Maciejowa – szlak z Rabki-Zdroju [Gorce]

manawpodrozy.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Maciejowa - szlak z Rabki-Zdroju


Maciejowa to szczyt o wysokości 836 m n.p.m. Kilkaset metrów od niego na Polanie Przysłop stoi jedno z najbardziej popularnych schronisk gorczańskich — bacówka na Maciejowej. Jest ona świetnym celem rodzinnych wycieczek w góry. Krótki, łatwy, a do tego bardzo malowniczy szlak sprawiają, iż warto się tu wybrać choćby z młodszymi dziećmi. Na górze czeka na nich niespodzianka w postaci gorącej czekolady z bitą śmietaną i wyjątkową panoramą górską. Oj, jest tu co oglądać!

Maciejowa – bacówka PTTK
Maciejowa – szlak z Rabki-Zdrój jest bardzo malowniczy

Maciejowa to szczyt wznoszący się na grzbiecie prowadzącym na Stare Wierchy, gdzie znajduje się kolejne gorczańskie schronisko. Z niego natomiast można wędrować dalej ku Turbaczowi, czyli najwyższemu szczytowi w Gorcach. Przez Maciejową przebiega najdłuższy pieszy szlak w Polsce. Mowa oczywiście o Głównym Szlaku Beskidzkim, który łączy Wołosate w Bieszczadach z Ustroniem w Beskidzie Śląskim. My dzisiaj proponujemy Wam przejście jego krótkiego fragmentu, który zaprowadzi nas wprost do Bacówki na Maciejowej.

Z Rabki-Zdrój na Maciejową dotrzemy czerwonym szlakiem

Maciejowa — gdzie rozpocząć wędrówkę w Rabce-Zdroju

W Rabce-Zdroju nie brakuje miejsc parkingowych. Samochód możemy pozostawić na licznych parkingach ulokowanych przy parku zdrojowym. Większość z nich wymaga uiszczenia opłaty w parkomacie. Bezpłatne miejsca parkingowe możecie znaleźć przy ulicy Parkowej, tuż obok Urzędu Miasta. Parkując w centrum, musimy mieć na uwadze, iż część trasy będziemy musieli pokonać po chodniku. W zależności od tego, gdzie zostawimy samochód, odległość ta może wynosić choćby do 3 kilometrów.

Istnieje jednak możliwość pominięcia tej nieprzyjemnej części wędrówki po miejskich zaułkach. Wystarczy wpisać w nawigację swojego samochodu “ulica Gorczańska”. Na jej końcu czeka na nas kilka prywatnych parkingów, na których również można pozostawić samochód. Z nich do bacówki na Maciejowej będzie tylko ok. 3,5 kilometra niezbyt forsownego marszu.

Maciejowa — czerwony szlak z Rabki-Zdroju

Szlak czerwony prowadzący z Rabki-Zdroju na Maciejową jest łatwy, a przy tym szalenie widokowy. Już po opuszczeniu pierwszych zabudowań miejscowości otwiera nam się przepiękna panorama. Z jednej strony możemy spoglądać na Luboń Wielki z charakterystycznym przekaźnikiem telewizyjnym na szczycie, a z drugiej na wzniesienia Beskidu Żywieckiego z Policją i Babią Górą.

Trasa: Rabka-Zdrój – Rabka-Zdrój | mapa-turystyczna.pl
Maciejowa – malowniczy szlak z Rabki-Zdroju

Maszerujemy wygodną ścieżką przez rozległą łąkę. W pewnym momencie po naszej prawej stronie pojawia się pomnik poświęcony… koniowi. Pewien gospodarz tak ukochać swojego konia, iż po jego śmierci w miejscu, gdzie spędzali ze sobą sporo czasu, wzniósł mu pomnik. Na pamiątkowej tablicy został wyryty wiersz i zawisła podkowa. To piękny gest miłości do zwierzęcia. Dalej nasz szlak przez cały czas jest bardzo widokowy, a w rolach głównych występują przede wszystkim wzniesienia Beskidu Wyspowego. Po wejściu do lasu czeka na nas nieco bardziej strome podejście. Nie martwcie się jednak bo zmaganie z nim nie trwa zbyt długo.

