Lubomir – szlak z Przełęczy Jaworzyce

mynaszlaku.pl 3 miesięcy temu

Lubomir to szczyt w Beskidzie Wyspowym mierzący 904 m n.p.m., który do Korony Gór Polski zaliczono jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. To już zależy od tego, na jaki podział patrzymy. Według regionalizacji Jerzego Kondrackiego wzniesienie należy właśnie do Beskidu Wyspowego. Najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego jest Mędralowa mierząca 1169 m n.p.m. Znajduje się w pobliżu Babiej Góry.

Na Lubomirze znajduje się obserwatorium astronomiczne, które otwarte jest w określonych godzinach. Szczyt zlokalizowany jest niedaleko Pcimia, a także Krakowa, dlatego często można tam spotkać turystów ze stolicy województwa małopolskiego. W pobliżu położone jest Schronisko PTTK na Kudłaczach, a w pobliżu płatny parking, który kosztuje kilka złotych za dzień.

O tym warto wiedzieć. Najważniejsze informacje przed wycieczką

Najłatwiejszy szlak na Lubomir prowadzi z Przełęczy Jaworzyce. Znakowany jest kolorem czerwonym. Aby wejść na szczyt, trzeba przeznaczyć na wycieczkę około 1 godzinę i 20 minut. Na początku znajduje się bezpłatny parking. Trasy na górę z każdej strony są przeważnie zalesione, chociaż gdzieniegdzie można obejrzeć piękne widoki. Pieczątka do Korony Gór Polski znajduje się w Schronisku na Kudłaczach albo w obserwatorium astronomicznym. Przebiega tamtędy Mały Szlak Beskidzki, którym kiedyś wędrowaliśmy.

Najkrótszy szlak na Lubomir z Lipnika

Najkrótszy szlak na Lubomir prowadzi z Lipnika i mierzy 1,8 km (70 minut). Oznaczono go kolorem zielonym. Na trasie jest kilka ostrzejszych podejść.

  • Współrzędne parkingu w Lipniku: 49.7712, 20.0756.

Lubomir – parking nad Przełęczą Jaworzyce

Parking znajduje się 900 metrów nad Przełęczą Jaworzyce. Na przełęczy wystarczy skręcić w stronę Lubomira i jechać drogą asfaltową i czerwonym szlakiem aż do znaku zakazu. Tam będzie drewniana wiata oraz ławeczki. W tym miejscu należy zostawić samochód i ruszyć na szlak. Często w weekendy może być problem ze znalezieniem miejsca, dlatego warto przyjechać wcześnie.

  • Współrzędne parkingu pod Lubomirem: 49.7580, 20.0733.

Jak wejść na Lubomir? Szlak z Przełęczy Jaworzyce

Szlak na Lubomir z Przełęczy Jaworzyce nie jest trudny, dlatego spokojnie można wybrać się tam z dziećmi. Wzniesienie często turyści łączą ze zdobywaniem Mogielicy – najwyższym szczytem w Beskidzie Wyspowym. Najpierw rano większość zdobywa Mogielicę, a następnie po południu jedzie na Przełęcz Jaworzyce i stamtąd rusza czerwonym szlakiem na szczyt.

Szlak połowę trasy prowadzi drogą asfaltową. Najpierw przez las, a następnie między domami. Beton się kończy, a my wchodzimy na drogę szutrową. Zaczynają się pokazywać piękne widoki na Beskidy. O poranku są one jeszcze piękniejsze. Mijamy Gościniec pod Lubomirem, gdzie mamy restaurację czynną w weekendy, noclegi, saunę, a także możliwość zorganizowania imprezy okolicznościowej. Mijamy gościniec i rozpoczynamy podejście po kamienistej drodze. Na trasie umieszczono tablice informacyjne związane z obserwatorium astronomicznym na Lubomirze. Dochodzimy szeroką drogą na szczyt, a tam czeka na nas budynek obserwatorium, ławki, tabliczki, itp.

Szczyt do Korony Gór Polski

Szczyt jest cały zalesiony, dlatego nic z niego nie zobaczymy. Tam robimy sobie przerwę na śniadanie. Na trasie nie ma nikogo, dlatego jest błoga cisza. Lubomir to kolejny szczyt, który zdobyliśmy do Korony Gór Polski z dzieckiem. Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego. Nadano ją w 1932 roku w uznaniu jego zasług. W 1922 ofiarował domek myśliwski i 10 ha lasu na szczycie zwanym wówczas Łysiną, pod budowę obserwatorium astronomicznego.

Mapa szlaku z Przełęczy Jaworzyce

Na poniższej mapie zaznaczyłem trasę góra-dół, więc musisz zarezerwować sobie 2 godziny na wycieczkę. Do przejścia są około 4,4 km. