Miedziany naszyjnik został pierwszym zabytkiem miesiąca w Nowym Roku. Ten unikatowy miedziany naszyjnik składający się z 115 paciorków szklanych, 4 zawieszek półksiężycowatych oraz 5 krzyżyków, został odkryty w miejscowości Daniłowo Małe gm. Łapy, pow. białostocki. Zabytek miesiąca można podziwiać w siedzibie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Naszyjnik z Daniłowa Małego jest unikatem na skalę krajową ze względu na surowiec, wielość form i oryginalną kompozycję z wielobarwnych paciorków szklanych i znaczną liczbę zawieszek półksiężycowatych (lunul) i krzyżyków. Wysokie walory estetyczne szkła i zawieszek stały się wyznacznikiem prestiżu i luksusu oraz świadczą o wysokim poziomie osiągniętym przez jubilerów pochodzenia ruskiego.
Zawieszki – krzyżyki greckie miały końce zakończone trójliściem (symbol Trójcy Świętej) lub guzkami (symbol Krwi Chrystusa). Zawieszki półksiężycowate symbolizowały Przenajświętszą Bogurodzicę. Trzy z nich ozdobiono ułożonymi symetrycznie guzkami. Jedna lunula była połączona z krzyżykiem i ozdobiona stylizowaną wicią roślinną. Oprócz pięknego wyglądu biżuteria niosła symboliczny przekaz wyznawanej wiary chrześcijańskiej.
Eksponat pochodzi ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego.
Źródło informacji: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
fot.: Iwona Malesinska / Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Dziękujemy, iż przeczytałaś / eś nasz artykuł do końca.
Polub
Reporter News na Facebooku