warto spróbować, to od razu Wam powiem, iż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy winiarz pomimo tego, iż robi je podobnie do innych to szereg czynników wpływa na ostateczny smak i zapach.

Miałem okazję spróbować win z tego samego gatunku winogron, a smakowały one bardzo różnie. Oczywiście będąc w Modrych Horach warto spróbować szczepów, które tutaj powstały oraz tych, z których region słynie. Skosztujcie Frankovki w różnych odsłonach, Ryzlinga Wołoskiego, Wetlińskiego Zielonego, a dla fanów nieco słodszych smaków Palavę.

Ciekawe winnice

Modré Hory to region, który obfituje w winnice. Znajdziecie tam ogromną ilość winnic skupionych wokół ośrodków winiarskich. W ciągu całego wyjazdu udało mi się odwiedzić ponad 20 winnic, a poniżej przedstawiam Wam kilka z nich. Niektóre z winnic odwiedziłem podczas Dni Otwartych Piwniczek Winiarskich w Velkich Pavlovicach, ale o nich dowiecie się z osobnego tekstu.

Co łączy winnice z regionu Modré Hory? Wyjątkowe wina i lokalne szczepy, pasja i otwartość winiarzy, piękne krajobrazy i tak mógłbym wymieniać jeszcze długo, ale spójrzcie sami na zdjęcia z winnic i piwniczek winiarskich, a na pewno zrozumiecie, o co chodzi!

Rodinné vinařství Jedlička

To interesująca winnica, w której cała produkcja odbywa się bez użycia środków chemicznych, jest to produkcja BIO. Powstała ona w 2004 roku, a w jej skład wchodzą 32 hektary różnego rodzaju winorośli. Znajduje się ona w Bořeticach i zlokalizowana jest w siedzibie dawnej spółdzielni winiarskiej z 1932 roku. W winnicy powstaje około 40 rodzajów win, zarówno czerwonych, jak i białych (ale i pomarańczowe i lodowe).

Podczas mojej wizyty miałem okazję przetestować kilka rodzajów, w tym Frankovkę w różnych wydaniach. Wina, których próbowałem, były pełne smaku i świeże. Warto skosztować.

Na miejscu znajduje się parking dla samochodów osobowych, ale i dla kamperów. Istnieje możliwość zorganizowania degustacji, imprezy czy zakupu produktów i zwiedzenia winnicy.

Vinařství Bukovský

W przypadku tej winnicy nie mieliśmy okazji odwiedzić samych piwnic, a degustować trunki pochodzące z jej terenów w pięknych okolicznościach przyrody. Winnica ta znajduje się miejscowości Kobylí. Winnica powstała w dzisiejszej formie w 2003 roku, ale tradycje uprawy roślin w rodzinie ciągną się znacznie dłużej.

Winnica ta, jak na Modré Hory przystało, pielęgnuje wina z czerwonych winogron, ale w swoim katalogu win, mają różne – białe , różowe i czerwone. Wśród szczepów znajdziecie m.in. André, Aurelius, Blauburger, Cabernet Moravia, Chardonnay, Děvín, Dornfelder, Dunaj, Frankovka, Neuburské, Nitra, Noria, Pálava, Rulandské bílé, Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink vlašský, Ryzllink rýnský, Sauvignon, Svatovavřinecké, Sylvánské zelené, Tramín, Váh, Veltlínské zelené i Zweigeltrebe.

W winnicy możecie zorganizować imprezę, a winiarzy spotkacie także na wielu wydarzeniach regionalnych.

Vinařství Horák

Kolejną ciekawą winnicą w regionie Modré Hory (Vrbice) było Vinařství Horák. Jest to rodzinna winnica założona w 2004 roku. Prowadzi ją Leoš Horák wraz z synem Lukášem Horákiem. Posiadają oni 1 hektar własnych upraw, a pozostałe winogrona kupują od sprawdzonych dostawców z okolicy.

