Matka Natura kontra PMS: poznaj Over It Night

ohme.pl 1 dzień temu

Czujesz rozdrażnienie, bolą Cię piersi i jesteś nabrzmiała. Czasem zastanawiasz się, jak to możliwe, iż rano jesteś taka nerwowa, a wieczorem stajesz się oazą spokoju i dziwisz się, co w Ciebie wstąpiło. Ale Ty już wiesz (i nie raz otoczenie również wie): „Oho, zbliża się miesiączka”.

PMS może dotyczyć co 4. kobiety na świecie i każda przechodzi comiesięczny kryzys na swój sposób. Objawy PMS mogą uprzykrzać życie i zabierać Ci kilka dni w miesiącu. Pamiętaj – nie jesteś skazana na PMS i nie taka Twoja uroda. Matka Natura dała nam kilka składników, które mogą wesprzeć organizm przed i w trakcie miesiączki.

PMS, czyli comiesięczny stres

PMS (ang. premenstrual syndrome), zespół napięcia przedmiesiączkowego to zbiór objawów fizycznych, psychicznych i behawioralnych pojawiający się u kobiet w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Mechanizmy stojące za rozwojem PMS są związane z indywidualną wrażliwością na zmiany hormonalne w fazie lutealnej cyklu oraz wpływem hormonów: estradiolu i progesteronu na neuroprzekaźniki (m.in. serotoninę – „hormon szczęścia”).

Niejedna z nas stresuje się nadchodzącą miesiączką nie tylko ze względu na PMS, ale także z powodu dolegliwości w trakcie menstruacji. Niekiedy trzeba planować urlop czy inne wydarzenia pod cykl miesiączkowy, ponieważ ogranicza on naszą aktywność przez ból czy pogorszenie nastroju.

Każda kobieta doświadczająca PMS może mieć inny zespół objawów. U niektórych będą się rozwijać przede wszystkim objawy „z ciała” (np. mastalgia – ból piersi), z kolei u innych mogą pojawiać się objawy natury psychicznej (np. stany lękowe, wahania nastroju).

Najczęściej występujące objawy PMS to:

  • objawy depresyjne, lęk
  • napięcie, niepokój
  • zmęczenie i brak energii
  • rozdrażnienie
  • zaburzenia pamięci i koncentracji
  • irytacja, płaczliwość
  • wzdęcia, bóle brzucha i uczucie pełności
  • objadanie się, wzmożony apetyt
  • problemy ze snem
  • trądzik i wypryski
  • tkliwość i bolesność piersi
  • uczucie ciężkich nóg
  • zatrzymanie wody
  • przyrost masy ciała

Kobiety są świadome, iż mają PMS i wiedzą, iż to może być uciążliwe zarówno dla nich samych, jak i dla bliskich – ale dobrze wiesz, jak trudno mierzyć się z narastającym lękiem czy bolesnością piersi. Nie da się tego ignorować. Niezależnie od tego, jakie objawy występują u Ciebie, masz prawo się od nich uwolnić lub je znacząco załagodzić.

Już starożytne systemy medycyny (np. Tradycyjna Medycyna Chińska, Ajurweda) zalecały kobietom aktywność fizyczną i korzystanie z „darów natury” w celu łagodzenia nieprzyjemnych objawów przed miesiączką lub w jej trakcie. Współcześnie również korzystamy z naturalnych roślinnych składników i mieszamy je z witaminami i składnikami mineralnymi. Z myślą o naturze powstał suplement diety Over It Night – naturalne remedium na PMS i wsparcie zdrowia kobiecego.

Over It Night – poznaj naturalny suplement diety poprawiający komfort cyklu miesiączkowego

Over It Night od Aura Herbals to kompozycja standaryzowanych roślinnych ekstraktów, które mają udowodnione pozytywne działanie na zdrowie kobiece, regulację aktywności hormonalnej, redukcję objawów PMS i komfort podczas miesiączki. Skład suplementu diety Over It Night został opracowany wspólnie z magister farmacji i edukatorką Zofią Winczewską.

