Zapraszam do "Weekendowej Cukierenki" na moje ukochane połączenie - słodką bezę i kwaśne wiśnie. Przygotowałam mini wersję Pavlovej z wiśniami, na którą przepis od dawna jest na blogu. Mini Pavlove są bardziej podzielne, szybciej się suszą i tak słodko prezentują się na paterze Najczęściej robię tak, iż bezy dekoruję kremem śmietankowym i chowam do lodówki na kilka godzin. A wiśniami polewam je dopiero przed podaniem.
Poniżej dodałam mnóstwo rad, aby otrzymać idealne mini Pavlove czyli chrupiące z zewnątrz i piankowe w środku.
Kilka wskazówek, aby uzyskać idealne mini Pavlove
- Użyj białek o temperaturze pokojowej. Ciepłe białka ubiją się na większą pianę. Wyjmij je min. 2h z lodówki.
- Pianę bezową ubijaj długo, a cukier dodawaj stopniowo, łyżka po łyżce. Po każdej dodanej łyżce cukru ubijaj 2-3 minuty.
- Po dodaniu soku z cytryny i mąki ziemniaczanej mieszaj delikatnie i krótko szpatułką, tylko do połączenia składników.
- Najlepsze efekty daje cukier drobny. Ale jeżeli go nie masz to użyj zwykłego cukru.
- Bezy po upieczeniu zostaw na min. 30 minut w piekarniku.
- Od razu po ubiciu piany bezowej formuj bezy. Nie czekaj. Piana bezowa nie może czekać. Trzeba z nią postępować gwałtownie i sprawnie. Od razu po uformowaniu bez wysusz je w piekarniku.
- Wykładając bezy zachowaj pewne odstępy, bo bezy urosną podczas suszenia.
- Najlepsze efekty uzyskamy przy użyciu miksera stojącego. Przy mikserze ręcznym czas miksowania może być dłuższy.
- Bezy po wypełnieniu kremem najlepiej zjeść w ciągu 4h. Aczkolwiek przechowywane w lodówce będą smaczne jeszcze 2 dni ale mogą się zapaść.
- Bezy przygotowuje wcześniej i przechowuje w szczelnie zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej do 3-5 dni.
Więcej przepisów na mini Pavlove
- Bezy Dakłas
- Bezy z truskawkami
- Bezy oreo
- Bezy hibiskusowe
Mini Pavlova z wiśniami
Przygotuj mini wersje słynnego deseru bezowego. Kwaśne wiśnie świetnie smakują w połączeniu ze słodką bezą.
Mini Pavlova z wiśniami
SKŁADNIKI (8 sztuk):
- MINI PAVLOVA:
- 4 białek z jajek L (140g),
- 200g drobnego cukru do wypieków,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej,
- KREM ŚMIETANKOWY:
- 300g śmietany kremówki,
- 125g serka mascarpone,
- 1 łyżka cukru pudru,
- WIŚNIE W ŻELU:
- 250g wydrylowanych wiśni,
- 80g cukru,
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej + 1 łyżka wody,
- 1 łyżka soku z cytryny
PRZYGOTOWANIE:
MINI PAVLOVA: Wszystkie składniki na bezy najlepiej jak będą w temperaturze pokojowej. Można użyć cukru zwykłego, ale najlepszy efekt uzyskamy przy cukrze drobnym.
Białka przekładamy do miski i ubijamy mikserem na najwyższych obrotach na sztywną pianę. Wówczas stopniowo dodajemy cukier, łyżka po łyżce i dalej ubijamy. Po każdej dodanej łyżce cukru miksujemy około 2 minut. Miksujemy tak długo, aż dodamy cały cukier. Wówczas zatrzymujemy mikser, zbieramy ewentualnie ze ścianek cukier, który się nie połączył z białkami i dodajemy go do środka. Ubijamy razem jeszcze 3 minuty. Powinniśmy otrzymać gęstą, błyszczącą pianę bezową. Zatrzymujemy mikser i dodajemy mąkę ziemniaczaną i sok z cytryny. Mieszamy całość delikatnie szpatułką, tylko do połączenia składników.
Aby uzyskać taki wygląd bez potrzebne są pierścienie cukiernicze. Użyłam pierścienia o średnicy 8cm. Pierścień ustawiamy na blaszce i wypełniamy go do 2/3 wysokości bezową pianą. Wyrównujemy pianę łyżeczką i nożem "odcinamy" bezę od brzegów pierścienia gwałtownie podnosząc pierścień. Ewentualnie wygładzamy powierzchnię boczną bezy.
Bezowe gniazdka można też uformować manualnie łyżką lub pianę bezową przełożyć do szprycy lub rękawa cukierniczego i wyciskać bezowe gniazdka na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Takich wyciskanych bez z rękawa wyjdzie więcej, około 10-12.
Bezowe gniazdka suszymy w piekarniku nagrzanym do 90 stopni, termoobieg około 2,5h. Po tym czasie piekarnik wyłączamy i zostawiamy bezy w środku do całkowitego wystudzenia. Można tylko na chwilę otworzyć piekarnik, by wypuścić wilgoć.
KREM ŚMIETANKOWY: Schłodzoną śmietanę kremówkę ubijamy na sztywną pianę. Miksujemy ją z cukrem pudrem i serkiem mascarpone do połączenia. Krem śmietankowy przekładamy do szprycy zakończonej tylką gwiazdką 1M i wyciskamy na bezowe gniazdka.
WIŚNIE W ŻELU: Wydrylowane wiśnie przekładamy do większego garnka z grubym dnem. Wiśnie mrożone wcześniej rozmrażamy. Zasypujemy je cukrem i odstawiamy na 30 minut, aby puściły sok. Co jakiś czas możemy je przemieszać. Zimną wodę łączymy z sokiem z cytryny i rozrabiamy w niej mąkę.
Wiśnie wstawiamy na średni ogień i zagotowujemy. Gotujemy je 5 minut. Wówczas dodajemy rozrobioną mąkę i cały czas mieszamy. Owoce zagotowujemy, wiśnie powinny wyraźnie zgęstnieć. Gdyby nie były odpowiednio gęste to dodajemy jeszcze odrobinę mąki rozrobionej w odrobinie wody. Gdyby okazały się za gęste to dodajemy odrobinę gorącej wody i mieszamy do uzyskania pożądanej konsystencji sosu.
Ostudzonym sosem polewamy bezowe gniazdka.
Życzę smacznego!