LuginsLand of Art – maltańska perła, która zyska drugie życie – Maltabiennale.art 2024

rudeiczarne.pl 7 miesięcy temu

Zachwycające, ile w tak małym kraju, jak Malta, wciąż kryje się pereł, które związane są z niezwykłą historią tego śródziemnomorskiego archipelagu, a na przestrzeni wieków kreowały bieg wydarzeń Malty. Bez wątpienia jednym z istotnych dla historii Malty miejsc pozostaje Villa Luginsland, która dzisiaj zyskała nowe imię – LuginsLand of Art. To obiekt położony w Rabacie, nieopodal dawnej stolicy Malty – Mdiny, któremu dzięki inicjatywie Omeny Mensah, polskiej filantropki, miłośniczce sztuki i założycielki OmenaArt Foundation przywrócony zostanie splendor, a historyczne mury zabytku zyskają nowe życie. Po kilkudziesięciu latach, gdy miejsce to odchodziło w zapomnienie, dzisiaj, dzięki oddaniu osób pracujących w LuginsLand of Art, oraz dzięki współpracy z polską fundacją OmenaArt Foundation, villa ponownie otworzy swoje wrota i będzie częscią pierwszego maltańskiego maltabiennale.art 2024. To fantastyczne wydarzenie, które jeszcze mocniej wyeksponuje sztukę, architekturę, działalność artystyczną i kulturę na pięknym, śródziemnomorskim archipelagu będącym bramą między i Europą i Afryką, na którym to na przestrzeni wieków splatały się wpływy najróżniejszych cywilizacji.

Photo credit: LuginsLand of Art

We wpisie tym zabierzemy Cię do wspaniałej Villi Luginsland w Rabacie – dzisiejszym LuginsLand of Art, poznamy jej wyjątkowe wnętrza, zatopimy się w historii tak samego obiektu, jak i jego twórców. Będziemy się przyglądać z bliska fascynującemu procesowi renowacji villi dzięki inicjatywie Omeny Mensah i jej zespołu oraz międzynarodowej grupie specjalistów pracujących nad przywróceniem jej dawnego blasku. Dowiemy się, jakie ekscytujące wydarzenia będą miały miejsce w villi i na Malcie związane z maltabiennale.art 2024, których LuginsLand of Art i OmenaArt Foundation są współtwórcami. jeżeli planujesz odwiedzić Maltę w 2024 lub w przyszłości, koniecznie zapisz w kalendarzu.

Omenaa Mensah i LuginsLand of Art

Omenaa Mensah to nie tylko filantropka, ale także bizneswoman, kolekcjonerka sztuki i założycielka OmenaArt Foundation. Jej wszechstronne doświadczenie przekłada się na kierowanie globalnymi projektami i inicjatywami w obszarach edukacji, designu, architektury i sztuki. Omenaa jest zaangażowana w budowanie świadomości społecznej i kulturowej biznesu, aktywnie przyczyniając się do rozwijania odpowiedzialności społecznej w dziedzinie kultury.

Jako miłośniczka designu, architektury i sztuki, jej pasja przejawia się poprzez inwestowanie w młodych artystów i wspieranie ich rozwoju i twórczości. Motywowana głęboką miłością do sztuki, podejmuje się ambitnych przedsięwzięć mających na celu rewitalizację zabytków historycznych. Aktualnie, Fundacja OmenaArt Foundation zaangażowana jest w renowację fresków w Galerii Północnej w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Omenaa współpracuje z autorytetami z obszaru designu i architektury, m.in. Boris Kudlička, Bruno Moinard, Alessandro La Spada i Gio Pagani.

LuginsLand of Art jest niezwykle ważnym projektem dla Omeny. Z pasją do rewitalizacji historycznych budynków, milośniczka sztuki ma zamiar tchnąć nowe życie w ten niezwykły zabytek i stworzyć nową przestrzeń artystyczną, gdzie sztuka, biznes, architektura i design się uzupełniają.

Omenaa Mensah – założycielka OmenaArt Foundation w LuginsLand of Art
Photo credit: Kurt Paris

Krótka historia Villi Luginsland i Barona Tuchera – LuginsLand of Art

Villa Luginsland w Rabacie została wzniesiona przez barona Maximiliana Tuchera von Simmelsdorf pochodzącego z niemieckiego rodu Tucherów. Ród ten zajmował ważne pozycje administracyjne m.in. w Norymberdze, ale także działał prężnie w dyplomacji czy też handlu. Szczycił się także wspaniałym herbem przyznanym przez samego władcę. Urodzony w Norymberdze baron Tucher dzięki swojej działalności wpisał się na zawsze w historię rodu, ale także Malty. Na Maltę przeprowadził się najpewniej ze względów zdrowotnych. Tu piął się po szczeblach dyplomacji, a ostatecznie w 1900 roku wybrany został na niemieckiego konsula generalnego w tym kraju.

Baron był nie tylko świetnym i wpływowym dyplomatą, ale także mecenasem sztuki i kolekcjonerem. Było to niejako naturalną koleją rzeczy w jego przypadku. Jako młodzieniec bowiem dorastał otoczony sztuką, a w rezydencji, w której spędził dzieciństwo regularnie organizowano wspaniałe koncerty i wydarzenia kulturalne. Na Malcie przez wiele lat stał na czele Philharmonic Association w Valletcie, rozwijając swoją pasję do sztuki. W jego rodzinie bowiem od wieków kładziono nacisk na wspieranie sztuki, wrażliwość, szacunek do piękna, miał to więc niejako we krwi od najmłodszych lat.

Kwestią czasu było więc stworzenie przez barona wyjątkowego miejsca na Malcie, w którym mógł dać upust swojej pasji do sztuki, architektury. Tak też baron Tucher podjął decyzję o budowie przepięknej rezydencji, do której zaangażował jednego z najwybitniejszych maltańskich architektów XIX wieku – Francesco Zammita. Już sam fakt zaangażowania Zammita świadczył o tym, iż baron chciał stworzyć coś nietuzinkowego. Kolejnym dowodem bez wątpienia jest także powierzenie stworzenia fresków wybitnemu Giuseppe Cali – najlepszemu malarzowi ówczesnej Malty.

Villa Luginsland – miejsce pełne sztuki i detali – LuginsLand of Art

Położona w sercu maltańskiej miejscowości Rabat na wyspie Malta Villa Luginsland jest jednym z najpiękniejszych zabytków tego kraju. Nazwa intryguje, kusi, by zastanowić się nad jej pochodzeniem. Otóż wywodzi się ona najprawdopodobniej z dialektu mówionego na południu Niemiec i oznacza “Lug ins Land”, co tłumaczone jest współcześnie jako “Spójrz na ziemię/kraj”. Może się ona także odnosić do malowniczego widoku, jaki roztacza się z terenu villi.

Villa Luginsland zachwyca od pierwszego spojrzenia na jej wyjątkową, pełną zdobień i detali fasadę. Ten XIX-wieczny, wybudowany dla barona Maximiliana Tuchera von Simmelsdorf, pałac to perła, obok której nie sposób przejść obojętnie. Stawiając zaś kolejne kroki i wchodząc do jej wnętrza, serce bije mocniej. Villa zaprojektowana została przez wybitnego Francesco Zammita w stylu neo-renesansowym z widocznymi elementami baroku. Do jej budowy użyto tradycyjnego na Malcie materiału – maltańskiego wapienia nazywanego globigerina. Ukończona została w 1887 roku.

Photo credit: LuginsLand of Art

Zammit zadbał o wyrafinowany, pełen elegancji i smaku wygląd. Styl Villi Luginsland różni się od wcześniejszych realizacji Zammita, głównie w popularnym ówcześnie stylu palladianizmu. prawdopodobnie baron osobiście uczestniczył w procesie projektowania. Szczególnie widząc niezwykłą symetrię i punkty odniesienia przestrzennego, na które wpływ mogło mieć zamiłowanie barona do astrologii, matematyki, fizyki, ale także filozofii masońskiej, której ślady znaleźć można we wnętrzach villi. Powstało miejsce wyjątkowe pod względem architektury i sztuki, ale także odpowiednie dla rangi jego właściciela – konsula generalnego Niemiec na Malcie oraz jego wpływowych i cenionych gości. Wśród nich wymienić można m.in. królową Wiktorię, króla Jerzego V i króla Jerzego VI, cesarza Wilhelm II i wielu innych.

Dzieje Villi Luginsland – LuginsLand of Art

Villa Luginsland za czasów barona Tuchera była otwartym domem, w którym organizowano wiele kulturalnych wydarzeń przyciągających ówczesną śmietankę towarzyską. To właśnie tutaj w 1914 roku świętowano urodziny cesarza Wilhelma II wraz z niemiecką społecznością Malty. Wybuch I wojny światowej położył kres świetności Villi. Niemcy z dnia na dzień stały się wrogiem brytyjskiej wtedy Malty. Placówki dyplomatyczne Niemiec na Malcie zostały zamknięte, a baron Tucher wraz z małżonką musieli opuścić Maltę. Tak też z dnia na dzień Villa Luginsland z tętniącej życiem perły Malty, opustoszała…

Po zakończeniu wojny, małżonka zmarłego już barona, powróciła na Maltę i próbowała przywrócić życie wspaniałej rezydencji. Z czasem jednak, z racji wysokich kosztów utrzymania, villa została wynajęta Brytyjczykom, po II wojnie światowej służyła zaś jako miejsce pobytu gości garnizonu brytyjskiego czy też lekarzy pobliskiego szpitala. Aż drzwi zostały zamknięte, a mury wspaniałej, niegdyś tętniącej życiem i wydarzeniami kulturalnymi rezydencji całkowicie opustoszały. Lata mijały, a villa odchodziła w zapomnienie, popadając w ruinę i coraz mniej przypominając o swoim nie tak dawnym splendorze i wyjątkowości…

W 1996 roku Villę Luginsland oficjalnie uznano nieruchomością zabytkową, klasy I o wyjątkowym kulturalnym i historycznym znaczeniu. Oznacza to, iż powinna zostać zachowana w swojej oryginalnej architektonicznej formie. Niestety na Malcie brakowało chętnych, by villę poddać zasłużonej renowacji i przywrócić jej dawny blask.

Drugie życie – LuginsLand of Art i OmenaArt Foundation

Villa Luginsland jest od trzech lat poddawana procesowi renowacji. Celem jest tchnięcie nowego życia w tę wspaniałą perłę architektoniczną kontynuując pracę Francesco Zammita i barona Tuchera. Zorganizowano międzynarodowy team wybitnych specjalistów i ekspertów z dziedzin sztuki, architektury, designu, który przy użyciu najnowocześniejszych technologii i rozwiązań podjął się niezwykle wymagającej pracy przywrócenia villi dawnego splendoru. Wszystko to z szacunkiem do zabytku i zachowaniem oryginalnego stylu obiektu. Zebrano dokumentację historyczną związaną z villą i jej otoczeniem, by upewnić się, iż wszystkie elementy są traktowane z czułością i precyzją dla jej piękna, historii i tradycji.

Dzisiaj Villa Luginsland powraca po wielu latach zamknięcia i zapomnienia pod nową nazwą – LuginsLand of Art przekształcając się w wyjątkowe centrum wystaw, dyskusji i wydarzeń artystycznych, które sprzyjać będzie międzynarodowej wymianie artystycznej i otwartemu dialogowi o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Dzięki dokładnej analizie wszystkich detali w villi znaleźć możemy m.in. polski akcent, jakim jest posąg Galileusza i leżąca u jego stóp książka Mikołaja Kopernika. Przepiękne arabeski i groteski pokrywające ściany komnat villi traktowane są z czułością i dbałością o to, by przetrwały dla przyszłych pokoleń w swoim pełnym blasku.

Po renowacji, która przebiega we współpracy z maltańskim konserwatorem zabytków (Superintendence of Cultural Heritage) oraz AX Construction obiekt będzie istotnym miejscem na międzynarodowej scenie artystycznej, designu, architektury i sztuki. W przyszłości LuginsLand of Art będzie wspierał rozwój i kreatywność młodych artystów dzięki międzynarodowemu programowi rezydencji artystycznej. Villa stanie się miejscem inspiracji i, jak za czasów barona Tuchera, ponownie będzie przepełniona sztuką, kulturą i talentem. Do tego odzyska swoje życie i wróci po latach zapomnienia na mapę najpiękniejszych atrakcji Malty. A wszystko to dzięki wizji i doświadczeniu Omeny Mensah, polskiej inicjatorki projektu, której celem jest przywrócenie do życia tego wybitnego zabytku.

Malta – miejsce, gdzie przeplatają się cywilizacje i kultury

Malta to absolutnie wyjątkowy kraj nie tylko w skali basenu Morza Śródziemnego, Europy, ale także świata. Nie sposób nie wspomnieć faktu, iż to właśnie tutaj znajdują się jedne z najstarszych na świecie świątyń megalitycznych, starsze choćby od słynnych piramid w Egipcie. Najbardziej imponujące to bez wątpienia świątynie Ġgantija na Gozo, Ħaġar Qim i Mnajdra, Tarxien, Skorba oraz niesamowite Hypogeum Ħal-Saflieni na Malcie. Ruiny megalityczne na Malcie wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mieszkając od lat na Malcie, mamy świadomość, iż Malta to kraj, w którym odbywa się wiele wyjątkowych wydarzeń kulturalnych. Ze stolicą w Valletcie – Europejskiej Stolicy Kultury z 2018 roku i wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Malta zachwyca liczbą zabytków, wybitną architekturą, wielowiekową historią, która ukształtowała ten kraj w trakcie jego wielowiekowego istnienia. Malta, leżąc na Morzu Śródziemnym, jest jednocześnie bramą Europy i Afryki. Swoje piętno i ślad po sobie zostawili tu m.in. Fenicjanie i Kartagińczycy Rzymianie, Arabowie, Sycylijczycy, Zakon Joannitów, Francuzi czy Brytyjczycy. Piętno odcisnęli także Niemcy i Włosi, dla których Malta była bramą do dalszej ekspansji. Właśnie dlatego kraj ten stał się celem potężnych bombardowań w czasie II wojny światowej, o czym wielu z nas zapomina.

Dzisiaj Malta kwitnie i na każdym kroku zachwyca. Wielowiekowa historia, położenie na styku różnych kultur, cywilizacji, ale także rządy różnych potęg w tym kraju sprawiły, iż Malta jest wyjątkowym miksem, w którym przeplatają się rozmaite wpływy w historii, kulturze, architekturze widoczne do dzisiaj. Współcześnie, wraz z postępującą globalizacją, emigracją, problemami dzisiejszego świata, konfliktami, uchodźctwem Malta pozostaje istotnym miejscem w regionie i w basenie Morza Śródziemnego, ale także na świecie.

Maltabiennale.art 2024 – wydarzenie, którego nie można na Malcie ominąć w 2024

Historia, architektura i położenie Malty będą wspaniałą oprawą nowoczesnego wydarzenia kulturalnego, które po raz pierwszy odbędzie się tu w tym roku. Mamy nadzieję, iż maltabiennale.art 2024 na zawsze już wpisze się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w tym kraju, przyciągając najwybitniejszych artystów i miłośników sztuki.

Maltabiennale.art 2024 zapowiada się bardzo obiecująco. Zaprezentowane zostaną prace 80 artystów z aż 23 państw oraz ponad 20 pawilonów narodowych i tematycznych. Wszystko rozmieszczone w najpiękniejszych i najważniejszych obiektach historycznych Malty i Gozo będących pod opieką Heritage Malta. To fascynujące kulturalne wydarzenie odbywać się będzie od 13. marca do końca maja 2024, a hasłem przewodnim pierwszej edycji są Gaje oliwne nad Morzem Białym (baħar abjad imsaġar taż-żebbuġ​). To odwołanie do czasów starożytnych i współczesnych, do różnorodności świata, różnorodnych kultur, sztuki. Gdzie gałązka oliwna, będąca symbolem pokoju, harmonii, pojednania zestawiona będzie z tragediami współczesnego świata, m.in. kryzysem uchodźczym, nacjonalizmem, fundamentalizmem. Symboliczna biel mórz zestawiona z wiecznie zielonymi gajami oliwnymi.

Przyznamy, iż jesteśmy absolutnie zafascynowani tym, co czeka na publiczność, na nas, w czasie pierwszego maltabiennale.art 2024, bowiem sztuka będzie tutaj zestawiona z niezwykle ważnymi zagadnieniami współczesnego świata. Ogromnie cieszy nas obecność polskiego pawilonu tematycznego w Forcie St Elmo, stworzonego przez OmenaArt Foundation.

Pawilon tematyczny OmenaArt Foundation na Maltabiennale.art 2024

Podczas tegorocznego maltabiennale.art 2024 w zabytkowym Forcie St Elmo w Valletcie – wyjątkowym miejscu dla historii Malty, które odegrało istotną rolę podczas Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku i przyczyniło się do zwycięstwa Zakonu Joannitów nad Osmanami, OmenaArt Foundation zaprezentuje swój pawilon tematyczny. Zatopimy się na nim w “Inne Geografie, Inne Historie” według koncepcji Hanny Wróblewskiej pod opieką kuratorską Natalii Bradbury. Polskie i ukraińskie artystki, poprzez rzeźbę, fotografię, video i instalację zaprezentują różne środowiska, pokolenia i kraje, które łączy wspólny, polski mianownik. Artystki w swojej twórczości zagłębiają się w tematy migracji, transformacji, skutków burzliwych zmian. Mając za punkt odniesienia starożytne cywilizacje śródziemnomorskie, których wpływy mocno przeplatały się także na Malcie, obserwując postępujące zmiany klimatyczne, społeczne i polityczne, zadają one pytanie: “Czy możemy stworzyć nowy świat z innym porządkiem?”.

Ida Kokoszka during her residency in Malta photo credits: Wojtek Ciszkiewicz
Artwork by Barbara Falender, Title: SHE
Artwork by Lia Dostlieva from the series Book of Long Objects

Swoje prace w pawilonie OmenaArt Foundation zaprezentują: Lia Dostlieva, Barbara Falender, Iza Jagiełło, Ida Karkoszka, Aleksandra Karpowicz. Artystki zwracają uwagę i kładą nacisk na niezwykle ważne wartości jakimi są empatia, reflekcja, współczucie, przyjemność zmysłowa, troska i solidarność, prezentując potencjał zmiany tak w czasach pokoju, jak i wojny. Nie zamykają się w obrębie granic, wychodzą poza nie. Z pozoru inność geografii, historii, przeżyć i doświadczeń łączyć się może w spójną całość w świecie jako całości. A wartości, które zostaną mocno wyeksponowane, powinny być obecne globalnie, nie tylko w Polsce, Ukrainie, czy na Malcie. Tematyka i twórczość artystek wspaniale wplata się w tematykę całego maltabiennale.art 2024, który również kładzie nacisk na współczesny świat, wartości, globalne wyzwania.

Artwork by Iza Jagiełło from the series Affective Territories

Pawilon tematyczny OmenaArt Foundation czynny będzie przez cały czas trwania maltabiennale.art 2024 od 13. marca do końca maja. jeżeli planujesz swoją wizytę na Malcie w tym terminie, koniecznie odwiedź Fort St Elmo i polski pawilon. Jesteśmy pewni, iż pawilon ten, jak i całe maltabiennale.art 2024 we wspaniałych obiektach historycznych Malty i Gozo, dostarczą niezapomnianych wrażeń z Twojej podróży. Więcej o wydarzeniu znajdziesz na jego stronie – “Other Geographies, Other Stories”.

O OmenaArt Foundation

OmenaArt Foundation powołana została przez polską filantropkę i businesswoman – Omenę Mensah do realizacji międzynarodowych projektów z zakresu sztuki, designu i architektury. Fundacja inicjuje działania filantropijne, spośród których najbardziej istotna jest koordynacja Wielkiej Aukcji Charytatywnej – jest to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń promujących najwybitniejszych polskich i międzynarodowych artystów. Dzięki tej inicjatywie wspierana jest edukacja podopiecznych polskich domów dziecka, dzieci z Ukrainy, a także dzieci z Ghany.

Niezwykłym przedsięwzięciem fundacji jest udział w pierwszym maltańskim Biennale – maltabiennale.art 2024 ze swoim pawilonem tematycznym oraz pierwsza tego typu kooperacja z zabytkową perłą Malty, jak LuginsLand of Art – Villą Luginsland w maltańskim Rabacie, która przez kilkadziesiąt lat odchodziła na Malcie w zapomnienie, a teraz otworzy swoje drzwi dla odwiedzających gości prezentując wystawę “Space & Time” oraz wydarzenia edykacyjne.

Omenaa Mensah, jako filantropka, ale także osoba oddana sztuce, kulturze z niezwykłą pasją i zaangażowaniem podchodzi do projektów wspierających przywrócenie dawnego blasku zabytkowym obiektom. Nie tylko na Malcie w LuginsLand of Art, ale także w Polsce i we Włoszech. Jesteśmy pewni, iż tak udział w maltabiennale.art 2024, jak i wsparcie maltańskiej perły, jaką jest Villa Luginsland zapewni publiczności wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.