Jak w większości winnic z regionu, wina dojrzewają w naczyniach ze stali nierdzewnej lub beczkach dębowych i akacjowych. W swoim portfolio posiadają 16 rodzajów wina, które zdobywają światowe salony, wygrywając międzynarodowe konkursy. W winnicy prowadzone są degustacje (do 12 osób w piwniczce, powyżej tej liczby w sali degustacyjnej) oraz zwiedzanie winnicy.

Vinařství Syfany

Winnica Syfany również znajduje się w miejscowości Vrbice, a jej właścicielem jest Jakub Zborovski. Winnica w tej chwili ma około 36 hektarów, ale całe, rodzinne gospodarstwo rolne prawie dziesięć razy więcej. Mają tradycyjne podejście do upraw, ale w wytwarzanych winach czuć nutkę eksperymentalną.

Oprócz klasycznych win, w winnicy znajdziecie również interesujące przypadki wtórnej fermentacji. Stare roczniki wina, fermentowane są młodszymi, a efekt tych zabiegów jest zaskakujący!

Ich wina kupicie na miejscu, ale także w Pradze, Bratysławie, Warszawie, Seulu, Tokio czy Berlinie. Na miejscu możliwe są degustacje i zwiedzanie piwnicy i winnicy.

Vinařství Vít Sedláček

Niedaleko poprzedniej winnicy, znajduje się Winnica Sedláček. Rodzina zajmuje się produkcją wina od pokoleń. Powstają tam wina białe, różowe i czerwone, ale także co ciekawe, winny miód pitny. Winnica rodziny jest niewielka, bo liczy 2 hektary, ale sporą ilość winogron skupują oni od stałych dostawców. Pierwsze rośliny w winnicy nasadzone zostały w 1999 roku.

Na miejscu możecie zorganizować degustację, zwiedzanie, swoje wydarzenie oraz zostań na noc. Miejsca, w których przechowywane jest wino, są różnorodne i tak jest również w przypadku tej winnicy. Mamy tam nowoczesne pomieszczenia, jak i podziemne składy, które mają w sobie odrobinę tajemniczości.

Vinařství Stávek

Winnica tak znajduje się w miejscowości Němčičky. To winnica z najdłuższą historią, bo jej początki sięgają 1898 roku, kiedy produkcją zajmował się pradziadek rodu František Kopřiva. w tej chwili winnicą zarządza Jan Stávek, który szukając inspiracji na całym świecie, stworzył w Modrych Horach wyjątkowe trunki.

Miejsce to otrzymało tytuł „Winnica Republiki Czeskiej 2015” oraz wiele nagród na konkursach międzynarodowych. Oprócz klasycznej produkcji w winnicy właściciel testuje również wytwarzanie wina w gruzińskich kadziach qvevri.

Część win leżakowane jest w najstarszej piwnicy w miejscowości, której początki sięgają XVII wieku. Znajdziecie tam wina wzmacniane, które moim zdaniem nie ustępują smakiem znanemu mi i lubianemu Porto.

Na miejscu możecie oczywiście umówić się na degustację i zwiedzanie, czy też zrobić zakupy w innym sklepie lub zostać na nocleg. Na koniec ogromny plus za stronę internetową z językiem polskim!

Vinařství Stávkovi

Ostatnią winnicą, którą odwiedziłem podczas eksplorowania Niebieskich Gór, była Winnica Stavkovi. Jest ona rodzinnie powiązana z poprzednią, ale produkuje nieco inne wina. W sumie każde wino i każdy winiarz ma inne podejście do tematu i potrafi zaskoczyć.

Winorośl wykorzystywana do produkcji rośnie w sąsiednim podregionie winiarskim, a obecni właściciele są 4 pokoleniem, które się nią opiekuje. W winnicy tej możecie umówić się na degustację lub zostać na noc.

Co oprócz wina?

Piwnice Vrbice

W całym regionie Modré Hory znajdziecie różnego rodzaju piwniczki winiarskie. W niektórych miejscowościach robią one jednak większe wrażenie. W miejscowości Vrbice mają choćby kilka poziomów i wyglądają jak niewielkie domki. W większości przypadków przez cały czas są używane do swoich pierwotnych celów. Na przestrzeni lat ich wygląd nieco się zmieniał, ale przez cały czas wszystkie są do siebie bardzo podobne i tworzą interesujący kompleks.

Muzeum w Kobyli

Jednym z ośrodków winiarskich w regionie Modré Hory jest miejscowość Kobyli. Oprócz produkowanego tam wina warto zajrzeć także do lokalnego muzeum. Spotkaliśmy tam „Ciocie z Kobyli” – członkinie lokalnej grupy, która pielęgnuje lokalne tradycje i zwyczaje.

Samo muzeum to takie centrum kultury, gdzie możecie wyposażyć się oczywiście w lokalne wina i produkty spożywcze, ale także zwiedzić interesujące ekspozycje. Na piętrze znajdują się sale, w których dowiecie się wszystkiego o regionalnych strojach, zwyczajach czy wyposażeniu domów. Czekają tam też na Was rekonstrukcje dawnej klasy szkolnej, pralni czy wnętrz domów.

„Ciocie” mają także swoje miejsce do gotowania, w których pielęgnują lokalne przepisy. Podczas naszej wizyty upiekły specjalnie lokalny trdelniki. Pyszne rurki z kremem smakowały wybornie z kawą.

Republika Krowia Góra

Słyszeliście kiedyś o Krowiej Górze? To Samozwańcza Republika położona właśnie w regionie Modré Hory. Państwo to powstało w ramach żartu Winiarzy, ale ma swojego prezydenta i ministrów (m.in. Ministra Wojny… ze szpakami). Na terenie Krowiej Góry znajdują się też „ambasady różnych krajów”.

Podczas mojego pobytu udało nam się spotkać z prezydentem Krowiej Góry, który uznał, iż zasłużyliśmy i otrzymaliśmy paszporty Krowiej Góry. Upoważniają one przy kolejnych wizytach do otrzymania kieliszka wina z dowolnej piwniczki. Same piwniczki są bardzo urokliwe i przyjemne, a obok nich często zobaczycie stojące urządzenia winiarskie (stare prasy, itp.). Znajdują się tu też pensjonaty, w których możecie zostać na noc.

Dni Otwartych Piwnic Winiarskich

Osobny tekst dotyczący Dni Otwartych Piwnic Winiarskich jeszcze powstaje, ale i tutaj muszę Wam o tym wspomnieć. Jak już wiecie, Modré Hory to pięć ośrodków winiarskich i w każdym z nich 3-4 razy do roku realizowane są właśnie takie Dni Otwarte (w sumie około 20 w roku).

Na czym polega to wydarzenie? Po zakupie biletu, którego ceny są różne, ale w przypadku Velkich Pavlovic było to około 1000 CZK, możecie przez cały dzień odwiedzać winnice i degustować ich wyroby. Otrzymujecie kieliszek i wyruszacie w trasę. W moim przypadku dostępne były 23 winnice, ale odwiedziłem tylko (aż) 11 z nich. W każdej czekają wyborne wina i inne atrakcje, takie jak występy muzyczne czy przekąski. Wraz z biletem otrzymujecie także kupony na zakup butelek wina.

Warto odwiedzić?

Modré Hory to region wyjątkowy! Otwarci ludzie, wyjątkowe wina, łagodny klimat, piękne widoki i wiele, wiele innych zalet. Koniecznie odwiedźcie go podczas Waszej podróży. Zajrzyjcie do winnicy, posmakujcie ich wyrobów i odetchnijcie, bo Modré Hory to miejsce, gdzie można poczuć życie w trybie „slow”.

Część z miejsc, które odwiedziliśmy, możecie zobaczyć i posmakować na gotowej wycieczce na Worldee!

Idź do oryginalnego materiału