Ciasta to istotny element polskich świąt, a zdaniem niektórych makowiec jest tym, którego nie może zabraknąć. Przyjmuje on różne formy, ale jedną z ciekawszych jest makowiec japoński, znany również jako makowiec z jabłkiem. Przepis na jego przygotowanie przyda nam się też przy różnych innych okazjach, jak urodziny czy imprezy rodzinne. Co zatem będzie nam potrzebne?
REKLAMA
Zobacz wideo Makowiec nowojorski. Jego przygotowanie jest łatwiejsze, niż myślisz
Makowiec japoński z maku z puszki. Jak zrobić makowiec japoński z gotowej masy makowej?
Pierwszy przepis na makowiec japoński wykorzystuje mak z puszki, czyli gotową masę makową. Potrzebne nam będą następujące składniki:
850 g masy makowej
20 dag cukru
4 jabłka
250 g margaryny
6 jajek
8 łyżek kaszy manny
łyżeczka proszku do pieczenia
W pierwszej kolejności należy utrzeć margarynę z cukrem. Następnie dodajemy do niej żółtka oddzielone od białek, a po wymieszaniu także kaszę mannę. Gdy te składniki są dobrze połączone, możemy dodać masę makową, jabłka starte na tarce o dużych oczkach i proszek do pieczenia. Całość miksujemy na małych obrotach. W kolejnym kroku przechodzimy do ubijania białek na sztywną pianę, którą później przełożymy do masy makowej. Całość delikatnie mieszamy łyżką. Dla tego przepisu najlepiej sprawdzi się blacha o wymiarach 25 na 25 cm, którą przed wylaniem ciasta wykładamy papierem do pieczenia. Naszego makowca pieczemy w temperaturze 190 stopni Celsjusza przez około 50-60 minut. Gotowe ciasto możemy posypać cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową, o której więcej powiemy przy kolejnym przepisie.
Makowiec japoński: przepis na makowiec japoński z maku mielonego. Ta wersja wymaga od nas dodatkowych kroków
jeżeli chcemy spróbować swoich sił z samodzielnym przygotowaniem masy makowej, będą potrzebne nam następujące składniki:
400 g maku
2 szklanki mleka
8 jajek
200 g masła
250 g cukru pudru
200 g kaszy manny
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4 jabłka
olejek migdałowy
2 garście rodzynek
Do tego do polewy czekoladowej wykorzystamy:
100 g czekolady mlecznej
50 ml mleka
50 g masła
Tym razem zaczynamy od przesypania maku do garnka i dodania do niego mleka. Całość zagotowujemy i odstawiamy do napęcznienia pod przykrywką na mniej więcej pół godziny. Po tym czasie odcedzamy nadmiar mleka na sitku. jeżeli nie użyliśmy maku mielonego, to musimy jeszcze go rozdrobnić, np. dzięki maszynki lub blendera. Masło w temperaturze pokojowej miksujemy z cukrem pudrem. Następnie dodajemy żółtka jajek i odrobinę olejku migdałowego (według uznania), nie przerywając mieszania. Do połączonych składników dokładamy przygotowaną wcześniej masę makową, a później także kaszę mannę i proszek do pieczenia. Gdy ta część jest dokładnie wymieszana, dodajemy do niej starte jabłka i znów mieszamy całość, tym razem drewnianą łyżką. Na tym etapie dodajemy również rodzynki. jeżeli ich nie lubimy, można je pominąć lub zastąpić innymi bakaliami. Białka ponownie ubijamy na sztywno i łączymy z przygotowaną masą.
Zobacz też: Pierniki wyszły twarde jak kamień? Wrzuć do pojemnika jedną rzecz. To uratujesz wypieki
Ciasto przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w temperaturze 175 stopni Celsjusza przez godzinę. Do przygotowania polewy wystarczy rozpuścić czekoladę w gorącej kąpieli z masłem i mlekiem. Wylewamy ją dopiero na nieco przestygnięte ciasto. Jako dodatkową dekorację możemy użyć skórki pomarańczowej, płatków migdałowych lub posypki.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.