Mały dom dla singla, lub pary seniorów. Jakie projekty domów sprawdzą się najlepiej?

homebroker.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Dom przy Bukowej 18


Ostatnie lata przynoszą znamienny trend odchodzenia od budowy przestronnych, wielopokoleniowych domów. Większość oferowanych w sprzedaży projektów koncentruje się na wygodzie użytkowników oraz niskich kosztach utrzymania. Sporo osób decyduje się na życie w pojedynkę, a nie wszyscy chcą mieszkać w blokach. Równie często niewielkie domy budują na czas spokojnej emerytury seniorzy. Dla tych osób oferowane są projekty komfortowych domów o małej powierzchni. Małe, parterowe domki są wygodnym rozwiązaniem zarówno dla singla, jak i dla seniorów, którzy często nie mają sił na opiekę nad dużym domem i unikają chodzenia po schodach.

Dom przy Topolowej 5

Kryteria wyboru małego domu dla jednej osoby lub seniorów?

Wybierając projekt małego domu, warto najpierw określić potrzebną przestrzeń oraz pomyśleć planach na przyszłość – czy właściciel planuje założenie rodziny. Dom dla jednej osoby może być parterowy lub piętrowy. Parterowy dom wymaga odpowiednio dużej działki, aby spełniać zapisy warunków zabudowy. Projekty domów o niewielkiej powierzchni i poddaszu możliwym do zamieszkania są idealne na mniejsze działki, gdyż mniejsza powierzchnia zabudowy daje większą powierzchnię użytkową. Wielkość domu dla singla może być różna, ale najczęściej mieści się w granicach przeciętnego mieszkania w bloku. Jedna osoba z powodzeniem zmieści się w domu o powierzchni do 55 m², choć możemy spotkać na rynku również projekty domów o powierzchni użytkowej od 30 m². Trzeba jednak pamiętać, iż najmniejsze domy mogą być oferowane jako budynki gospodarcze lub letniskowe. Każdy z takich projektów można jednak przemianować na regularny budynek mieszkalny, wolnostojący jednorodzinny.

W przypadku seniorów zdecydowanie lepiej sprawdzą się projekty domów parterowych, ze względu na brak utrudnień w postaci schodów. Wybierając dom na późne lata musimy wziąć pod uwagę możliwą ograniczoną mobilność i postawić na taki budynek, który jest prosty w obsłudze i nie wymaga dużo pracy przy utrzymaniu. Dobrze jeżeli będzie wyposażony w centralnie sterowany, intuicyjny system ogrzewania, by nie trzeba było się przejmować obsługą kotła na paliwo stałe. Dobrze sprawdzi się w takiej sytuacji pompa ciepła, lub nowoczesny dwufunkcyjny piec gazowy. Seniorzy często wybierają projekt domu z myślą o wizytach dzieci i wnuków, dlatego potrzebują dodatkowych pokoi, nie koniecznie tylko sypialni dla siebie i otwartej części dziennej. Optymalny projekt domu w takim układzie powinien mieć minimum dwa pokoje, a dobrze by miał również dodatkowa toaletę poza łazienką główną. Taki program funkcjonalny jesteśmy w stanie zmieścić w budynku o powierzchni użytkowej ok 70 m².


Dom przy Bukowej 18

Zbyt duży dom – niepotrzebne problemy możliwe do uniknięcia.

Zakup projekty domu o zbyt dużej powierzchni, zwłaszcza piętrowego, wiąże się nie tylko z niewspółmiernie wysokimi kosztami utrzymania, ale również z dużym wydatkiem na jego budowę. Inwestycja w duży metraż może mieć sens jedynie w przypadku planowania powiększenia rodziny przez singla, lub chęci przekazania w przyszłości większego domu dzieciom przez seniorów. Wówczas warto rozważyć projekt domu z dodatkową sypialnią, która początkowo może służyć jako gabinet lub pokój gościnny, a po narodzinach dziecka stać się jego pokojem. jeżeli w przyszłości nie wyklucza się powiększenia rodziny, dom nominalnie przeznaczony dla maksymalnie dwóch osób może zostać wyposażony w poddasze użytkowe, które w późniejszym czasie może stanowić bazę do rozbudowy funkcjonalnej budynku, np. poprzez wydzielenie dodatkowych pokoi. Najlepiej do takiej modyfikacji nadają się projekty domów parterowych z monolitycznym stropem żelbetowym, lub stropem wykonanym w systemie Teriva.

Obowiązkowe kryteria, które trzeba uwzględnić wybierając projekt.

Przy stawianiu na mały dom, istotne jest, aby był on zgodny z obowiązującymi standardami energetycznymi i posiadał wszystkie niezbędne instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną i grzewczą. To gwarancja komfortu przez cały rok oraz niskich kosztów utrzymania. Ważne jest również, aby projekt był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, lub wydanymi dla działki warunkami zabudowy, aby uniknąć kłopotów prawnych. Posiadając działkę budowlaną lub planując jej zakup, warto najpierw w urzędzie gminy sprawdzić warunki zabudowy, a dopiero potem przystąpić do selekcji gotowych projektów.

Idź do oryginalnego materiału