Największym miastem południowego Podkarpacia jest oddalone o około 60 kilometrów od Rzeszowa Krosno. Miejscowość ta położona jest na obszarze Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, przy ujściu potoku Lubatówki do Wisłoka. Według badań archeologów jego historia liczy ponad 6000 lat, a teren ziemi krośnieńskiej początkowo był zamieszkiwany przez Celtów.
REKLAMA
Zobacz wideo Robert Makłowicz czyta nazwy przystanków w Krakowie
Z czego słynie Krosno? To właśnie dlatego miasto nazywane jest "małym Krakowem"
Pierwsze wzmianki o Krośnie pochodzą już z 1282 roku. Około 1348 roku uzyskało ono natomiast prawa miejskie. W 1367 roku Kazimierz Wielki przypisał mu herb księstwa brzesko-kujawskiego, na którym znajdowało się pół orła i pół lwa na czerwonym polu oraz nadał mu tytuł Królewskiego Wolnego Miasta Krosna. Do 1999 roku, do czasu reformy administracyjnej miejscowość pełniła rolę stolicy województwa krośnieńskiego. w tej chwili powierzchnia miasta wynosi 44,71 kilometra kwadratowego, a liczba mieszkańców przekracza 44 tysiące.
Krosno od wielu lat nazywane jest "małym Krakowem" ze względu na rynek, który ma bardzo podobny układ do krakowskiego Starego Miasta. Charakterystyczne są tutaj zabytkowe kamienice oraz piękne, renesansowe sukiennice. Krosno słynie także z wyrobu szkła artystycznego i gospodarczego, dlatego też nazywane jest "miastem szkła" lub "szklanym zagłębiem". Od 1923 roku nieprzerwanie działa tutaj huta, która jest jednym z największych producentów szkła użytkowego w Polsce. To jednak jeszcze nie wszystko.
Krosno: atrakcje na weekend dla całej rodziny. Te miejsca zdecydowanie warto zobaczyć
W Krośnie znajduje się wiele ciekawych miejsc, które możemy zwiedzić. Jednym z najważniejszych jest Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym poznamy historię hutnictwa i szklarstwa. Osobiście możemy też zobaczyć proces tworzenia szklanych dzieł sztuki. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych, stworzone dla fanów militarnych tematów. W Krośnie znajdziemy także mnóstwo interesujących obiektów historycznych, takich jak Bazylika Kolegiacka Świętej Trójcy z 1342 roku, Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów, Kościół i Klasztor oo. Kapucynów, Kaplica Emaus oraz malownicze Stare Miasto z Rynkiem i Wieżą Farną.
Bardzo chętnie odwiedzany przez turystów jest także zabytkowy Klasztor Jezuitów, który został wzniesiony w latach 1660–1667. w tej chwili mieści się w nim siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Ciekawostką jest, iż Krosno posiada swoje lotnisko, z którego realizowane są loty widokowe nad Bieszczady i Beskid Niski. Będąc w mieście, warto odwiedzić pobliski Zamek Kamieniec w Odrzykoniu, który zainspirował Aleksandra Fredrę do napisania "Zemsty".
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.