Chcą upamiętnić osiemdziesiątą rocznicę ewakuacji obozu pracy Neustadt, podobozu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza w ten weekend, by oddać hołd pomordowanym.
26 września 1946 roku na terenie prudnickiej fabryki włókienniczej powstał podobóz Neustadt. Wówczas przywieziono tam z Auschwitz około czterysta więźniarek – głównie Żydówek z Węgier – przeznaczonych do pracy w tkalni, gdzie obsługiwały maszyny przędzalnicze. 19 stycznia 1945 r. zostały one ewakuowane do obozu Gross-Rosen.
18 stycznia o godz. 18:00 z Prudnickiego Centrum Tradycji Tkackich wyruszy symboliczny marsz.
– W ten sposób chcemy oddać więźniom należną cześć. Wyruszymy szlakiem Marszu Śmierci w Prudniku sprzed obozu pracy Neustadt, znajdującego się na terenie Prudnickiej Fabryki Włókienniczej, docelowo na cmentarz żydowski, gdzie będziemy chcieli na masowej mogile ofiar zapalić znicze, złożyć symboliczne kwiaty i uczcić pamięć pomordowanych – mówi Marcin Husak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej.
Z kolei 19 stycznia muzeum zaprasza do złożenia kwiatów pod pomnikami pamięci. W Niemysłowicach o godz. 12:00 oraz pod pomnikiem pamięci więźniów różnej narodowości zamordowanych w trakcie ewakuacji obozu Auschwitz w styczniu 1945 r. na cmentarzu komunalnym w Prudniku o godz. 13:00.
Marcin Husak:
Autor: MGP