Malediwy – MAŁO ZNANE fakty i ciekawostki!

wieczniewolni.pl 5 miesięcy temu

Malediwy to rajski archipelag na lazurowych wodach Oceanu Indyjskiego. Słynie on przede wszystkim z luksusowych kurortów i niesamowitych, białych plaż. Malediwy to również fascynująca kultura, historia i podwodna przyroda. W tym artykule zebraliśmy kilkadziesiąt ciekawostek i mało znanych faktów. Odkryjemy wspólnie niezwykłe zakątki archipelagu i pokażemy ten kraj z zupełnie innej strony.

Zapraszamy o wpisu!

Malediwy – ciekawostki podróżnicze

Malediwy to składający się z około 1200 wysepek, niewielki archipelag znajdujący się na wodach Oceanu Indyjskiego. Cały archipelag ma około 820 kilometrów długości i 120 kilometrów szerokości.

Tylko około 202 wysp wchodzących w skład Malediwów jest zamieszkana przez ludzi.

Malediwy to kraj, który może pochwalić się pięknymi plażami.

Malediwy jako państwo składają się z 26 atoli. Atol to płaska wyspa koralowa, która składa się z rafy koralowej w kształcie pierścienia otaczającego centralną depresję, nazywaną laguną.

Stolicą Malediwów jest Male, które jest zamieszkiwane przez ponad 133 tysiące mieszkańców. Male to jedna z najmniejszych stolic świata, zarówno pod względem wielkości i liczby ludności. To właśnie w tym miejscu większość turystów rozpoczyna swoją malediwską przygodę.

Liczba mieszkańców Malediwów to około 391 tysięcy. To ponad 96 razy mniej niż liczba ludzi zamieszkałych w Polsce.

Powierzchnia Malediwów to 298 kilometrów kwadratowych. To ponad 1082 razy mniej niż powierzchnia Polski.

Malediwy to najmniejszy kraj w całej Azji, zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców.

Malediwy to najbardziej płaski kraj na świecie, ze średnią wysokością 1,8 m nad poziomem morza. Najwyższy punkt w całym kraju ma 2,3 metra i znajduje na wyspie Villingili.

Najbliżej stałego lądu znajdują się Indie (około 500 kilometrów w linii prostej). Tuż obok znajduje się Sri Lanka.

Podwodny świat w tej części świata zachwyca na każdym kroku.

Ze względu na specyficzne położenie geograficzne na Malediwach nie spotkamy prawie żadnych gatunków zwierząt. Nie ma tam lwów, tygrysów, słoni lub małp. Dzikie zwierzęta można spotkać w podwodnym świecie. Na Malediwach żyją płaszczki, rekiny wielorybie, tygrysie, wąsate oraz manty czy meduzy.

Ogromna część malediwskiej rafy koralowej jest chroniona, aby zapewnić zrównoważony rozwój ekosystemu i zachować naturalne piękno wysp.

Na Malediwach występuje 5 z 7 gatunków żółwi morskich na świecie: żółwie oliwne Ridley, karetta, skórzasty, żółw zielony i szylkretowy. Można je spotkać w trakcie wycieczek na nurkowanie i snurkowanie. Wybierasz się na Malediwy? Koniecznie zabierz ze sobą maskę i płetwy.

Żółw spotkany w trakcie snurkowania na rafie wokół wyspy Thulusdhoo.

Szacuje się, iż w ciągu najbliższych 100 lat Malediwy zostaną zalane przez wody Oceanu Indyjskiego.

Tym co przyciąga turystów na Malediwy są niesamowite plaże z białym piaskiem (jest to zaledwie 5% wszystkich plaż na świecie).

Niektóre plaże na Malediwach słyną z bioluminescencyjnego fitoplanktonu. Te maleńkie organizmy emitują hipnotyzujący niebieski blask.

Na Malediwach nie ma rzek oraz jezior.

Malediwy – mało znane fakty i ciekawostki historyczne

Malediwy uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii 26 lipca 1965 roku.

Flaga Malediwów składa się zielonego prostokąta na czerwonym tle. W środku znajduje się biały półksiężyc. Kolor czerwony reprezentuje poświęcenie ludzi, którzy stracili życie w obronie kraju, kolor zielony reprezentuje pokój i dobrobyt, a półksiężyc reprezentuje islam.

Obecny wzór flagi został przyjęty 26 lipca 1965 roku.

Malediwy – pozostałe mało znane fakty i ciekawostki

Na Malediwach obowiązuje ruch drogowy lewostronny. To pozostałość po rządzących tu wcześniej Brytyjczykach. Na lokalnych wyspach nie ma zbyt wielu samochodów.

Dhivehi jest językiem urzędowym na Malediwach. W obszarach turystycznych bez problemu można dogadać się po angielsku. Przed wyruszeniem w podróż warto nauczyć się kilku zwrotów w lokalnym języku. Mieszkańcy z pewnością docenią ten fakt.

W większości państw na świecie weekend oznacza sobotę i niedzielę. Na Malediwach jest inaczej. Weekend tutaj to piątek i sobota. Miej na uwadze, iż część restauracji (zwłaszcza tych mniejszych, lokalnych) może być w tym czasie zamknięta.

Kuchnia Malediwów to zachwycająca mieszanka smaków inspirowana tradycjami kulinarnymi Indii, Sri Lanki i państw Arabskich. Podstawą są ryby i kokos, a lokalnym przysmakiem jest mas huni, czyli mieszanka tuńczyka, kokosa, cebuli i chili. Pyszności!

Walutą obowiązującą na Malediwach jest rupia malediwska (MVR). Według aktualnego kursu 1 rupia malediwska to około 25 groszy. Powszechnie akceptowane są również dolary amerykańskie (USD). Wybierając się na Malediwy warto zaopatrzyć się w kartę wielowalutową Revolut, aby nie tracić na niekorzystnym kursie wymiany.

Gospodarka Malediwów to głównie turystyka. Szacuje się, iż w 2015 roku kraj ten odwiedziło ponad 1,23 miliona turystów z całego świata.

Malediwy to kraj, w którym jest najwięcej rozwodów na świecie.

Wyspa Dhiffushi w pełnej okazałości.

Religią dominującą na Malediwach jest islam (98,4%). W miejscach publicznych nie można afiszować się ze swoją wiarą (inna niż islam).

Zgodnie z konstytucją Malediwów obywatelami tego kraju mogą być nazywani jedynie muzułmanie.

Malediwy to bardzo konserwatywny kraj muzułmański, a w związku z tym…

Na Malediwach jest bezwzględny zakaz wwożenia alkoholu. jeżeli wybierasz się w podróż i planujesz zaopatrzyć się w strefie bezcłowej na lotnisku to wiedz, iż Twój bagaż zostanie dokładnie sprawdzony na lotnisku. Alkohol można kupić jedynie w hotelach i resortach. Miej na uwadze, iż ceny są dość wysokie!

Na lokalnych wyspach nie można przebywać w miejscach publicznych (również na plaży) w strojach kąpielowych. Wyjątkiem są plaże określane jako Bikini Beach.

Jedna z wielu rajskich plaż na Malediwach.

Na Malediwach występują dwie pory monsunowe – monsun południowo-zachodni i północno-wschodni. Pierwsza rozpoczyna się od maja do października a największe opady występują we wrześniu. Drugi z nich trwa od połowy listopada do grudnia, a opady są znacznie mniejsze.

26 grudnia 2004 Malediwy zostały zalane przez potężną falę tsunami, które zostało spowodowane przez podwodne trzęsienie ziemi pod dnem Oceanu Indyjskiego. Fale osiągały wysokość choćby 4 metrów! Zginęło ponad 100 osób a kolejne 1300 zostały ranne. Zniszczeniu uległo ponad 8 tysięcy budynków w całym kraju.

Poznaj także inne ciekawostki:

  • Gwatemala – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
  • Malezja – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
  • Singapur – 33 ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
  • Tajlandia – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
  • Curaçao na Karaibach – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
  • Filipiny – 32 ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
  • Tajlandia. Co warto zobaczyć? TOP 10 atrakcji!
  • Honduras – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Idź do oryginalnego materiału