Maria, Maryja, czy może Miriam. Jak miała naprawdę na imię Matka Boża?

styl.interia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Interia.tv


Matka Boża, Święta Maria, Maryja. Tak zwykło mówić się o kobiecie, która urodziła Jezusa Chrystusa. Tak nazywana jest w języku polskim, odmiennie jednak w innych językach na całym świecie. Jak więc naprawdę brzmiało imię Matki Bożej?


Dlaczego Matka Boża w polskiej wierze chrześcijańskiej to Maria lub Maryja?


Historia narodzin Jezusa jest jedną z podstaw wiary chrześcijańskiej, a jego upamiętnienie - istotą świąt Bożego Narodzenia. To z historii o betlejemskiej stajence, żłóbku i niezwykłych narodzinach dzieci często dowiadują się o istnieniu Jezusa i Matki Bożej, zwanej w Polsce Marią.


Marią, Maryją nazywana jest w polskiej wierze chrześcijańskiej Matka Boża, ale oczywiste jest, iż nie takie było oryginalne brzmienie jej imienia, ze względu na miejsce, z którego pochodziło.


Maria i Maryja to przekładnia na język polski, która funkcjonuje w nim od wieków. Zarówno imię Maria, jak i Maryja mają jedno źródło, jedno pochodzenie i to właśnie źródło tych polskich odpowiedników jest prawdziwym imieniem Matki Jezusa.
Hebrajskie imię, które nosiła Matka Boża to Miriam i wiele mówi o osobie, które je nosi przez całe życie. Reklama
Zobacz też: Narodziny Maryi. Co mówi Biblia?


Co oznacza imię Miriam? To źródło Marii i Maryi


Miriam, Mirjam, Mariam, Mariamme, Mariame - właśnie to imię stanowi źródło greckiego Maria i Maryja jako spolszczenia. Miriam, takie imię wybrali dla swojej córki święci Joachim i Anna, którzy długo oczekiwali narodzin dziecka.


Zgodnie z tradycją w piętnastym dniu po narodzinach, nadano dziecku imię - Miriam. Wybór nie był przypadkowy, a dziś choćby Kościół katolicki przywiązuje dużą wagę do znaczenia imion, wszak "Bóg wzywa każdego po imieniu (por. Iz 43, 1; J 10, 3). Imię każdego człowieka jest święte. Imię jest ikoną osoby. Domaga się szacunku ze względu na godność tego, kto je nosi" (KKK 2158).
Prawidłowy zapis tego imienia znajduje się choćby w polskiej wersji Ewangelii: "Gdy Jezus dokończył tych przypowieści, oddalił się stamtąd. Przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak iż byli zdumieni i pytali: 'Skąd u Niego ta mądrość i cuda? Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda?'" (Mt 13,53-55).
Samo imię Miriam i jego pochodne oznacza piękną, wspaniałą, umiłowaną przez Boga i przynoszącą radość. Jak widać, rodzice Miriam jej imieniem złożyli cześć Bogu, który ofiarował im upragnione potomstwo.
Zobacz też: Objawienia fatimskie. Co Maryja przekazała światu?


Numerologia imienia Miriam


Miriam w numerologii ma wibrację 9, a to oznacza, iż według tych wierzeń noszą te imię osoby, które podporządkowały się wielkiej idei, słusznej, mającej wpływ na życie sprawie.
Wibracja 9 w imieniu Miriam to także wrażliwość i dobro, a także dostęp do wiedzy, której nie mogą posiadać wszyscy. Osoby noszące imię Miriam to osoby posiadające niezwykłe bogactwo duchowe i takie, które są skłonne poświęcić siebie dla dobra sprawy lub dla kogoś innego.


Żywioł władający imieniem Miriam


Imię Miriam pod kątem żywiłów jest niezwykłe. To połączenie wody i ziemi - jedno bez drugiego nie mogłoby istnieć. To daje imieniu wyjątkowe znaczenie i sprawia, iż osoba je nosząca przejmuje według wierzeń cechy tych dwóch żywiołów.
To woda jest życiodajnym źródłem, a ziemia sprawia, iż podlewane w niej rośliny mają wsparcie i miejsce do zakorzenienia.
Dodatkowo imieniem Miriam władają dwie planety - Uran i Neptun, związane z duchowością. To co przyziemne,nie ma dla Miriam znaczenia, ale to co duchowe, stanowi sens jej życia.
Zobacz także: W starożytnej świątyni znaleziono kompletny obraz zodiaku
Idź do oryginalnego materiału