Markiza poręczowa: co to jest i gdzie ma zastosowanie?

meblobranie.pl 3 tygodni temu

Wśród różnych typów zadaszeń na tarasy i balkony na szczególną uwagę zasługują markizy poręczowe. Ich konstrukcja pozwala na nieco inne mocowanie niż w przypadku osłon przytwierdzanych do ścian budynków. Przeczytaj, czym wyróżniają się takie daszki, jak są skonstruowane i dlaczego warto je mieć.

Czym jest markiza poręczowa? Co ją wyróżnia?

Markiza poręczowa to rodzaj zadaszenia, który wyróżnia się charakterystyczną konstrukcją i sposobem montażu. Jest dostosowana do nieco innych potrzeb użytkowych niż klasyczna markiza montowana na elewacji budynku. Jak sama nazwa wskazuje, mocuje się ją przede wszystkim na różnego rodzaju poręczach, czyli np. na balustradach balkonów.

Zastosowanie ramion balustradowych daje możliwość stabilnego zamocowania daszku i pozwala na ustawienie odpowiedniego kąta pochyłu. Jest to możliwe dzięki temu, iż na końcach i u podstawy ramion znajdują się haki przytwierdzające stelaż z materiałem do balustrady balkonu lub tarasu. Z drugiej strony konstrukcja może być przymocowana do ściany budynku lub sufitu balkonu.

Zwinięcie nadmiaru tkaniny pozwala na odpowiednie naprężenie markizy, gdy już zostanie osiągnięta maksymalna szerokość i wysięg. Gdy zadaszenie nie jest nam potrzebne, materiał może pozostać zwinięty i ukryty w praktycznej kasecie (markizy kasetowe). Do sterowania markizą balkonową najczęściej wykorzystywana jest korba, która pozwala na rozwinięcie i zwinięcie nadmiaru tkaniny.

[[kategoria:2093:6]]

Markiza balkonowa – automatyczna czy z napędem ręcznym?

Markiza balkonowa poręczowa najczęściej jest markizą z napędem ręcznym (zwanym też manualnym). To rodzaj konstrukcji, która nie wymaga podłączenia do prądu. Nie ma w niej napędu automatycznego, co ma swoje zalety i wady. Mocną stroną takiej konstrukcji jest na pewno niższa cena w stosunku do rozwiązań wymagających zastosowania nowoczesnych technologii.

Niestety, markizy manualne nie są tak komfortowe w obsłudze, jak te automatyczne. Sterowanie nimi najczęściej odbywa się dzięki specjalnej korby, która powinna być prosta w obsłudze i intuicyjna. Długość korby powinna być dostosowana do wzrostu użytkownika konstrukcji.

Złożona markiza poręczowa

Markiza poręczowa – gdzie znajdzie zastosowanie?

Markiza poręczowa (nazywana też balkonową czy balustradową) to konstrukcja wykorzystywana jako zadaszenie podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. Można ją zamontować na balustradach balkonów, barierkach tarasów czy na innych elementach architektonicznych, które pełnią funkcję ogrodzenia lub zabezpieczenia domowników przed upadkiem.

Konstrukcja służy przede wszystkim do ochrony przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Jest jednak przeznaczona do użycia w miejscach, gdzie nie ma możliwości zamontowania tradycyjnych markiz lub tam, gdzie trzeba zastosować bardziej elastyczne rozwiązanie w kwestii ochrony przed słońcem i deszczem. Jest to estetyczna osłona, wykorzystywana powszechnie jako praktyczna ozdoba balkonów.

Lekka konstrukcja markizy sprawia, iż jej montaż na różnych elementach architektonicznych jest niezwykle łatwy. Bardzo często górną część markizy montuje się do balkonu znajdującego się nad naszym balkonem, podczas gdy ramiona markizy przyczepione są do balustrady balkonu. W ciasnej zabudowie miejskiej obecność takiej osłony we wnęce balkonowej pomaga zapewnić domownikom większą prywatność. Markiza chroni przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów lub ulicznych przechodniów. Jest również ceniona w branży gastronomicznej. Konstrukcja pozwala klientom kawiarni czy restauracji cieszyć się spotkaniami na świeżym powietrzu, bez obaw o nagłe zmiany pogody.

[[kategoria:30:6]]

Jak skonstruowana jest markiza na balustrady?

Markiza na balustrady składa się z dwóch podstawowych elementów – poszycia oraz stelażu. Poniżej bardziej szczegółowo wyjaśniamy, czym powinna się charakteryzować każda z tych części składowych i jak wygląda ich konstrukcja.

Tkaniny na markizy balkonowe – adekwatności i cechy charakterystyczne

Poszycie stanowi tkanina, która ma zadanie chronić wypoczywające na świeżym powietrzu osoby przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Powinna zapewniać ochronę zarówno przed intensywnym słońcem, jak i deszczem. Najlepsze modele zadaszeń są w pełni wodoodporne, podczas gdy inne zapewniają ochronę jedynie przed lekkimi opadami.

Poszycie powinno być także odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak rozdarcia czy przetarcia. Jego kolory nie powinny blaknąć, choćby po wielu latach narażenia na działanie promieniowania UV. Często wykorzystywanym rodzajem tkaniny jest wysokiej jakości poliester, pokryty dodatkowo specjalną, wodoszczelną powłoką. Doskonale sprawdza się również elastyczny poliuretan.

Ponadto, powszechnie stosuje się materiały akrylowe zaimpregnowane środkiem ochronnym – teflonem. Teflon, a adekwatnie politetrafluoroetylen (PTFE) jest materiałem fluoropolimerowym, który ma wyjątkowe adekwatności ochronne. Doskonale zabezpiecza tkaninę przed wilgocią i promieniowaniem UV, zapewnia wysoką odporność na uszkodzenia, a ponadto zapobiega przywieraniu zabrudzeń, co bardzo ułatwia czyszczenie materiału. Większość produktów w naszej ofercie to markizy przeciwdeszczowe.

Markizy poręczowe na balkonie w bloku

Stelaż, czyli wytrzymała, ale lekka konstrukcja markizy

Jeśli chodzi o stelaż konstrukcji znajdujących zastosowanie głównie na balkonach, to powinien on być wykonany z lekkich, ale bardzo odpornych materiałów. Idealnie sprawdzi się tutaj aluminium, które kilka waży, jest wystarczająco mocne, a przy tym całkowicie odporne na korozję. Lekka konstrukcja markizy sprawia, iż jej transport i montaż są niezwykle łatwe. Drugim powszechnie wykorzystywanym rodzajem metalu jest stal nierdzewna – nieco cięższa od aluminium, ale wyjątkowo wytrzymała.

Najważniejszą częścią stelaża konstrukcji są ramiona balustradowe. Sposób, w jaki zostały skonstruowane, pozwala na ustawienie odpowiedniego kąta pochyłu. Na zakończeniach i u podstawy ramion znajdują się haki, na których zaczepiona jest belka przednia z tkaniną stanowiącą poszycie. Dzięki temu nie ma konieczności wiercenia otworów w elewacji budynku. To o tyle praktyczne rozwiązanie, iż z montażem poradzi sobie adekwatnie każdy i nie będzie problemu z tym, iż np. spółdzielnia mieszkaniowa nie zgadza się na wiercenie w ścianie bloku.

Warto wybierać modele, których konstrukcja pozwala na ustawienie odpowiedniego kąta pochyłu i precyzyjne dostosowanie stopnia rozwinięcia markizy do naszych potrzeb. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać optymalny stopień ochrony przed słońcem w zależności od pory dnia. Odpowiednie naprężenie markizy osiąga się dzięki zwinięciu nadmiaru tkaniny. W sprzedaży dostępne są produkty mające zróżnicowane wymiary i wysięg. Dzięki temu każdy może wybrać produkt idealnie dostosowany do swoich potrzeb.

[[kategoria:2002:6]]

Markiza jako praktyczna ozdoba balkonów

Kupując markizę na balkon, większość osób zwraca uwagę głównie na funkcjonalność. To naturalne, biorąc pod uwagę, iż takie daszki są przede wszystkim osłonami przed deszczem czy słońcem. Jednakże konstrukcja pozwala na wykorzystanie jej jako praktycznej ozdoby balkonów. Do wyboru mamy różne kolory konstrukcji. Tkaniny mogą być jednobarwne lub wzorzyste, z falbaną na brzegach lub bez niej.

Jaki kolor konstrukcji wybrać?

Jeśli chodzi o wybór koloru konstrukcji, to wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, choć niektóre barwy mogą się okazać bardziej praktyczne od innych. Wzorzyste tkaniny zdecydowanie bardziej rzucają się w oczy (zwłaszcza gdy chodzi o kontrastowe połączenia kolorystyczne). jeżeli więc nie chcemy, by nasz balkon mocno wyróżniał się na tle innych w bloku, to lepiej postawić na jednolite materiały.

Specyficzne adekwatności ma kolor biały, który odbija promienie słoneczne. Gdy zamontujemy biały (lub po prostu jasny) daszek, wnęka balkonowa czy taras będą się mniej nagrzewać. Ma to ogromne znaczenie podczas wypoczynku w czasie letnich upałów. Z drugiej strony produkt w kolorze białym szybciej się brudzi i może być trudniejszy do dokładnego wyczyszczenia.

Do wnęk balkonowych znajdujących się w miejscach, gdzie jest wiele pyłów, polecane są raczej ciemne tkaniny (choć na nich mogą być bardziej widoczne zanieczyszczenia innego rodzaju). W praktyce klienci często wybierają odcienie szarości, beże, brązy i inne stonowane barwy, które doskonale wtapiają się w otoczenie. Z pewnością najlepsza będzie konstrukcja, która jest zarówno funkcjonalną, jak i estetyczną osłoną.

Estetyczna osłona na balkon lub taras – tkanina z falbaną czy bez?

W klasycznej markizie wykonany z tkaniny daszek zdobi falbana. Wielbiciele nowoczesnych, minimalistycznych form chętnie z niej rezygnują, ale dla wielu osób jest to tak charakterystyczny element osłony, iż nie wyobrażają jej sobie bez falbany.

Personalizując zamówienie, często można choćby wybrać rodzaj falbany. Markizy z falbaną sprawdzą się szczególnie dobrze, gdy planujemy urządzić taras czy balkon w stylu rustykalnym, prowansalskim, angielskim, vintage czy shabby chic. Falbany dodają ich konstrukcji swoistej lekkości i subtelnej elegancji.

Tkanina w nowoczesnej markizie poręczowej

Markizy na balkon – podsumowanie

Poręczowa markiza to taka, która pozwala na montaż do balustrady balkonu lub innej poręczy (np. na tarasie). Zastosowanie ramion balustradowych daje szerokie możliwości w tym zakresie. Na końcach i u podstawy ramion znajdują się haki, dzięki którym montaż konstrukcji przy balustradzie balkonu jest niezwykle łatwy.

Jako poszycie wykorzystywane są różne tkaniny (np. poliester, poliuretan czy materiały akrylowe) zaimpregnowane środkiem ochronnym (teflonem lub podobnym rodzajem powłoki), który chroni przed wilgocią i promieniami UV, a ponadto zapobiega przywieraniu zabrudzeń. Odpowiednie naprężenie markizy osiąga się dzięki umiejętnemu sterowaniu nią dzięki napędu manualnego (korby).

Gdy zadaszenie nie jest nam potrzebne, tkanina może pozostać zwinięta w dyskretnej kasecie montowanej najczęściej do sufitu balkonu. Odporna na uszkodzenia, a jednocześnie lekka konstrukcja markizy sprawia, iż jest ona łatwa do transportowania i montażu oraz praktyczna w użytkowaniu.

Kupując ten rodzaj zadaszenia, należy starannie dobrać wymiary konstrukcji, takie jak jej maksymalna szerokość czy wysięg. Na ogół możliwa jest indywidualizacja zamówienia w szerokim zakresie – można m.in. wybrać wzór czy kolorystykę poszycia z dostępnych opcji.

Kolor biały doskonale chroni przed słońcem, jednak różnego rodzaju zabrudzenia są na nim bardzo widoczne. Z tego powodu klienci często decydują się na materiały w nieco ciemniejszych barwach. Poza względami funkcjonalnymi, estetyka zadaszenia na balkon jest jednym z najważniejszych kryteriów stosowanych przy wyborze konkretnego produktu.

Idź do oryginalnego materiału