Małe miasto, a wielki "huk" historii. Niedaleko Poznania znajdziesz prawdziwą perłę

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Screen @podrozepowielkopolsce/ Youtube


Niewielu wie, iż zaledwie godzinę drogi od Poznania znajduje się jedno z najbardziej zaskakujących miasteczek Wielkopolski. To lokalna perełka pełna historii, sielskich krajobrazów i... wystrzałów z armat. Co jest interesującego w Pyzdrach? Warto wpaść tam na weekendowy wypad.
Pyzdry to niewielkie miasto nad Wartą, położone we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Mieszka tu nieco ponad 3 tysiące osób, a historia tego miejsca robi wrażenie choćby na zawodowych podróżnikach. Choć nie znajdziesz ich może w pierwszej piątce najpopularniejszych miejscowości w Polsce, mają w sobie coś absolutnie unikalnego. Bo w Pyzdrach naprawdę sporo się dzieje. I to z hukiem.


REKLAMA


Zobacz wideo Ciechanów. Turystyczna perła na Mazowszu?


Skąd wzięła się nazwa Pyzdry? Zanurz się w historii wielkopolskiego miasta
Choć dziś Pyzdry kuszą spokojem i malowniczym pejzażem nad rzeką, ich historia to prawdziwa opowieść z dreszczykiem. Nie bez powodu miasto uchodzi za najbardziej "wystrzałowe" w Polsce. W 1383 roku, w trakcie wojny domowej między Nałęczami a Grzymalitami, właśnie tutaj po raz pierwszy na ziemiach polskich użyto armaty. Strzał był tak głośny, iż jego echo odbija się do dziś - nie tylko w lokalnych kronikach, ale także w nazwie miejscowego festynu "Wystrzałowe Pyzdry". Ofiarą tej nowinki padł pleban z Biechowa, a całą scenę opisał Jan z Czarnkowa.


Ale nie tylko proch czyni miasto wyjątkowym. Jego nietuzinkowa nazwa do dziś budzi ciekawość wielu osób. Jedni twierdzą, iż pochodzi od łacińskiego pistrinum, czyli młyna poruszanego stąpaniem, inni wolą ludową wersję o dwóch spragnionych książętach, którzy po napiciu się wody wykrzyknęli z radością: "pij zdrój!" i... tak już zostało. W średniowieczu Pyzdry były ważnym punktem na mapie królestwa - odbywały się tu wiece, królewskie zjazdy i jarmarki. Miasto miało siedem kościołów, własne bractwo strzeleckie, a choćby Świńskie Targowisko, czyli centralny plac handlowy. Tu ukrywano skarby, snuto legendy i stawiano opór Krzyżakom. Warto przyjechać do Pyzdr, by choć na chwilę zatopić się w historii, która wciąż jest na wyciągnięcie ręki.


Pyzdry Autorstwa MOs810 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org


Co jest interesującego w Pyzdrach? Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie
Choć miasto jest niewielkie, lista atrakcji potrafi zająć cały weekend i to z zapasem. Pyzdry potrafią oczarować przyjezdnych nie tylko historią, ale także swojską atmosferą, kolorami i świetnie zorganizowaną przestrzenią. Oto miejsca, które warto zobaczyć.


Mural historyczny. 330 metrów kwadratowych, które w formie sztuki ulicznej opowiadają dzieje miasta. Malunek znajdziesz na ścianie hali sportowej. Ciekawostka? Znajdują się na nim sceny nawiązujące do dawnych wierzeń i prześladowań kobiet oskarżanych o czary.
Dom podcieniowy z 1768 roku. To najstarszy budynek w mieście, który został pięknie odnowiony. W środku znajdziesz muzeum i pyszną kawiarnię, gdzie serwują m.in. sznekę z glancem.
Kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Dawny klasztor franciszkanów z XIV wieku. Znajdują się tu freski sprzed setek lat i ekspozycja poświęcona pierwszemu użyciu armaty.
Ulica Nadrzeczna i mozaika. Znajdziesz tam imponujące schody złożone z ponad 50 tysięcy płytek. Obok zaś mieści się hitlerowski bunkier zbudowany z... żydowskich nagrobków. Mocne i ważne miejsce.


Wiatrak holenderski. Nie dość, iż konstrukcja działa, to jeszcze edukuje. Można tu zobaczyć cały proces mielenia zboża i wypieku chleba.
Bulwar nad Wartą. Idealny na spacery i obserwację zachodów słońca. Widok z pyzdrskiej skarpy to jeden z piękniejszych w regionie.
Muzeum Ziemi Pyzdrskiej. W jego skład wchodzą dwa oddziały w różnych częściach miasta. Szczególnie warto zajrzeć do tego mieszczącego się w dawnym klasztorze nad Wartą. To właśnie tam można poznać historię wystrzału, który rozsławił miejscowość.


Pyzdry to przykład na to, iż małe miasta potrafią kryć wielkie historie i wyjątkowy klimat. Choć nie są oczywistym celem turystycznym, potrafią zaskoczyć na każdym kroku. Zarówno tych, którzy szukają ciszy i natury, jak i pasjonatów historii z pazurem.
Czy słyszałeś/aś wcześniej o Pyzdrach? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału