Aplikacja mObywatel kojarzy nam się głównie z szybką dostępnością dokumentów, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy, bez konieczności noszenia ze sobą ich fizycznych, plastikowych wersji. Nie do końca tak jest w rzeczywistości, jego zastosowanie jest dużo szersze.
Ministerstwo Cyfryzacji, przygotowało dziś swoisty kalendarz na nowy 2025 rok, opisujący co, jak i kiedy – wiosna, lato, jesień czy zima, możemy skorzystać z dóbr, które zawiera w sobie aplikacja mObywatel.
Osobiście wydaje mi się, to nieco na wyrost, mObywatel przydaje się w różnych sytuacjach w zasadzie przez całe 12 miesięcy, niezależnie od pory roku.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski:
Rok 2025 to czas nowych wyzwań, ale także szans na wykorzystanie technologii w codziennym życiu. Aplikacja mObywatel, która notuje około 600 tys. logowań dziennie jest przykładem tego, jak cyfryzacja może poprawić bezpieczeństwo, ułatwić dostęp do usług publicznych i pomóc w realizacji codziennych obowiązków. To narzędzie, które rośnie razem z potrzebami obywateli, dostosowując się do zmieniających się warunków i zagrożeń – od cyberbezpieczeństwa po komfort codziennych podróży.
Niemniej to przydatna publikacja Ministerstwa Cyfryzacji, bo pozwoli Wam w szczegółowy sposób zapoznać się z wszystkimi funkcjami tej świetnej aplikacji mobilnej.
Resort przypomina w niej, iż przyda się nam ona w podróżach po kraju, na przykład do potwierdzania zniżek na bilety:
Również, gdy wysyłamy nasze pociechy na wycieczki szkolne, tu powinniśmy skorzystać z usługi Bezpieczny autobus.
W podróż autem, zamiast tradycyjnego prawa jazdy możemy podobnie zabrać tylko telefona z aplikacją, bo znajdziemy w niej mPrawo jazdy, a choćby przed jego otrzymaniem tymczasowe prawo jazdy.
Z samochodami związane są też takie usługi jak historia pojazdu, gdy planujemy je kupić czy sprawdzenie tych danych już po zakupie w zakładce moje pojazdy. Przydatne są też takie usługi jak mandaty oraz punkty karne, do oczywistego zastosowania.
Wybieramy się za granicę? Warto skorzystać z usługi Polak za granicą, dzięki której sprawdzimy szczegółowe informacje o wybranym kierunku pobytu.
W końcu, aplikacja mObywatel to też zdrowie: Recepty i E-wizyta w ZUS oraz usługa Jakość powietrza czy bezpieczeństwo: Zastrzeż PESEL i Sprawdź PESEL oraz usługa Bezpiecznie w sieci.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.