Łysula i wieża widokowa ze zjeżdżalnią [Beskid Niski]

manawpodrozy.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Łysula i wieża widokowa ze zjeżdżalnią


Łysula to szczyt o wysokości 551 m n.p.m., który wznosi się w Beskidzie Niskim. Na mapach trzeba go szukać na południowy-wschód od Gorlic. O Łysuli prawdopodobnie kilka osób, by usłyszało, gdyby nie wieża widokowa ze zjeżdżalnią, która od lipca 2024 roku stoi na jej wierzchołku. Owa zjeżdżalnia ma aż 54 metry długości i pozwala zjechać z góry wieży na sam dół! Gratka dla najmłodszych? Nie tylko, my również świetnie się tutaj bawiliśmy!

Łysula – największą atrakcją jest wieża widokowa ze zjeżdżalnią

Wieża widokowa ze zjeżdżalnią – wyjątkowe miejsce w Beskidzie Niskim!

Wieża widokowa ze zjeżdżalnią, jaka stanęła na szczycie Łysuli w Beskidzie Wyspowym okazała się magnesem dla turystów. W słoneczne, wolne od pracy dni, odwiedza ją tysiące osób! Aby na nią wejść trzeba odczekać w kolejce choćby kilka godzin! Co w niej jest takiego wyjątkowego?

Wieża widokowa na Łysuli ma 32 metry wysokości. Ostatni taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniała panorama ulokowano na 28. metrze. Na piętrze niżej znajduje się natomiast wlot do 54-metrowej zjeżdżalni! Możemy za jej pomocą dostać się na sam dół! To właśnie ta atrakcja przyciąga na Łysulę tysiące turystów! Dzięki niej stała się najbardziej obleganą górą w całym Beskidzie Niskim. To niezwykle interesujące zjawisko, bo jeszcze kilka lat temu słyszało o niej nieliczne grono wędrowców.

Wieża widokowa na Łysuli ma 32 metry wysokości
Łysula – widok z wieży widokowej

Łysula – jak wygląda szlak na wieżę widokową?

Przez szczyt Łysuli prowadzi zielony szlak turystyczny. Łączy on Gorlice z Foluszem. Ma aż 70 kilometrów długości. Najkrótsza opcja dotarcia na szczyt jest jednak znacznie krótsza. Z parkingu ulokowanego między Męciną Małą, a Dominikowicami na wierzchołek Łysuli wejdziemy po ok. 1,2 kilometrach marszu. Trzeba dodać, iż nie będzie to zbyt wymagająca wędrówka. Nie powinna ona zająć więcej niż 20-25 minut.

Trasa do: Łysula | mapa-turystyczna.pl
Łysula – szlak na wieżę prowadzi szeroką ścieżką
W drodze na szczyt czeka na nas infrastruktura w postaci wiat, ławek, czy stołów
Szlak na szczyt znakowany jest na kolor zielony

Ścieżka prowadząca na szczyt Łysuli jest szeroka i tylko nieznacznie wznosi się do góry. Mniej więcej w połowie trasy czeka na nas widokowa polana. Rozpościera się z niej widok na Gorlice oraz Pogórze Ciężkowickie. Jest tu kilka stołów i ławek, na których można usiąść i rozkoszować się piękną panoramą. Jest też jedna wyjątkowa ławka! Jest ona ogromnych rozmiarów i aby na nią wejść trzeba użyć drabiny! w okresie wakacyjnym na polanie funkcjonuje również niewielki bufet. Z polany na szczyt Łysuli dotrzemy po ok. 10 minutach.

Widokowa polana w drodze na szczyt
Ławka o dużych rozmiarach pod szczytem Łysuli
W okresie letnim pod Łysulą funckjonuje mały bufet

Łysula – co widać z wieży widokowej?

Wiemy, iż to 54-metrowa zjeżdżalnia jest największą atrakcją Łysuli, ale warto wspomnieć o panoramie, jaka rozpościera się z najwyższego tarasu wieży widokowej! Po pokonaniu 160 stopni możemy oglądać, m.in. Gorlice oraz Pogórze Ciężkowickie. Dookoła roztacza się również widok na szczyty Beskidu Niskiego. W roli głównej Ferdel, czy Magura Małastowska. Widoczne są także szczyty Beskidu Sądeckiego, z m.in. Jaworzyną Krynicką. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych dostrzeżemy również Tatry. Podziwianie panoramy z wieży widokowej na Łysuli ułatwiają tablice informacyjne.

Łysula – widok z wieży widokowej
Łysula – widok z wieży widokowej
Łysula – widok z wieży widokowej
Łysula – widok z wieży widokowej

Kilka ważnych informacji praktycznych związanych z wieżą widokową

Ze względu na fakt, iż wieża widokowa na Łysuli okazała się hitem turystycznym, niejednokrotnie należy poczekać w długiej kolejce, aby móc na nią wejść. Wszystko ze względu na ograniczenia ilościowe, jakie tu wprowadzono. Jednocześnie na wieży widokowej może przebywać 50 osób. Po przekroczeniu tej liczby system elektroniczny zamyka bramkę wejściową i uniemożliwia jej przekroczenie kolejnej osobie. Niestety wylot ze zjeżdżalni znajduje się za bramką. Tak więc wiele osób wielokrotnie korzysta ze zjeżdżalni, a kolejka osób chcących skorzystać z atrakcji stale rośnie… Czy jest jakaś możliwość, aby uniknąć tłumów?

Tak! Wystarczy wejść na Łysulę wcześnie rano, albo wieczorem! My szczyt ten zdobyliśmy dwukrotnie! W sierpniową sobotę po godzinie 18.00 i w niedzielny poranek, tuż po godzinie 7.00. W obu przypadkach nie mieliśmy żadnych problemów, by na wieżę wejść. Chociaż, i tak turystów było na niej sporo!

Ruch na wieży jest regulowany
Wieża widokowa ze zjeżdżalnią to świetna zabawa dla małych i dużych

Łysula – jak dojechać na wieżę widokową?

Gmina Gorlice przygotowała dwa parkingi przy drodze z Męciny Małej do Dominikowic. Jeden znajduje się ok. 1,2 km od wieży widokowej, a drugi ok. 400 metrów dalej. Niestety czasami oba są pełne. Wtedy warto rozważyć nieco dłuższą wędrówkę, np. z miejscowości Wapienne, która jest najmniejszym uzdrowiskiem w Polsce.

Łysula i wieża widokowa ze zjeżdżalnią

Łysula – gdzie nocować?

Przy drodze z Dominikowic do Męciny Małej, tuż obok wyżej położonego parkingu znajduje się pole biwakowe PTTK. Można na nim rozbić namiot i miło spędzić czas. Stąd na wieżę dotrzecie po 20 minutach. Możecie zatem na niej być i wczesnym rankiem, czy późnym popołudniem, gdy już nie ma takich tłumów turystów.

Inną opcją zakwaterowania w Beskidzie Niskim, którą możemy Wam polecić jest Siwejka w Ropkach. Obiekt ten przystosowany jest dla aktywnych turystów i rodzin z dziećmi. Jego właściciele zainicjowali odznakę “W kręgu Lackowej”, której możliwość zdobycia oprócz wieży ze zjeżdżalnią może być świetnym motywatorem do górskich wędrówek! Więcej na temat tej odznaki przeczytacie pod linkiem: https://www.siwejka.pl/w-kregu-lackowej.html

Odznaki „W kręgu Lackowej” można zdobyć za wędrowanie po Beskidzie Niskim

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału