Maleńka, urokliwa miejscowość Opatowiec położona w województwie świętokrzyskim to miasto o wielowiekowej historii. Pierwsze udokumentowane informacje o nim pochodzą już z XI wieku. W 1271 roku Opatowiec uzyskał prawa miejskie, które nadał mu książę Bolesław Wstydliwy, na prośbę opata Modliboga. Co ciekawe, za panowania Kazimierza Wielkiego miasto liczyło aż 1270 mieszkańców, co i tak było zdecydowanie większą liczbą, niż teraz.
REKLAMA
Zobacz wideo Prawdziwa historia "Bestii z Hinterzarten". Odwiedziliśmy miasto Stefana Horngachera
Ile Opatowiec ma mieszkańców? To najmniejsze miasto w Polsce zamieszkuje mniej ludzi niż na wsi
Historia Opatowca jest niesamowicie interesująca. Miejscowość rozwijała się prężnie do tego stopnia, iż już w 1500 roku biskup krakowski Fryderyk założył w niej bractwo literackie, skupiające mężczyzn, którzy potrafili czytać. W tamtych czasach była to nie lada umiejętność. W 1553 roku powstał natomiast cech, który skupiał przeróżnych rzemieślników, takich jak ślusarze, kowale, bednarze oraz garncarze. Niestety sielanka trwała do czasu. Opatowiec podupadł na prestiżu w 1673 roku, po najeździe szwedzkim. Wskutek burzliwych wydarzeń historycznych zniszczone przez Szwedów miasto liczyło wtedy jedynie 241 mieszkańców. Tym samym Opatowiec utracił prawa miejskie, a odzyskał je dopiero po 150 latach, w 2019 roku. Od tego momentu jest oficjalnie najmniejszym miastem w Polsce. Liczba ludności w samym 2024 roku wynosiła zaledwie 308 mieszkańców. To zdecydowanie mniej niż w niejednej wsi.
Opatowiec gromadzi zabytki i liczne atrakcje turystyczne. Przyciągają ogrom turystów
Miasto Opatowiec to prawdziwy skarb dla miłośników historii i pięknych widoków. Oferuje bowiem wiele interesujących atrakcji turystycznych, takich jak cmentarz z okresu pierwszej wojny światowej oraz wieżę zegarowo-hejnałową. Będąc w miejscowości, warto również odwiedzić podominikański kościół pod wezwaniem świętego Jakuba Starszego Apostoła, który został wzniesiony bardzo wcześnie, bo pod koniec XV wieku. Przy kościelnej nekropolii odkryjemy dwie, przepiękne barokowe figury z XVIII wieku. W mieście znajdziemy również Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Co więcej, każdego roku na błoniach miasta odbywa się Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich. W pobliżu z kolei możemy odwiedzić także interesujące miejsca, jak zbiorowa mogiła poległych w obronie ojczyzny na polach Kociny. W okolicach znajdziemy liczne ślady dawnych osad, które archeolodzy odkryli między innymi w Kraśniowie i Chwalibogowicach.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.