Letnie miesiące to czas, gdy wielu z nas częściej wybiera się w zagraniczne podróże. To oznacza zaś, iż paszport tymczasowy może okazać się w tym czasie bardzo przydatny. Jest to zarazem rozwiązanie coraz popularniejsze, o czym świadczą chociażby punkty paszportowe otwierane na kolejnych polskich lotniskach. Co zatem warto wiedzieć o tym dokumencie?
REKLAMA
Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?
W jakich sytuacjach można wyrobić paszport tymczasowy? Ten dokument to ratunek w nagłych przypadkach
Punkty wyrabiania paszportów tymczasowych znajdziemy w tej chwili w urzędach wojewódzkich oraz na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. Kluczową przewagą paszportu tymczasowego nad paszportem biometrycznym jest szybkość uzyskania dokumentu. Wykorzystuje się go więc w sytuacjach, gdy mamy ograniczony czas. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wymienia tu takie przykłady jak zgubienie paszportu biometrycznego, przybycie na lotnisko bez dokumentu, upłynięcie terminu ważności dokumentu czy konieczność wyjazdu przed uzyskaniem paszportu biometrycznego. Do złożenia wniosku wystarczy nam tu istotny dowód osobisty, zdjęcie zrobione w okresie ostatnich sześciu miesięcy (można je zrobić w punkcie) oraz dowód uiszczenia opłaty. Wynosi ona 30 złotych. Paszport otrzymamy tak szybko, jak to możliwe. W przypadku punktów lotniskowych czas oczekiwania zwykle nie przekracza 30 minut.
Minusem paszportu tymczasowego dla niektórych może być to, iż ma on stosunkowo krótki termin ważności. Maksymalnie może to być 365 dni od jego wydania, przy czym okres ten jest dostosowywany do potrzeb wnioskodawcy. To jednak nie koniec potencjalnych ograniczeń.
Które kraje nie honorują paszportu tymczasowego? Te państwa wymagają dopełnienia wszystkich formalności
Paszport tymczasowy umożliwi nam podróż do wielu państw cieszących się ogromną popularnością wśród turystów. Należą do nich m.in. Egipt, Tunezja, Dominikana, Meksyk, Wyspy Zielonego Przylądka czy Mauritius. Z drugiej strony MSWiA podkreśla na swojej oficjalnej stronie, iż niektóre państwa mogą nie wpuszczać na swoje terytorium podróżnych posiadających tylko ten dokument. Na liście znajdują się m.in.:
Zjednoczone Emiraty Arabskie,
Sri Lanka,
Oman,
Maroko,
Katar,
Republika Południowej Afryki,
Demokratyczna Republika Konga,
Kenia,
Indie,
Indonezja,
Malediwy,
Brazylia,
Australia.
Zobacz też: Badają alkomatem po wyjściu z samolotu. Nowe wytyczne na lotnisku
Najbezpieczniej zawsze będzie sprawdzić zawczasu wytyczne z tym związane indywidualnie dla kraju, do którego akurat się wybieramy. Informacje na ten temat znajdziemy online na rządowym portalu Polak za granicą. Możemy także skontaktować się z konsulatem danego państwa. W niektórych przypadkach może się okazać, iż przygotowania do podróży zajmą nam więcej czasu ze względu na formalności.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.