Nasi zachodni sąsiedzi posiadają dostęp do Morza Północnego i Bałtyckiego. Szukając więc nadmorskich miejscowości w Niemczech, musimy wziąć pod uwagę różnice, jakie będą mieć miejscowości położone w tych regionach. A nadbrzeża będą różniły się m.in. prądami morskimi, zasoleniem i temperaturą. Morze Północne, będące częścią Atlantyku, jest bardziej zasolone, zimniejsze i charakteryzuje się silniejszymi pływami.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?
Miasta w Niemczech nad Morzem Północnym - baza morska, surfing i czerwone klify
Jednym z miast nad morzem w Niemczech jest Cuxhaven, które jest znanym uzdrowiskiem. Ten nadmorski kurort oferuje szerokie plaże, na których możecie spotkać ludzi jeżdżących konno. W Cuxhaven warto zwiedzić zabytkowy taras widokowy Alte Liebie, skąd jest najlepszy widok na przepływające statki. W miejscowości wytyczone są szlaki turystyczne i punkty widokowe, które pozwalają obserwować dziką przyrodę.
Wilhelmshaven to z kolei miasto, w którym mieści się największa niemiecka baza morska. Miłośnicy statków na pewno zainteresują się Muzeum Niemieckiej Marynarki Wojennej - Deutsches Marinemuseum. Poza tym jest to idealne miejsce na wycieczki rowerowe. Na urlop warto wynająć mobilną chatkę rybacką w Banter.
Chcielibyście spróbować surfingu lub żeglarstwa? Żaden problem! Musicie odwiedzić St. Peter-Ording, które słynie z szerokich, jasnych plaż (podczas odpływu plaża ma dwa kilometry szerokości!) i wysokich fal. Spróbujecie tutaj kitesurfingu i windsurfingu - jeżeli nie macie sprzętu ani umiejętności, to nad brzegiem znajduje się wiele punktów, w którym prowadzone są szkolenia. Co ciekawe, St. Peter-Ording leży nad płytkim Morzem Wattowym, części Morza Północnego, które podczas odpływu jest tak płytkie, iż można przespacerować się po jego dnie. Miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Sporty wodne to też wizytówka wyspy Sylt, gdzie realizowane są Mistrzostwa Świata w Kitesurfingu. W 2025 roku zawody zaplanowano na 22-27 sierpnia. Na wyspie znajdziecie długą na 40 km plażę. Aż 50 proc. powierzchni wyspy stanowią tereny cenne przyrodniczo i objęte ochroną. Sylt znana jest też z tego, iż znajdują się tu najdroższe w Niemczech nieruchomości - ceny noclegów w hotelach, często luksusowych, będą więc wysokie.
Warto też wspomnieć o niezwykłym Helgolandzie, które urzeka turystów czerwonymi klifami oraz dużą liczbą głuptaków. W porcie znajdziecie kawiarnie, restauracje, sklepy z pamiątkami i charakterystyczne kolorowe domki (Hummerbuden). Każdy turysta musi zobaczyć też Długą Annę (Lange Anna), czyli 47-metrowy klif, który niestety podlega erozji i niebawem może zniknąć z panoramy wyspy. Z Helgolandu możemy ruszyć łódką na jej siostrzaną wyspę, Helgoland Düne, gdzie znajdują się domki letniskowe i szeroka plaża, na której często wylegują się foki - pamiętajcie, by zachować od nich co najmniej 30-metrową odległość, o czym będą przypominać liczne znaki.
Ponadto warto też zwrócić uwagę na takie miejsca, jak: Husum - miasto z pięknym portem; Büsum - gdzie możecie dowiedzieć się, jak są hodowane małże; Emden - port z ładną architekturą, Amrum - wyspę z naturalnymi wydmami czy Greetsiel - wioskę rybacką z bliźniaczymi wiatrakami.
Niemcy - miasta nad Morzem Bałtyckim. Perełki blisko Polski
Zdecydowanie bliżej z Polski będzie do miast położonych nad Morzem Bałtyckim. Jednym z nich jest Stralsund - której stare miasto (z dobrze zachowaną średniowieczną architekturą) wpisane jest na listę UNESCO. Leżące nad cieśniną Strelasund ma dobre połączenia kolejowe i drogowe z największą wyspą Niemiec - Rugią. W miejscowości tej poza starówką koniecznie trzeba odwiedzić Ozeaneum - jedno z największych muzeów morsko-oceanograficznych w Europie. W klasztorze dominikanów znajdziecie też Muzeum Morskie.
Rostock jest miastem portowym położonym nad ujściem rzeki Warnow, która wpada do Zatoki Meklemburskiej. Warto zapuścić się w głąb miasta, by podziwiać renesansowe kamienice starego miasta i XV-wieczny kościół Mariacki. Z wieży kościoła św. Piotra możecie dotrzeć na platformę widokową. Nadbałtycka część miasta to głównie dzielnica Warnemunde z licznymi pensjonatami, szeroką plażą, promenadą i portem.
Rugia jest największą wyspą w Niemczech, na którą dostaniesz się np. pociągiem z Rostocku. Zlokalizowana zaledwie dwie godziny drogi od polskiej granicy miejscowość znana jest przede wszystkim z kredowych klifów, prastarego lasu bukowego oraz przedwojennych willi. Podobno wyspa miała być ostatnim pogańskim bastionem Słowian.
Uznam to wyspa podzielona na część polską i niemiecką, przy czym nasi sąsiedzi dostali jej nieco więcej. Po niemieckiej stronie czeka szeroka, piaszczysta plaża, wieża do spaceru w koronie drzew (Baumwipfelpfad) czy molo na Heringsdorfie. Znajduje się tu też rezerwat ptaków oraz wiele miasteczek z piękną zabudową.
Poza tym warto odwiedzić: Sassnitz - miasto na wyspie Rugia czy Travemünde - popularny kurort.
Zobacz też: Udaje żmiję, a choćby nie jest wężem. Jest za to pożyteczny. Zjada ślimaki w kosmicznych ilościach