Mennica w Paryżu upamiętnia wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau

ifrancja.fr 5 dni temu

Francja upamiętnia 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Mennica w Paryżu zaprezentowała z tej okazji srebrną monetę pamiątkową o nominale 10 euro.

Mennica wyemitowała monetę upamiętniającą wyzwolenie niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Uroczysta ceremonia odbyła się w środę 16 lipca w siedzibie mennicy. Data została wybrana nieprzypadkowo – nawiązuje również do rocznicy rafle du Vél d’Hiv – największego masowego aresztowania francuskich Żydów podczas II wojny światowej 16 i 17 lipca 1942 roku w Paryżu.

Na monecie widnieje napis „80e anniversaire de la libération des camps d’Auschwitz-Birkenau” (80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Na rewersie widnieją dłonie unoszące się ponad drutami kolczastymi. Z tego gestu wyłania się gołąb – symbol pokoju i wolności. Wydanie monety ma przypominać o obowiązku pamięci.

Francja przypomina o obowiązku pamięci

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i instytucji pamięci. Minister ds. równości Aurore Bergé podkreśliła, iż wybicie monety upamiętniającej wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau to symboliczny akt sprzeciwu wobec zapomnienia. To wyraz pamięci i dowód, iż mimo prób eksterminacji i wymazania śladów, Francja zdecydowała się zachować pamięć. Moneta ta to gest, który ma „uderzyć w samo zapomnienie” i potwierdzić, iż historia nie zostanie wymazana.

Marc Schwartz, prezes Mennicy w Paryżu, zapewnił, iż „oddanie hołdu ofiarom Auschwitz-Birkenau to nasza misja, obowiązek i powód do dumy. Upamiętnienie tych, którzy przetrwali, oraz przypomnienie nazwisk tych, którzy nie wrócili, to wypełnienie moralnego obowiązku wobec historii”.

Auschwitz-Birkenau to miejsce zagłady ponad miliona ludzi, głównie Żydów. Obóz został wyzwolony w styczniu 1945 roku. Tylko około 7 tysięcy osób doczekało tego dnia. Dziś teren obozu to międzynarodowy symbol pamięci i ostrzeżenie przed nienawiścią.

(RxA / iFrancja.fr)

Idź do oryginalnego materiału