Minimalizm w szafie – czyli jak chcieć mniej?

kobietanaczasie.pl 6 miesięcy temu

Minimalizm to trend, który odrzuca podążanie za tym, co mają inni. Postępowanie wbrew kulturze konsumpcjonizmu to jedno z jego głównych założeń. Podczas gdy cały świat podąża za tym, by mieć jak najwięcej, minimaliści chcą mieć mniej. Główny nacisk położony jest na funkcjonalność i używanie dobrych materiałów, takich jak wełna, kaszmir, jedwab czy bawełna organiczna, które zapewniają trwałość i komfort. Jego przejawem może być np. mikro dom, cechujący się niewielką powierzchnią, ale jednocześnie idealnie dopasowany do potrzeb mieszkańców.

Minimalizm to jednak nie tylko małe i funkcjonalne domy, ale także poświęcanie jak najmniej czasu w rzeczy, które tego nie wymagają. Minimalistyczna garderoba to kolejny aspekt tego trendu, który podkreśla korzyści płynące z starannego doboru niezbędnych elementów, co poprawia organizację, wewnętrzny spokój i redukuje stres. Minimalizm w szafie? Nie tylko tam, ten trend sprawdza się w wielu dziedzinach.

Minimalizm w szafie i życiu

Kolejnym aspektem, gdzie warto wypróbować ten trend jest nasz sposób ubierania się. Minimalizm w szafie, czyli szafa kapsułowa, odrzuca ślepe podążanie za modą. Wasze szafy pękają w szwach i macie dość codziennego przekopywania się przez sterty ubrań? Rzeczy jest mnóstwo, ale przestały Was cieszyć? Wprowadzenie minimalizmu w szafie jest sposobem na rozwiązanie tych problemów. Warto również zwrócić uwagę na ubrania w neutralnych kolorach, które są najważniejsze w tworzeniu wszechstronnej garderoby.

Wprowadzanie minimalizmu w szafie to czas refleksji. Zanim rozpoczniecie porządki, zastanówcie się, jaki chcecie mieć styl. Czy nie chciałybyście czegoś zmienić? Kiedy już zadecydujecie, w jakim stylu będzie Wasza garderoba, możecie przystąpić do dzieła.

Czas pożegnań

Jednym z bardziej radykalnych sposobów jest wyrzucenie całej zawartości szafy na podłogę. To rozwiązanie dla odważnych. Daje jednak możliwość obiektywnego spojrzenia na wszystkie posiadane rzeczy. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich. Kiedy ma się naprawdę dużo ubrań ten krok może Was przytłoczyć. A to przecież ma być przyjemność! W końcu robicie to dla siebie. Możecie podzielić swoją drogę do minimalizmu w szafie na etapy. Dzięki temu nie poddacie się już przy pierwszym zakręcie.

Przy robieniu porządków pozbądźcie się wszystkich tych rzeczy, których nie nosicie. Dodatkowo zastanówcie się, czy dany strój jest Wam potrzebny oraz czy noszenie go i posiadanie sprawia Wam radość. Pamiętajcie również o rozsądnych zakupach, aby unikać gromadzenia niepotrzebnych rzeczy i wybierać tylko te, które naprawdę warto mieć.

Czego unikać?

Najlepiej wziąć pod uwagę obydwa aspekty, ponieważ jeżeli lepiej czujesz się w dresie, ale Twoja praca wymaga chodzenia w białej koszuli, wyrzucenie jej z szafy nie jest najlepszym pomysłem właśnie ze względu na to, iż prędzej czy później będziesz jej potrzebować. Zasada ta sprawdza się nie tylko w przypadku ubrań, ale także różnego rodzaju dodatków, akcesoriów cz pamiątek. jeżeli dana rzecz nie sprawia Ci radości, a dodatkowo nie potrzebujesz jej, oddaj ją potrzebującym!

Najtrudniejszym elementem związanym z oczyszczaniem swojej szafy ze zbędnych rzeczy jest myśl, iż dana rzecz może się jeszcze przydać w przyszłości. Warto jednak pamiętać, iż najważniejsze jest posiadanie ubrań, które dobrze leżą i są wygodne dla twojej sylwetki.

Szczęśliwa sukienka

Wiele starych ubrań znajduje się jeszcze w szafie tylko i wyłącznie ze względu na wspomnienia z nimi związane. Tę sukienkę miałam na pierwszej randce z moim narzeczonym, a te buty na naszym trzecim spotkaniu w wesołym miasteczku. Zostawiając wszystkie takie ubrania, możemy zapełnić całą kolejną szafę. Warto jednak zastanowić się nad wyborem bardziej wszechstronnych opcji, takich jak spodnie materiałowe, które pasują do różnych stylizacji. Wspomnienia są dobre. Sukienka z pierwszej randki, pomimo iż nie noszona daje nam szczęście. Dlatego możemy znaleźć dla niej miejsce w pudełku wspomnień. Natomiast przechowywanie wciąż butów z trzeciej randki, chociaż to był ostatni raz, kiedy miałyście je na sobie, nie jest dobrym pomysłem.

Nowe zastosowania starych rzeczy

Wybierzcie kilka rzeczy przywołujących najlepsze wspomnienia i znajdźcie dla nich wyjątkowe miejsce. Kupowanie ubrań z drugiej ręki może przynieść wiele korzyści, takich jak znalezienie ekskluzywnych perełek oraz świadome podejście do zakupów. Dlatego, iż Wasza nowa, minimalistyczna szafa będzie zawierać tylko ubrania, które faktycznie będziecie nosić. Dodatkowo pomyśl o nowych zastosowaniach starych ubrań. jeżeli masz swój ulubiony t-shirt, z którym związane są różne wspomnienia, ale niestety nie wygląda już tak dobrze jak kiedyś, ale jednocześnie nie chcesz go wyrzucać, spróbuj nosić go jako… piżamę!

Jak wprowadzić minimalizm w szafie zasadą jednego miesiąca

Właśnie zrobiłyście porządki, byłyście bezlitosne i wszystko wyrzuciłyście. Co za świetne uczucie! Następnego dnia budzicie się i macie ochotę nałożyć bluzkę, której już nie macie. Długo się wahałyście, czy ją wyrzucić i stało się, nie ma jej, to była zła decyzja. Jak uniknąć takiego scenariusza wydarzeń?

Proces dążenia do minimalizmu w szafie ma być przyjemny dlatego i na takie obawy mamy radę. Przygotuj pudełko, szufladę lub torbę i włóż tam wszystkie rzeczy, nad którymi musisz się jeszcze zastanowić. Pamiętajcie, iż niektóre delikatne materiały wymagają prania manualnego, aby uniknąć ich trwałego uszkodzenia. jeżeli przez miesiąc nie najdzie Was ochota, by znowu założyć ten top albo wyjść w tamtych butach możecie je bez żalu wyrzucić. Dajcie sobie miesiąc, ubrania nie uciekną, a Wy będziecie spokojniejsze. W ten sposób unikniecie pochopnych decyzji i nie będziecie już żałować, iż wyrzuciłyście rzecz, za którą tęsknicie.

Minimalizm w szafie – najważniejsza zasada!

Dodatkowo jeżeli zamierzasz pozbyć się rzeczy ze swojej szafy nie możesz zapomnieć o jednej, najważniejszej zasadzie. Możesz wyrzucać tylko swoje rzeczy! jeżeli w Twojej szafie zalega mnóstwo ubrań siostry czy partnera, a przez to masz tam nieporządek, ustal najpierw ich wyrzucenie z właścicielami. Nie wolno Ci pozbywać się ubrań, które nie należą do Ciebie, choćby jeżeli w swojej szafie chcesz wprowadzić generalne porządki i najchętniej wyrzuciłabyś wszystko. Minimalizm w szafie nie polega na wyrzucaniu wszystkiego jak leci, ale na przemyślanym posiadaniu rzeczy potrzebnych i dających radość. Wszystkie elementy garderoby kapsułowej muszą pasować do siebie nawzajem, tworząc większą ilość różnych zestawów.

Drugie życie ubrań

W momencie, kiedy już wiecie, co chcecie wyrzucić to… nie wyrzucajcie tego. Wiele sklepów prowadzi teraz zbiórki odzieży w każdym stanie. Selekcja ubrań jest kluczowa w utrzymaniu minimalistycznej garderoby, ponieważ pozwala na świadome zakupy i posiadanie mniejszej, dobrze dobranej i wszechstronnej kolekcji odzieży. Ubrania tego typu są wykorzystywane ponownie, a Wy za ich oddanie możecie dostać np. kupon do sklepu. To tylko jeden z wielu sposobów na podarowanie ubraniom drugiego życia.

Warto wspomnieć o kontenerach na odzież, którą potem dostają ludzie potrzebujący. Kiedy macie do wyrzucenia stare koce, kołdry i poduszki to chętnie skorzystają z nich jeszcze psiaki. Dużo schronisk w Polsce przyjmuje takie dary o każdej porze roku. W takim przypadku minimalizm w szafie będzie dobry nie tylko dla Was, ale też dla innych! Dodatkowo stare ubrania w dobrym stanie można także sprzedać na wielu portalach z odzieżą używaną.

Pułapka

Sprzedałaś wiele swoich niepotrzebnych rzeczy na portalach z odzieżą używaną lub zastosowałaś się do naszych wskazówek i oddałaś nienoszone ubrania potrzebującym? Musisz jednak pamiętać, by nie popaść w pułapkę. Gdy sprzedasz już jakąś rzecz, nie kupuj w jej miejsce kolejnych, niepotrzebnych ubrań! Postępując w taki sposób popadniesz w błędne koło, a stare ubrania będziesz cały czas zastępować nowymi. Postaraj się kupić nową rzecz tylko jeżeli faktycznie jej potrzebujesz. Przemyśl swoją decyzję. Warto postawić na przemyślane zakupy, które faktycznie wniosą wartość do Twojej garderoby. Na tym właśnie polega minimalizm w szafie! Najprawdopodobniej będzie to wymagało czasu, ale dzięki odpowiedniemu nastawieniu i minimum wysiłku, pozbędziesz się tego, co niepotrzebne.

Minimalizmu w szafie nie kupisz na promocji

Przykra informacja jest taka, iż musimy przestać kupować rzeczy, bo akurat są na promocji. Lubicie obniżki i nie chcecie przestać z nich korzystać? Dobra wiadomość jest taka, iż ludzie wyznający zasady minimalizmu w szafie też kupują na promocjach! Okoliczności takich zakupów są jednak inne. Od dawna obserwują rzecz, którą chcą nabyć, przemyśleli, czy jej potrzebują i czy będzie pasować do pozostałych ubrań w ich garderobie. W minimalistycznej szafie ważne jest, aby każda rzecz była przemyślanym zakupem, który pasuje do reszty ubrań. Nie kupują nic pod wpływem chwili! Kupowanie pod wpływem impulsu bardzo często sprawia, iż mamy w szafie wiele rzeczy, których nigdy nie założymy.

Mnóstwo nowych rzeczy z metkami, kupionych dlatego, iż były tanie? jeżeli masz w szafie chociaż kilka nowych, nigdy nienoszonych rzeczy, ten problem najprawdopodobniej dotyczy także Ciebie. Postaraj się zatem zminimalizować kupowanie pod wpływem impulsu i wybieraj się na zakupy nie w ramach spędzenia czasu wolnego a tylko wtedy, kiedy naprawdę czegoś potrzebujesz. Dodatkowo dobrym sposobem będzie także robienie zakupów przez internet. Unikniesz wtedy kupowania ubrań, które ładnie wyglądają na wystawie, a zakupisz tylko te, których faktyczni potrzebujesz, wpisując odpowiednie słowa w wyszukiwarkę sklepu.

Minimalizm w szafie dzięki planowanemu kupowaniu

Kiedy szafa zaczyna świecić pustkami, świeżo upieczeni minimaliści biorą się za sporządzanie listy zakupów. Pamiętajcie, iż nowo nabyte ubrania muszą pasować do wielu kombinacji. Najlepiej na początku kupić podstawowe ubrania, takie jak białe T-shirty, czarne i niebieskie dżinsy. Warto zainwestować w rzeczy o wyższej jakości. Koszulki kupowane za 20 zł zwykle gwałtownie się zużywają, tracą kolor, a materiał się przerzedza. Sprawdźcie, z czego zrobione są ubrania, które chcecie kupić. Akrylowe swetry raczej nie posłużą Wam długo, i lepiej z nich zrezygnować mimo, iż są stosunkowo tanie. W tym przypadku skuteczniejszą opcją jest wybranie uniwersalnych rzeczy z lepszej jakości materiałów. Dla minimalistów liczy się jakość, a nie ilość! Wybierając ubrania z dobrych materiałów, takich jak wełna, kaszmir, jedwab czy bawełna organiczna, zapewnicie sobie trwałość i komfort.

Ciucholandowy minimalizm w szafie

Kraina niskich cen i niesamowitych znalezisk. Poszukując nowych ubrań, warto przejść się właśnie do second handów. Pomyślcie, skoro te ubrania przeżyły czasami choćby kilka dekad to i Wam mogą posłużyć kolejnych kilka lat. Szczególnie utalentowani potrafią tam znaleźć choćby ubrania znanych projektantów. I tutaj kolejna pułapka – niskie ceny kuszą, by kupować wiele rzeczy. Czasem za mniej niż 30 złotych możesz ubrać się od stóp do głów. Pomyśl jednak, czy naprawdę potrzebujesz tych rzeczy? Rozsądne zakupy to klucz do utrzymania zrównoważonej i funkcjonalnej garderoby.

Więcej inspiracji!

Cały czas planujecie, iż dziś jest ten dzień, kiedy pozbędziecie się niepotrzebnych ubrań, ale nie możecie się do tego zabrać? Pomóc może Wam Marie Kondo! Szafa kapsułowa to minimalistyczne i ekologiczne podejście do budowania garderoby, które może pomóc w utrzymaniu porządku. Autorka książki o sprzątaniu występuje także w programie, gdzie pomaga ludziom pozbyć się gromadzonych latami przedmiotów. Oczywiście w Polsce też mamy produkcje tego typu. Jednak podejście Marie Kondo jest trochę inne. Po obejrzeniu odcinka programu ma się ochotę zaprowadzić nie tylko minimalizm w szafie, ale także w całym domu. jeżeli potrzebujecie jeszcze jednego bodźca, by rozstać się z niepotrzebnymi rzeczami to „Sprzątanie z Marie Kondo” jest świetnym źródłem motywacji.

Minimalistyczna garderoba – podsumowanie

Podsumowując, minimalizm w szafie jest dobrym sposobem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Kupujecie to, czego potrzebujecie, a ubrania stają się inwestycją na dłużej. Minimalistyczna garderoba sprawia, iż wszystkie elementy Waszej garderoby ze sobą współgrają, co eliminuje problem z tym, co na siebie włożyć. Dodatkowo jesteście świadomi posiadanych rzeczy więc skompletowanie stroju zajmuje kilka minut. Zaoszczędzony czas można wykorzystać na bardziej wartościowe rzeczy jak np. samorealizacja.

Wychodzi na to, iż mniej naprawdę znaczy więcej!

Idź do oryginalnego materiału