Mało kto zna te malownicze góry pod Sandomierzem. To idealny kierunek na weekend

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /Marek Bazak /East News


We wschodniej części Wyżyny Sandomierskiej piętrzą się interesujące góry, o których wielu nie słyszało. Góry Pieprzowe uznawane są za najstarsze góry w Polsce, ich część znajduje się w administracyjnym obrębie Sandomierza. Odwiedzając województwo świętokrzyskie, warto zajrzeć w to miejsce — czeka tam kilka ciekawych punktów i piękne krajobrazy.

Góry Pieprzowe nazywane także sandomierskimi Pieprzówkami zawdzięczają swoją nazwę kolorowi skał, który przywodzi na myśl ciemny, mielony pieprz. Można tam zobaczyć jedne z najstarszych skał osadowych w kraju. Kiedy warto się wybrać na spacer po tych górach?

Kiedy najlepiej odwiedzić Góry Pieprzowe?

Miejsce to jest najpiękniejsze wiosną i wczesnym latem. Już w kwietniu zakwitają drzewka owocowe, które tworzą iście bajkowy klimat. Jednak Góry Pieprzowe są dobrą opcją na weekendowy wyjazd przez cały rok. Nie są one zbyt duże, przez co nadają się na spacery całą rodziną. W maju i czerwcu rozkwitają róże, które sprawiają, iż miejsce to pozostało piękniejsze. Niemniej jesień i wczesna wiosna, również nie rozczarują. Podziwianie tej sandomierskiej perły warto połączyć ze zwiedzaniem miasta i okolic.

W Sandomierzu nie brakuje ciekawych miejsc wartych zobaczenia, przede wszystkim może poznać rozmaite zabytki m.in. Bramę Opatowską, rynek, ratusz czy też Podziemną Trasę Turystyczną.

Sprawdź także: To najpiękniejsze piesze szlaki w Polsce. Idealne na wiosenną wycieczkę

Góry Pieprzowe — czas przejścia i wzniesienia

Położone nad Wisłą, charakteryzują się stromymi zboczami i głębokimi jarami. Jednak nie są zbyt wysokie, najwyższy punkt liczy niespełna 200 m n.p.m., a z punktu widokowego do koryta Wisły jest 60 metrów. Szlak czerwony (jedyny oficjalny) poprowadzi z centrum miasta przez całe góry do punktu widokowego — liczy ok. 3,4 km w jedną stronę, jest to mniej więcej godzina spaceru. Samochód można zostawić bezpośrednio w centrum Sandomierza lub skorzystać z parkingu nieopodal szlaku — na końcu ulicy Błonie.

Co ważne Góry Pieprzowe roją się od komarów, dobrze jest zabrać ze sobą środki odstraszające te stworzenia. Na teren gór można zabrać również psy. Jednak warto uważać na dziki, które można spotkać na trasie. Dodatkowo po obfitych opadach ścieżki mogą być bardzo błotniste, co utrudni wycieczkę.

Przeczytaj też: Tani kierunek na wiosenną wycieczkę. Góry, morze i doskonałe jedzenie

Unikatowa flora i fauna Gór Pieprzowych

W 1979 roku na tym terenie został utworzony Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe, ma on powierzchnię 17,83 ha. Najbardziej charakterystyczną rośliną w tym miejscu są dzikie róże, które sprzyjają bytowaniu rozmaitych gatunków owadów ciepłolubnych, w tym motyli czy też chrząszczy. W rezerwacie swój dom znalazły także południowe gatunki ślimaków i pajęczaków. Poza różami rośną tam m.in. głogi, wisienki stepowe czy też miłek wiosenny.

Poza wspomnianymi owadami fauna Góry Pieprzowych jest bardziej zróżnicowana, można tam spotkać przede wszystkim liczne ptaki śpiewające, które nie szczędzą występów, szczególnie w miesiącach letnich. Z kolei skalne zakamarki są idealnym domem dla jaszczurek oraz innych drobnych ssaków. Nie zabraknie również dzików, które chętnie odwiedzają te tereny.

Zobacz też:

Piękny szlak widokowy z dala od tłumów. Widok na Tatry, schronisko i instagramowa huśtawka

Kuracjusze uwielbiają to uzdrowisko. Znajduje się tu najpiękniejszy basen termalny w Polsce

Wkrótce zjadą się tam tłumy. Krokusy zobaczysz nie tylko w Dolinie Chochołowskiej

Idź do oryginalnego materiału