Maciejowa – w drodze na szczyt mijamy pomnik konia
Maciejowa na czerwonym szlaku z Rabki-Zdroju
Widok na Rabkę-Zdrój z czerwonego szlaku
Na horyzoncie wzniesienia Beskidu Wyspowego

Mniej więcej w połowie trasy, z lewej strony dołącza do nas szlak o kolorze czarnym. Prowadzi on z Rabki-Zdroju i również gwarantuje, szybkie dostanie się na szczyt Maciejowej. Jednak ta opcja jest nieco bardziej forsowna, bo wymaga pokonania nieco stromszego podejścia. Dalej wraz z czerwonym i czarnym szlakiem przemierzamy ku Maciejowej. Mijamy dawną górną stację wyciągu narciarskiego, skąd rozciąga się wspaniała panorama na Beskid Wyspowy. To, jednak przedsmak tego, co czeka nas przy bacówce. Nim dotrzemy do bacówki pora zameldować się na szczycie Maciejowej. To zalesiony szczyt o wysokości 836 m n.p.m. Bacówka na Maciejowej, którą zobaczymy za kilka minut, tak naprawdę nie leży na tym szczycie, a na Polanie Przysłop.

Maciejowa – szlak z Rabki-Zdroju
Maciejowa – szlak z Rabki-Zdroju
Widok z Polany Przysłop na Luboń Wielki
Widok z Polany Przysłop na szczyty Beskidu Wyspowego

Bacówka PTTK na Maciejowej

Po nieco ponad godzinnej wędrówce z Rabki-Zdroju meldujemy się na Polanie Przysłop. Oj, jaki wspaniały widok się z niej rozciąga! Widać Luboń Wielki i sąsiadujący z nim Szczebel. Na horyzoncie wyłania się także Lubogoszcz, Śnieżnica, czy Ćwilin. Oj jest, gdzie zawiesić oko!

Na Polanie Przysłop od 1977 roku stoi bacówka. Jest ona jedną z 10 bacówek wzniesionych z projektu Edwarda Moskały. Praktycznie identyczne można zobaczyć na Krawców Wierch, na Hali Rycerzowej, czy pod Małą Rawką. Ta pod Maciejową wyróżnia się jednak kilkoma istotnymi elementami. W środku jest bogato zdobiona. To zasługa pracy uczniów z Liceum Plastycznego w Zakopanem. Zdobienia można zobaczyć, m.in. na balustradach na schodach, czy na… osłonach na grzejniki.

Maciejowa – bacówka PTTK

W Bacówce na Maciejowej można zjeść pyszne jedzenie i napić się wyjątkowej czekolady na gorąco z bitą śmietaną. Ten ostatni element z menu szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym i będzie wspaniałą nagrodą za dotarcie do celu. Warto przysiąść w bacówkowej jadalni, bądź na jej tarasie. Można stamtąd podziwiać wspaniałe widoki. A co ujrzymy? Przy sprzyjających warunkach pogodowych dostrzec możemy pasmo Policy, Babią Górę, a także tatrzańskie wierzchołki. Można tu przesiedzieć naprawdę sporo czasu i wpatrywać się w ten wyjątkowy krajobraz.

Bacówka na Maciejowej to także fantastyczne miejsce, aby tu zanocować. Ognisko przy schronisku z gitarą, a do tego śniadanie z pięknym górskim widokiem. Czy nie brzmi to jak idealny plan na weekend?

Widok z Maciejowej na Beskid Żywiecki
Widok z okna z bacówki na Maciejowej

Maciejowa i co dalej?

Po spędzeniu czasu w Bacówce na Maciejowe możemy do Rabki-Zdroju wrócić po własnych śladach. Wówczas będziemy mieli jeszcze sporo czasu, by spędzić czas w uzdrowisku. Warto wówczas przejść się po parku zdrojowym, skorzystać z tężni solankowej, czy pijalni wód mineralnych. Najmłodsi na pewno będą zachwyceni parkiem linowym, dużym placem zabaw, czy wodnym placem zabaw w ciepłe dni. Jednak, jeżeli nam za mało górskiej przygody, to z Maciejowej można podążyć dalej czerwonym szlakiem w kierunku Starych Wierchów, a potem na Turbacz. Taka wędrówka to wspaniała, górska przygoda.

Park Zdrojowy w Rabce-Zdrój
Rabka-Zdrój tężnia solankowa

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału