Anna Dymna, Jerzy Bińczycki i Tomasz Stockinger zaczarowali polską widownię w 1981 roku. To właśnie wtedy premierę miała nowsza wersja filmu "Znachor", która oryginalnie powstała w roku 1937. Co ciekawe, zdjęcia powstawały w różnych lokalizacjach. jeżeli więc jesteś fanem i nie masz jeszcze planów na tegoroczne wakacje, wyrusz śladami bohaterów. Zobaczysz, jak miejsca zdążyły się zmienić na przestrzeni tylu lat. Szczególnie warto odwiedzić jedną perełkę - Bielsk Podlaski.
REKLAMA
Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!
Gdzie kręcony był "Znachor"? Te miejsca warto odwiedzić jeszcze tego lata
Zawsze, gdy konkretne dzieło filmowe zdobywa na popularności, lub przeżywa swój renesans, wówczas możemy mieć niemal pewność, iż miejsca, w których kręcono kultowe sceny, zaleje fala turystów. Nie inaczej jest w przypadku "Znachora", bowiem jego śladami wędruje każdego roku część pasjonatów kina. Dobrze się składa, jeżeli ktoś lubi podróże, bo zdjęcia do filmu robiono w kilku miejscach, nieco od siebie oddalonych. To doskonały plan na wakacyjną wycieczkę. Miasta i wsie, które należy w jej ramach odwiedzić to:
Bielsk Podlaski,
Radziejowice
Skolimów w Konstancinie-Jeziornie,
Piekary Śląskie,
Łódź,
Warszawa,
Kamion.
Warto również wiedzieć, iż sam "Znachor" oryginalnie jest powieścią Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, który w swoim dziele literackim opisywał faktyczne praktyki lokalnych znachorów. W rok premiery książki powstała również adaptacja filmowa, która po 44 latach od premiery w 1937 roku doczekała się wielbionego do dziś remake'u z lat 80. w reżyserii Hoffmana.
Atrakcje Bielska Podlaskiego. Można go zwiedzać nie tylko śladami filmu
Poza spacerami po uliczkach, na których kręcono niemal pół wieku wcześniej sceny kultowego filmu, w Bielsku Podlaskim można miło spędzić czas, korzystając z masy atrakcji, które oferuje to miejsce. Wielu turystów chwali sobie lokalne Muzeum Obojga Narodów, które mieści się w dawnym późnobarokowym ratuszu w centrum miasta. Znajdujące się wewnątrz budynku ekspozycje etnograficzne i wystawy multimedialne to jednak nie wszystko. Wiele osób docenia samą architekturę budynku, jako jednego z niewielu okazów tak dobrze zachowanego stylu późnobarokowego.
Dla nieco mniejszych podróżników sprawdzi się wizyta w Park Miniatur Zabytków Podlasia. Jak informuje serwis nawycieczke.pl, znajduje się on przy drodze wylotowej z miasta, dzięki czemu łatwo dotrzeć na miejsce. W parku możemy znaleźć makiety wykonane w skali 1:25, a prezentowane na nich najróżniejsze zabytki, od drewnianej architektury charakterystycznej dla regionu Podlasia, aż po słynne budynki sakralne, robią wrażenie zarówno na najmłodszych, jak i starszych wycieczkowiczach. Miłośnicy aktywnego wypoczynku także znajdą coś dla siebie. Doskonałą propozycją może być wycieczka na szczyt Góry Zamkowej i wejście na punkt widokowy, z którego rozpościera się niesamowity widok.
W tym miejscu kręcono nie tylko "Znachora". Ta mazowiecka wieś również przyciąga tłumy
jeżeli chcemy odwiedzić miejsca związane z kręceniem kultowego filmu, nie warto ograniczać się wyłącznie do jednej miejscowości. Choć faktycznie wiele scen robionych było na Podlasiu, to istotną rolę odegrała także niepozorna wieś w województwie mazowieckim. W Radziejowicach mieści się klasycystyczny pałac z XIX wieku, w którym mieszkał filmowy hrabia Leszek Czyński, w którego postać bezbłędnie wcielił się Tomasz Stockinger. Dziś pałac można śmiało zwiedzać, a naprawdę warto, przede wszystkim jeżeli interesujemy się polskim kinem. Kręcono tam również sceny do serialu "Kariera Nikodema Dyzmy", czy w starszej adaptacji "Pana Tadeusza". Ponadto sama wieś jest niezwykle urokliwym i malowniczym miejscem, w którym można odpocząć od hałasu i zgiełku miasta.