Minimalne wynagrodzenia w Irlandii – minął termin

poloniairlandia.pl 3 godzin temu

Rząd Irlandii został skrytykowany za brak pełnego wdrożenia unijnej dyrektywy o minimalnych wynagrodzeniach.

Związki zawodowe w Irlandii zarzucają rządowi brak działań w sprawie pełnego wdrożenia Dyrektywy o Adekwatnych Wynagrodzeniach Minimalnych.

Wynagrodzenia w Irlandii

Termin implementacji przepisów minął 15 listopada, a przedstawiciele pracowników określają sytuację jako haniebną i nieakceptowalną.

Unijna Dyrektywa o Adekwatnych Wynagrodzeniach Minimalnych ma na celu zmniejszenie ubóstwa pracowniczego i nierówności społecznych poprzez promowanie rokowań zbiorowych i poprawę warunków życia pracowników.

Choć irlandzki rząd zapewnia, iż większość wymagań została spełniona, związki zawodowe domagają się bardziej stanowczych działań, w tym uchwalenia nowych przepisów.

Obowiązki wynikające z dyrektywy

Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie, w których pokrycie rokowaniami zbiorowymi wynosi mniej niż 80%, do opracowania planu działania promującego ten proces.

Rokowania zbiorowe to negocjacje między pracodawcami a pracownikami, reprezentowanymi przez związki zawodowe, w celu uzyskania lepszych warunków pracy.

Irlandzki Departament Przedsiębiorczości poinformował, iż obecne ramy ustalania płacy minimalnej, zarządzane przez Komisję ds. Niskich Płac (Low Pay Commission), są w dużej mierze zgodne z dyrektywą.

Wymagane będą jedynie drobne zmiany w ustawie o płacy minimalnej z 2000 roku. Rzecznik Departamentu poinformował:

Nie jest wymagane nowe ustawodawstwo dotyczące rokowań zbiorowych. Oczekuje się, iż termin wdrożenia zostanie dotrzymany.

Stanowisko związków zawodowych

Związki zawodowe stanowczo odrzucają te zapewnienia, twierdząc, iż rząd nie realizuje swoich zobowiązań. Owen Reidy, sekretarz generalny Irlandzkiego Kongresu Związków Zawodowych (ICTU), stwierdził:

Rząd poparł tę dyrektywę w Brukseli ponad dwa lata temu, ale od tamtej pory ignoruje ją w Dublinie. Dyrektywa zobowiązuje państwo do promocji rokowań zbiorowych, dzięki którym pracownicy i pracodawcy mogą negocjować w miejscu pracy i na poziomie sektorowym w celu poprawy warunków życia. Koszty życia są i pozostają kluczowym problemem dla pracowników i wyborców. Odpowiedzią są rokowania zbiorowe. Oczekujemy i będziemy wymagać od następnego rządu pełnego wdrożenia tej kluczowej dyrektywy. Ruch związkowy w Irlandii nie spocznie, dopóki przepisy nie zostaną wdrożone w pełni.

Głos sektora prywatnego

Neil McGowan, przewodniczący Komitetu Sektora Prywatnego ICTU, zwrócił uwagę, iż wielu pracowników w Irlandii pragnie uczestniczyć w rokowaniach zbiorowych.

Jego zdaniem setki tysięcy pracowników w Irlandii chcą mieć głos w swoich miejscach pracy, a pełne wdrożenie dyrektywy mogłoby to zapewnić.

Związki zawodowe podkreślają, iż pełne wdrożenie dyrektywy miałoby pozytywny wpływ nie tylko na warunki pracy, ale także na całą gospodarkę. Systematyczne promowanie rokowań zbiorowych jest najważniejsze dla stabilności ekonomicznej i społecznej, a także dla spełnienia unijnych zobowiązań.

Komitet Sektora Prywatnego ICTU reprezentuje około 300 000 pracowników w Irlandii, działających w takich sektorach jak transport, energetyka, budownictwo, farmacja, gastronomia, kultura i wiele innych.

Idź do oryginalnego materiału