Materiały budowlane z blistrów po lekach

swiatoze.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Materiały budowlane z blistrów po lekach


Co można zrobić z blistrów po lekach? Okazuje się, iż mogą stać się…materiałami budowlanymi. Jak to możliwe?

Problematyczne blistry po lekach

Utylizacja odpadów medycznych może być nieco problematyczna, zwłaszcza jeżeli chodzi o blistry po lekach – i te puste, i z tabletkami. Odpady te są wykonane z plastiku i aluminium, jednak nie oznacza to, iż można je wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne. Wręcz przeciwnie – należy je wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, pod warunkiem, iż tabletki zostały wcześniej zużyte, a blistry są puste. Pomimo tego, iż istnieje technologia rozdzielająca aluminium, folię i plastik, nie jest ona stosowana na szeroką skalę. Sprawia to, iż puste blistry po lekach wyrzucamy do pojemników na odpady zmieszane.

A co z pełnymi blistrami? Niewykorzystane lub przeterminowane leki nie powinny znaleźć się w koszu na śmieci. Zawarte w nich substancje mogą się bowiem okazać groźne dla środowiska, trudno też przewidzieć, w jakie reakcje wejdą z innymi środkami, jakie znajdą się w odpadach zmieszanych. Konsekwencje mogłyby być tragiczne – zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych to część z nich.

Z tego powodu niepotrzebne leki powinniśmy zawsze wrzucać do specjalnych koszy, jakie znajdziemy w aptece. Wskazanie to dotyczy też blistrów, w których wciąż znajdują się niewykorzystane tabletki. Ewentualnie można je również dostarczyć do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Tak jest w Polsce, a w Australii?

Australijska firma Banish znalazła jednak sposób na rozwiązanie tej kwestii. Można zamówić u niej usługę odbioru blistrów w specjalnym, oferowanym przez nich pudełku nazwanym BRAD. Po tym, jak zostaną zabrane od konsumenta, są rozdzielane przez zespół wolontariuszy i wysyłane do firmy Panel Cycle. Tam przechodzą specjalną obróbkę – są rozbijane na drobne cząsteczki, aby oddzielić elementy plastikowe i aluminiowe.

Pozyskany w ten sposób plastik przetwarza się w zrównoważone materiały budowlane. Te przyjazne dla środowiska cegły i bloczki nie tylko zmniejszają zapotrzebowanie na nowe zasoby, ale także pomagają zminimalizować wpływ na środowisko.

Z kolei aluminium jest wysyłane do do Weston Aluminium lub MGA Thermal. Ten drugi bierze odzyskane tworzywo i zamienia je w bloki magazynujące energię cieplną generowaną ze źródeł energii odnawialnej. Z kolei Weston Aluminium wykorzystuje je do produkcji krążków odtleniających. Odgrywają one kluczową rolę w procesie produkcji stali, pomagając tworzyć stal w bardziej wydajny i zrównoważony sposób.

Finalnie całkowicie odzyskuje się zarówno plastik, jak i aluminium użyte do produkcji blistrów. Pozostaje więc mieć nadzieję, iż to rozwiązanie niedługo trafi także do Polski!

Warto także wspomnieć, iż Banish zajmuje się nie tylko recyklingiem blistrów, ale także nakrętek do butelek, plastikowych etykiet na chleb, kapsułek do kawy lub okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych.

Czytaj też: Odpady popowodziowe – co z nimi robić? Znamy zalecenia rządu

Źródło: banish.com.au, kobieta.wp.pl,

Fot.: Canva (studo58/Getty Images Signature)

Idź do oryginalnego materiału