Ekstrakty to skoncentrowane wyciągi z różnych części roślin, takich jak liście, kwiaty, korzenie czy owoce. Pozyskuje się je w procesie ekstrakcji, gdzie substancje aktywne z rośliny są oddzielane od materiału roślinnego dzięki odpowiednich rozpuszczalników, (np. wody, alkoholu). Ekstrakty roślinne są bogate w cenne substancje, takie jak polifenole, flawonoidy, fitosterole, karotenoidy i witaminy. Zawierają ich więcej niż surowe części roślin.

Przy ekstraktach powinien widnieć DER (ang. drug extract ratio), czyli wskaźnik stosowany w produkcji suplementów i preparatów ziołowych, który informuje o stosunku ilości surowca roślinnego do ilości otrzymanego ekstraktu. Wskazuje, ile surowca roślinnego zużyto do wytworzenia jednej części ekstraktu. Im wyższy wskaźnik DER, tym bardziej skoncentrowany ekstrakt – np. DER 10:1 oznacza, iż z 10 g surowca roślinnego otrzymano 1 g ekstraktu.

Skład Over It Night

  • ekstrakt z niepokalanka pospolitego (Vitex agnus-castus L.) DER 10:1 standaryzowany na 0,5% agnuzydów,
  • ekstrakt z korzenia Shatavari (Asparagus racemosus) DER 4:1,
  • ekstrakt z kopru włoskiego (Foeniculum vulgare) DER 4:1,
  • ekstrakt z szafranu (Crocus sativus) DER 1,5-3:1 standaryzowany na 3% krocyny i 2% safranalu,
  • sole magnezowe kwasu cytrynowego (cytrynian magnezu) standaryzowane na 14,5% magnezu,
  • chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6, Quali®-B).

Niepokalanek pospolity

Na podstawie dotychczasowych badań naukowych wiemy, iż korzystne działanie niepokalanka mnisiego (Vitex Agnus Castus) na redukcję objawów PMS wynika z tego, iż reguluje on stężenie hormonu prolaktyny. To wpływa na regulację innych hormonów – w tym estrogenu i progesteronu – co zmniejsza dokuczliwe objawy PMS.

Niepokalanek mnisi wpływa na hormony normalizująco, przywracając ich równowagę, na przykład gdy poziom prolaktyny jest za wysoki, niepokalanek może go obniżyć; gdy jest za niski poziom estrogenów – podwyższa go – wyjaśnia magister farmacji i seksuolożka Martyna Kalinowska.

Niepokalanek mnisi działa również na receptory dopaminowe. Zawiera on związki, które działają agonistycznie na receptory dopaminowe, co oznacza, iż wiążą się z nimi i pobudzają je, jak naturalna dopamina.

Ekspertka Martyna Kalinowska dodaje: Substancje zawarte w niepokalanku mnisim stanowią tzw. ligandy receptorów estrogenowych, dopaminowych oraz opioidowych. Oznacza to, iż choć nie są tymi hormonami, to mają umiejętność łączenia się z receptorem, pasując do niego jak klucz do zamka.

Z badań klinicznych wiemy także, iż stosowanie 20-40 mg ekstraktu z niepokalanka mnisiego przez 3 miesiące może:

  • zmniejszać nasilenie i wstępowanie niektórych objawów PMS takich jak bolesność piersi, ból głowy, drażliwość i niepokój;
  • zmniejszać niektóre objawy menopauzy, uderzenia gorąca, nocne poty i niepokój, a także wspierać nastrój oraz sen;
  • wspomagać regularność cyklu miesiączkowego, wpływać na skąpe krwawienie miesiączkowe lub jego zanik;
  • działać antyoksydacyjnie i wspierać walkę z wolnymi rodnikami.

Shatavari

W medycynie ajurwedyjskiej shatavari (Asparagus racemosus) to jeden z sześciu najważniejszych leków ziołowych poprawiających witalność i zdrowie kobiet. Shatavari jest adaptogenem, czyli pomaga radzić sobie z negatywnymi skutkami stresu fizycznego i emocjonalnego oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Fitoestrogeny zawarte w korzeniu shatavari wykazują z jednej strony selektywne działanie pobudzające receptory estrogenowe, z drugiej działają antyandrogenowo i antyestrogenowo. Oznacza to, iż wywierają różnorodny wpływ na poszczególne tkanki i narządy, z korzyścią dla organizmu. Gdy w organizmie dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, fitoestrogeny pomagają przywrócić naturalny balans.

Przed miesiączką dochodzi do nieraz gwałtownych zmian w poziomie hormonów, a wiele z nas może mieć zwiększoną wrażliwość na te wahania. Prawdopodobnie to progesteron i jego metabolity są odpowiedzialne za występowanie objawów PMS. Shatavari działa jako „harmonizator hormonalny” i może redukować lub zmniejszać nasilenie tych symptomów. Ziele shatavari jest zalecane nie tylko w celu redukcji objawów PMS, ale także dla kobiet z problemami z płodnością spowodowanymi stresem i rozregulowanymi hormonami.

Dietetyczka kliniczna Aleksandra Cudna-Bartnicka dodaje: Jak wynika z badań, dzięki wysokiej zawartości fitoestrogenów w shatavari, może ono regulować cykl jajnikowy u ssaków. Dodatkowo poprawia funkcje przysadki mózgowej, która jest prawdziwą fabryką kobiecych hormonów – prolaktyny, FSH (hormonu folikulotropowego), czy LH (hormonu luteinizującego).

Koper włoski

Koper włoski (znany również jako fenkuł), może być pomocny w łagodzeniu objawów PMS. Dzięki działaniu spazmolitycznemu działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, co może pomóc w redukcji skurczów i bólów menstruacyjnych. Dodatkowo koper włoski może pomóc w łagodzeniu wzdęć, niestrawności i innych problemów trawiennych, które często towarzyszą kobietom przed i w trakcie miesiączki. Zawarte w koprze włoskim fitoestrogeny mogą korzystnie wpływać na równowagę hormonalną, co może łagodzić objawy PMS związane z wahaniami hormonów.

Ponadto stosowanie ekstraktu z kopru włoskiego może zmniejszać nasilenie objawów menopauzy takich jak uderzenia gorąca czy zaburzenia snu. Jest pomocny u pacjentów z IDB (chorobą zapalną jelit) ze względu na działanie przeciwzapalne.

Szafran

Badania naukowe wykazały, iż szafran (Crocus L.) może pomóc zmniejszyć nasilenie objawów PMS prawdopodobnie poprzez wpływ na niektóre neuroprzekaźniki i hormony.

Na przykład uważa się, iż szafran moduluje neuroprzekaźniki, takie jak serotonina i GABA, co może pomóc poprawić nastrój i potencjalnie złagodzić objawy depresji i lęku często występujące podczas PMS. Niektóre badania wykazały, iż szafran wykazuje potencjał, by obniżać poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu), który może być podwyższony podczas cyklu miesiączkowego i przyczyniać się do powstawania objawów PMS. Co więcej, szafran może również odgrywać rolę w regulowaniu wahań hormonalnych, w tym poziomu estrogenu.

Szafran zawiera w sobie ponad 150 cennych związków czynnych, które nadają mu prozdrowotnych adekwatności i wspierają zdrowie kobiece. Co ważne, przy jego stosowaniu rzadko kiedy pojawiają się skutki uboczne (o ile trzymamy się dawkowania i znamy przeciwwskazania).

Magnez + witamina B6

Suplementacja magnezem może pomóc złagodzić niektóre objawy PMS, takie jak wahania nastroju, skurcze i bóle głowy, potencjalnie zmniejszając stan zapalny i poprawiając rozluźnienie mięśni. Magnez bierze udział w skurczu mięśni, więc jego stosowanie może potencjalnie zmniejszając intensywność skurczów menstruacyjnych.

Magnez odgrywa rolę w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, które mogą wpływać na nastrój. Niektóre badania sugerują, iż może on pomóc w wahaniach nastroju i drażliwości związanej z PMS. Ponadto magnez może pomóc w regulacji równowagi płynów, potencjalnie zmniejszając wzdęcia, retencję wody i wzrost masy ciała. Istnieją przesłanki, iż magnez może pomóc w zapobieganiu migrenom menstruacyjnym poprzez zmniejszenie częstotliwości i nasilenia bólów głowy.

Witamina B6 (w postaci markowego surowca Quali®-B) i magnez (wysokoprzyswajalny cytrynian magnezu) działają synergicznie, co oznacza, iż ich jednoczesne przyjmowanie może przynieść lepsze efekty niż suplementacja każdym z tych składników osobno. Dodatek witaminy B6 zwiększa przyswajanie magnezu w organizmie choćby o 40%.

Dlaczego warto przyjmować Over It Night na PMS?

Suplement diety Over It Night od polskiego producenta Auta Herbals to wysokiej jakości kompozycja standaryzowanych ekstraktów roślinnych, które mogą wspierać kobiety zmagające się z PMS i uciążliwymi miesiączkami. Dzięki standaryzacji ekstraktów roślinnych masz pewność, co i w jakiej ilości dostarczasz organizmowi.

Cenne składniki aktywne zostały zamknięte w roślinnych kapsułkach Vcaps®. Posiadają certyfikaty: wegańskie, wegetariańskie, koszerności oraz Halal i Non-GMO Project, więc dbają o aspekty religijne konsumenta i dają gwarancję jakości. Ponadto w produkcji kapsułek Vcaps® nie ma potrzeby dodawania środków żelujących i innych środków pomocniczych. Vcaps® jest zaaprobowany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Agencję Żywności i Leków oraz uznany jako bezpieczny w produkcji suplementów diety.

Zastosowane porcje dzienne są bezpieczne i skuteczne w działaniu. Ponadto Aura Herbals dba o badania laboratoryjne wszystkich swoich produktów. Over It Night posiada zaświadczenie o braku zanieczyszczeń mikrobiologicznych i metalami ciężkimi.

Bibliografia

  1. Das B, Rabalais J, Kozan P, Lu T, Durali N, Okamoto K, McGeough MD, Lee BJ, Barrett KE, Marchelletta R, Sivagnanam M. The effect of a fennel seed extract on the STAT signaling and intestinal barrier function. PLoS One. 2022 Jul 8;17(7):e0271045. doi: 10.1371/journal.pone.0271045. PMID: 35802574; PMCID: PMC9269469.
  2. Facchinetti F, Borella P, Sances G, Fioroni L, Nappi RE, Genazzani AR. Oral magnesium successfully relieves premenstrual mood changes. Obstet Gynecol. 1991 Aug;78(2):177-81. PMID: 2067759.
  3. Fathizadeh N, Ebrahimi E, Valiani M, Tavakoli N, Yar MH. Evaluating the effect of magnesium and magnesium plus vitamin B6 supplement on the severity of premenstrual syndrome. Iran J Nurs Midwifery Res. 2010 Dec;15(Suppl 1):401-5. PMID: 22069417; PMCID: PMC3208934.
  4. Jenabi E, Khazaei S, Aghababaei S, Moradkhani S. Effect of Fennel-Valerian Extract on Hot Flashes and Sleep Disorders in Postmenopausal Women: A Randomized Trial. J Menopausal Med. 2023 Apr;29(1):21-28. doi: 10.6118/jmm.22026. PMID: 37160299; PMCID: PMC10183764.
  5. Jiao M, Liu X, Ren Y, Wang Y, Cheng L, Liang Y, Li Y, Zhang T, Wang W, Mei Z. Comparison of Herbal Medicines Used for Women’s Menstruation Diseases in Different Areas of the World. Front Pharmacol. 2022 Feb 4;12:751207. doi: 10.3389/fphar.2021.751207. PMID: 35185533; PMCID: PMC8854496.
  6. Pouteau E, Kabir-Ahmadi M, Noah L, Mazur A, Dye L, Hellhammer J, Pickering G, Dubray C. Superiority of magnesium and vitamin B6 over magnesium alone on severe stress in healthy adults with low magnesemia: A randomized, single-blind clinical trial. PLoS One. 2018 Dec 18;13(12):e0208454. doi: 10.1371/journal.pone.0208454. PMID: 30562392; PMCID: PMC6298677.
  7. Shafiee A, Jafarabady K, Seighali N, Mohammadi I, Rajai Firouz Abadi S, Abhari FS, Bakhtiyari M. Effect of Saffron Versus Selective Serotonin Reuptake Inhibitors (SSRIs) in Treatment of Depression and Anxiety: A Meta-analysis of Randomized Controlled Trials. Nutr Rev. 2025 Mar 1;83(3):e751-e761. doi: 10.1093/nutrit/nuae076. PMID: 38913392.

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału