Magdalena Soboń | Zaklinać Rzeczywiste
wernisaż: 28.11.2024, godz. 18.00
Galeria Szewska 16, Poznań
28.11- 15.12. 2024
Zespół kuratorski Galerii:
Natalia Czarcińska
Jerzy Muszyński
Dorota Tarnowska-Urbanik
Zaklinać Rzeczywiste
Twórczość to dla mnie swoisty rytuał zaklinania.
Tworząc, wkraczam w przestrzeń, gdzie duch i materia przenikają się wzajemnie. W tym stanie wycofuję się z codzienności i zacierają się granice, a to, co fizyczne, zaczyna rezonować z tym, co duchowe.
Wypowiadam się poprzez medium papieru.
Poprzez regularne, medytacyjne ruchy wynikające z warsztatu czerpanego papieru, nawiązuję kontakt z materią, która staje się narzędziem wyrażania jak i przekształcania. Ciało, pełniąc rolę pośrednika tworzy most między tym, co namacalne, a tym, co ulotne. Pomiędzy światem a duchem, pozwala mi zakorzenić proces twórczy w fizyczności.
Powtarzalność gestów wprowadza w stan kontemplacji, wykraczającej poza sam akt tworzenia, a sztuka staje się dla mnie czymś więcej niż tylko wyrazem ekspresji – staje się praktyką duchową, momentem przemiany. Każdy gest – zanurzenie rąk w papierowej masie, dotyk materiału, rytmiczny ruch – to nie tylko proces przekształcania rzeczywistości, ale także wnikanie w jej strukturę.
Proces ten oscyluje pomiędzy kontrolą a akceptacją nieprzewidywalności. W ten sposób tworzenie staje się również aktem pokory, poszukiwaniem równowagi pomiędzy tym, co mogę kształtować, a tym, co wymyka się mojej woli. Zmagając się z tym, co kontrolowane i tym, co się wymyka, uczę się akceptacji tego, czego zmienić nie sposób.
Zaklinanie rzeczywistości wyraża się więc w potrzebie nadania formy temu, co często nieokiełznane, co budzi lęk, fascynuje, a zarazem pozostaje niepoznane. To próba odnalezienia sensu w tym, co nieuchronne. Jest to dialog, który prowadzę z otaczającym światem, ale również z moimi wewnętrznymi lękami i pragnieniami. Zaklinam rzeczywistość, nadając jej nowy kształt – pozwalam jej przemawiać, jednocześnie uważnie wsłuchując się w to, co ma mi do przekazania.
Magdalena Soboń
Artystka wizualna specjalizująca się w sztuce papieru. W swojej twórczości bada różne możliwości papierowej materii i włókien naturalnych jako formy wyrazu artystycznego. Operując fakturą i strukturą poszukuje uniwersalnego języka wypowiedzi. Tworzy wielkoformatowe obiekty, które zachowują charakterystyczne cechy tkaniny.
Absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. w tej chwili zatrudniona na stanowisku profesora uczelni w macierzystej Akademii.
Brała udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Za swoje prace otrzymała nagrody i wyróżnienia:
2021: Nagroda Prix Coup de coeur du CA na Biennale Internationale du Lin de Portneuf w Kanadzie
2019: Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego na 11. Baltic Mini Textile Art
2017: Wyróżnienie na I Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu
2016: Wyróżnienie na Contextile 2016 Contemporary Textile Art Biennial w Portugalii
2013: Grand Prix 14. Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi
2012: Wyróżnienie na From Lausanne To Beijing – 7th International Fiberart Biennale w Chinach
2011: Wyróżnienie na 6. International Biennial of Contemporary Textile Art w Meksyku
2010: Brązowy medal na From Lausanne To Beijing – 6th International Fiberart Biennale w Chinach