Omenaa Mensah – prezeska OmenaArt Foundation Photo: Kurt Paris

Jak mówi założycielka OmenaArt Foundation – Omenaa Mensah:

”Udział OmenaArt Foundation w maltabiennale.art 2024 to dla nas wielki zaszczyt. Jestem dumna, ponieważ będziemy mogli zaprezentować szerokiej rzeszy odbiorców unikalną kolekcję dzieł sztuki i otworzyć się na nowe formy dialogu artystycznego. Dla mnie to wydarzenie ma też wymiar osobisty, bo uda mi się spełnić jedno z moich artystycznych marzeń. W naszym pawilonie odwiedzający zobaczą m.in. prace cenionych artystek młodego pokolenia, które poruszają uniwersalne tematy, takie jak tożsamość i wspólnota. Wierzymy, iż nasze działania podczas maltabiennale.art 2024 wpłyną nie tylko na widzów, ale także na cały dyskurs artystyczny, tworząc inspirujące doświadczenie dla międzynarodowej publiczności” – mówi Omenaa Mensah. – ”Nasz udział w maltabiennale.art 2024 zbiega się z uruchomieniem ważnego dla mnie projektu artystyczno-biznesowego na Malcie, nad którym pracowaliśmy z moim zespołem od wielu miesięcy. Po raz pierwszy bowiem zaprosimy naszych gości do LuginsLand of Art w Rabacie, nowej przestrzeni artystycznej, gdzie będą się odbywać wystawy i wydarzenia kulturalne”.

Wystawa “Space & Time” w LuginsLand of Art na Malcie z inicjatywy OmenaArt Foundation

Wraz z maltabiennale.art 2024 w LuginsLand of Art czyli wspaniałej, zabytkowej Villi Luginsland w maltańskim Rabacie (wyspa Malta) odbędzie się fantastyczna wystawa inauguracyjna “Space & Time”. To niezwykle interesujący projekt wspierany przez OmenaArt Foundation pod opieką kuratorską cenionego słowackiego scenografa i architekta – Borisa Kudlički. I tym samym preludium do tego, czym w przyszłości, po zakończeniu prac renowacyjnych, LuginsLand of Art się stanie. Będzie to bowiem inspirująca przestrzeń artystyczna, w której odbywać się będą międzynarodowe programy rezydencyjne dla młodych artystów, centrum wystaw, dyskusji i wydarzeń artystycznych.

Wystawa “Space & Time”, która bezpośrednio związana jest z maltabiennale.art 2024, to niezwykłe przedsięwzięcie, za pomocą którego wrota zabytkowej villi zostaną ponownie otwarte dla publiczności, miłośników historii, sztuki, architektury i designu po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat. Będzie można zobaczyć prace słynnych maltańskich i polskich artystów, instalacje site-specific wkomponowane w zabytkowe wnętrza zgodnie z koncepcją kuratorską i starannie wyselekcjonowane prace ze zbiorów artystów. Wystawa zostanie wyeksponowana w historycznych, zachwycających wnętrzach villi oraz w jej pięknych ogrodach. To niezwykle interesujący dialog pomiędzy historią, architekturą neorenesansową a światem i ideami współczesnymi, most łączący tu przeszłość z teraźniejszością. Dzięki temu publiczność będzie mogła czerpać inspiracje z historii i skonfrontować je ze współczesnymi praktykami i wizjami.

Poznaj tajemnice LuginsLand of Art – międzynarodowy program edukacyjny inspirowany maltabiennale.art 2024

Wraz z pierwszym w historii Malty Biennale – maltabiennale.art 2024 – w LuginsLand of Art – zabytkowej villi w maltańskim Rabacie odbywać się będzie fantastyczny program edukacyjny, w którym będzie mogła wziąć udział publiczność. To nie tylko wystawa “Space & Time”, ale także program obejmujący interesujące panele dyskusyjne i warsztaty, które pozwolą stanąć twarzą w twarz ze sztuką, architekturą, archeologią, pojęciem społeczności i dziedzictwa artystycznego. Swój udział w przedsięwzięciu potwierdzili już wybitni artyści, historycy sztuki, architekci, związani ze sztuką profesjonaliści, którzy zdradzą tajniki swoich dziedzin zwracając także uwagę na kwestie historyczne, społeczne i antropologiczne.

Program edukacyjny odbywać się będzie w zabytkowych wnętrzach Villi Luginsland, dzięki czemu publiczność będzie mogła z bliska przyjrzeć się także trwającym od 3 lat pracom renowacyjnym. Międzynarodowy team koordynowany przez Polaków skupia się tutaj nie tylko na tym, by przywrócić życie wybitnemu zabytkowi Malty, ale przede wszystkim, by dokonać tego z szacunkiem dla zabytku, z zachowaniem jego oryginalnego charakteru i dbałością o detale przy użyciu najnowocześniejszych technologii. To bez wątpienia niepowtarzalna i wyjątkowa okazja, aby z bliska przyjrzeć się pracom, przywracającym świetność maltańskiej perle i spotkać wybitnych specjalistów z najróżniejszych dziedzin w zabytkowych wnętrzach. Wystawa czynna będzie od 15.03 do 31.05.2024 maja.

Śladami Barona von Tuchera – wyjątkowe spotkania w zabytkowej Villi Luginsland

Po niemal 7 już latach życia na Malcie i bliskiego związku z maltańskimi zabytkami możemy śmiało powiedzieć, iż dotąd czegoś takiego na Malcie nie mieliśmy jeszcze okazji zobaczyć z tak bliska. Nie sposób bowiem móc doglądać prac renowacyjnych w ich trakcie i spotkać tyle wybitnych osób związanych ze sztuką, architekturą, historią we wnętrzu, które zyskuje drugie życie właśnie teraz, na żywo obserwując procesy przywracające dawny splendor zabytkowi. To absolutnie wyjątkowa sposobność, której dotąd na Malcie jeszcze nie było. I ogromnie cieszy nas, iż dzieje się to właśnie za sprawą Polaków zaangażowanych w LuginsLand of Art we współpracy z międzynarodowym teamem specjalistów i przy wsparciu OmenaArt Foundation.

W ramach programu edukacyjnego przygotowano kilka różnych spotkań poświęconych tematyce:

  • Sztuka i architektura (23.03.2024)
  • Sztuka i archeologia (6.04.2024)
  • Sztuka i ochrona (4.05.2024)
  • Sztuka i technologia (18.05.2024)
  • Sztuka i dziedzictwo (31.05.2024).

Panele dyskusyjne i warsztaty odbywać się będą podczas trwania maltabiennale.art 2024 w kameralnych, maksymalnie 40-osobowych grupach. By móc wziąć w nich udział – konieczne będzie zapisanie się online na wybrany program edukacyjny. Polecamy śledzić oficjalne konto LuginsLand of Art na

, by nie przegapić żadnych informacji związanych z tym wydarzeniem i móc wziąć udział w programie edukacyjnym podziwiając jednocześnie wspaniałe, zabytkowe wnętrza villi.

LuginsLand of Art i maltabiennale.art 2024 – gdzie sztuka łączy się z historią

Wspaniale jest móc być świadkiem tego, jak na Malcie dzieje się historia, jak wybitnemu zabytkowi maltańskiego dziedzictwa przywracane jest życie, blask i dawny splendor. Malta od zawsze była i pozostaje krajem o niezwykle oryginalnej historii, dziedzictwie i znaczeniu tak w basenie Morza Śródziemnego, jak i na arenie międzynarodowej.

Villa Luginsland jest jednym z najwspanialszych zabytków Malty. Dzięki oddanemu teamowi Polaków odzyska ona swój pierwotny blask i znaczenie. Prace renowacyjne w villi z użyciem najnowocześniejszych technologii mogą stać się wzorem i inspiracją do odnowienia innych zabytków, tak na Malcie, jak i w innych krajach. Wraz z trwającymi i postępującymi pracami tworzony jest film dokumentalny, który w przyszłości pokaże kolejne etapy czułej pracy nad przywracaniem życia w dawnej rezydencji barona Tuchera.

Przy okazji maltabiennale.art 2024 publiczność będzie miała szansę wziąć udział w fantastycznych wydarzeniach organizowanych przez LuginsLand of Art i OmenaArt Foundation, podczas których z bliska będziemy obcować z wybitną kulturą, sztuką, designem i historią. jeżeli odwiedzasz Maltę wiosną 2024 roku, koniecznie wpisz sobie Fort St Elmo i Villę LuginsLand na swoją listę miejsc wartych Twojego czasu i uwagi.

Villa Luginsland Photo credit: LuginsLand of Art

Śledź media społecznościowe LuginsLand of Art:

Wpis powstał we współpracy płatnej z LuginsLand of Art.

Wybierasz się w podróż?

  • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz inne nasze posty!
  • Zobacz nasze interaktywne przewodniki po Malcie, Gozo i Comino w formie e-booków! Idealne kompendium wiedzy na temat Malty!
  • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na
    , Facebooku i Youtubie!
Idź do oryginalnego materiału