Szybki botoks lub powiększenie ust w przerwie na lunch albo zapisanie się na modny zabieg, który polecają influencerzy – chyba prawie wszyscy spotkali się z takim zjawiskiem. Niezwykła dostępność i popularność zabiegów medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej powoduje, iż oprócz wspaniałych metamorfoz możemy równie często spotkać się z tymi mniej udanymi przemianami.
Widzimy coraz więcej fotorelacji z nietrafionych zabiegów wykonywanych przez ludzi nie mających kwalifikacji i uprawnień – czyli nie przez lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną. Co należy zrobić, żeby czuć się bezpiecznie i wykonać zabieg w odpowiednich warunkach oraz mieć pewność, iż zabieg wykona uprawniony do tego lekarz?
Udany zabieg medycyny estetycznej to taki, kiedy nasza skóra, twarz lub ciało wyglądają lepiej, zdrowiej, młodziej bez przerysowania i karykaturalności. Założyciele sieci Klinik OT.CO w Warszawie: Katarzyna Osipowicz – spec. dermatolog, lekarka wykonująca zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i laseroterapii oraz Piotr Turkowski specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii odtwórczej włosów, którzy na co dzień przyjmują pacjentów, zgłaszających się po pomoc, często po nieudanych zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, zdradzają nam, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca, w którym zechcemy dokonać zmian w swoim wyglądzie.
Klinika i jej eksperci = bezpieczeństwo
Jak wybrać tę adekwatną, gdy w każdym mieście takich miejsc nieustannie przybywa? Największe znaczenie w klinikach medycyny estetycznej oraz chirurgii mają lekarze, bo to oni gwarantują bezpieczeństwo. Wybierając klinikę, należy więc zwrócić szczególną uwagę na dotychczasowy dorobek lekarzy pracujących w placówce. Tutaj pomocne mogą być media społecznościowe, ponieważ większość renomowanych klinik zamieszcza zdjęcia swoich prac, aby pokazać innym, niezdecydowanym pacjentom, jakich efektów mogą się spodziewać po wizycie w danej placówce.
Wykwalifikowani specjaliści z ukończonymi studiami, przebyte szkolenia oraz uczestnictwo w najlepszych, światowych konferencjach to składowe świadczące o kompetencjach lekarza. W Klinice o wysokim standardzie obsługi Pacjenta lekarze pracują tylko i wyłącznie na bezpiecznym i zaawansowanym technologicznie sprzęcie, a stosowane produkty medyczne mają niezbędne atesty oraz badania kliniczne. Zabiegi medyczne takie jak podanie toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego zawsze wykonuje lekarz, a ten doświadczony potrafi również odradzić pacjentowi wykonanie zabiegu jeżeli uzna, iż może on mieć niekorzystny wpływ na wygląd oraz zdrowie.
Konsultacja medyczna – czas na szczerość
Jeżeli już wybraliśmy sprawdzoną klinikę i doświadczonego lekarza, warto podczas konsultacji zapytać o wszystko i oczekiwać zrozumiałych odpowiedzi. Nie należy bać się pytań przed, w trakcie lub po zabiegu. jeżeli mamy wątpliwości co do naszego planu leczenia zawsze możemy dać sobie czas, by to przemyśleć. Jednak ta szczerość musi być także po naszej stronie. Nie ukrywajmy poprzednio wykonanych zabiegów, gdyż niektóre z nich się wykluczają albo wymagają odstępów w czasie. Przykładowo po świeżo wykonanym botoksie nie powinniśmy od razu udawać się na zabiegi laserowe czy bardzo popularny zabieg Zaffiro, ponieważ rozgrzanie skóry osłabia działanie toksyny botulinowej.
Podczas konsultacji medycznej lekarz powinien opisać przebieg zabiegu, proces rekonwalescencji, przeciwwskazania, możliwe powikłania oraz odpowiedzieć na każde pytanie. Należy dokładnie powiedzieć lekarzowi także o przebytych operacjach, zabiegach, chorobach i przyjmowanych lekach. Tylko to, gwarantuje bezpieczeństwo oraz zadowalające efekty zabiegu.
8 najlepszych stylów brody dla łysych mężczyzn
Holistyczne opieka Pacjenta – wszystko w jednym miejscu
Nowoczesne kliniki i szpitale mają w tej chwili tak skompletowane zespoły personelu medycznego i pomocniczego, kosmetologów oraz lekarzy różnych specjalizacji, iż praktycznie mogą oni synergicznie czuwać nad naszym planem leczenia. Taki przykładowy plan leczenia może zakładać następujące obszary: kosmetologia, kosmetologia estetyczna, medycyna estetyczna, endokrynologia, dermatologia, ginekologia i ginekologia estetyczna, chirurgia oraz opieka psychologiczna. Nie bez znaczenia jest tu także partnerskie podejście do Pacjenta na każdym etapie współpracy. Z praktycznego punktu widzenia jest to oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie musimy szukać uzupełniających się specjalistów – różnorodną kadrę medyczną mamy w jednym miejscu.
Oczekiwania vs efekty
Należy otwarcie rozmawiać z lekarzem o realnych efektach zabiegów. Warto pytać jakie są możliwości osiągnięcia naszego wymarzonego wyglądu, biorąc pod uwagę uwarunkowania biologiczne i możliwości medycyny estetycznej. Pacjenci często wymagają od lekarzy, by realizowali ich pomysły, jednak warto pamiętać, iż na ostateczny efekt pozabiegowy składa się praca dwóch stron. Lekarze coraz częściej mówią otwarcie, iż dziś coraz więcej osób przychodzi do lekarza medycyny estetycznej z gotowym zdjęciem upragnionej „nowej” twarzy myśląc, iż efekt końcowy będzie identyczny lub bardzo zbliżony do tego, który widzą na ekranie telefona. Warto pamiętać, iż bardzo często jest to efekt nie tylko zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, ale zastosowania filtrów upiększających i mocno odmładzających.
“Takim oczekiwaniom trudno sprostać, a jeszcze trudniej przekonać Pacjenta, iż to, co wydaje się idealne w świecie wirtualnym, w rzeczywistości ideałem nigdy nie będzie. Zamiast w lustrach nieustannie przeglądamy się w telefonach, w których widzimy siebie cały czas en face. To, co dobrze wygląda z przodu, np. duże usta, niekoniecznie będzie wyglądało tak samo dobrze z profilu. Dlatego niezwykle ważne jest nieuleganie sezonowym modom, a oddanie się w ręce specjalisty, który skonfrontuje nasze oczekiwania z rzeczywistością” – mówi dr Osipowicz.
Rozsądne podejście do promocji lub zabiegów za granicą
Często widzimy gwiazdy i celebrytów chwalących się zabiegami za granicą. Ostatnio popularne stały się wyjazdy do Turcji na zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej. Czy oby to najlepszy pomysł, aby tak inwazyjne zabiegi wykonywać z dala od domu, w niesprawdzonym miejscu, bez możliwości zweryfikowania kadry medycznej? Zdaniem dr Turkowskiego, współwłaściciela Kliniki oraz Szpitala OT.CO, atrakcyjna cena w klinice za granicą może być pozorną oszczędnością, kiedy istnieje ryzyko, iż może być zagrożone nasze zdrowie.
Skasowano:
“Nie warto narażać swojego zdrowia, pozornymi oszczędnościami. Warto, natomiast, zainwestować w bezpieczeństwo i procedury wypracowane w renomowanych klinikach na terenie Unii Europejskiej. Tylko godny zaufania ośrodek i odpowiednio wykwalifikowany personel gwarantują efekty zgodne z oczekiwaniami oraz ewentualną rękojmię” – zapewnia lekarz.
Lekarz zaznacza, iż cieszące się w tej chwili niezwykłą popularnością przeszczepy włosów, korekty nosa oraz powiększenie piersi przeprowadzane w Turcji, pomimo atrakcyjnej ceny, takich gwarancji nie dają. Warto pamiętać, iż w Stambule zabiegi te często wykonują osoby bez uprawnień. Te pozorne oszczędności często wynikają z tego, iż w cenę nie jest wliczony przelot oraz nie mamy możliwości wizyt kontrolnych miesiąc i trzy miesiące po zabiegu. Co więcej, nie uwzględnia się ceny dodatkowych, wzmacniających i utrwalających efekty procedur, które już musimy wykonać w Polsce (masaże po liposukcji, naświetlania czy zabiegi osoczem po przeszczepie włosów). Dlatego, tak najważniejsze jest sprawdzenie miejsca, do którego się udajemy. Nasze zdrowie powinno być tu priorytetem.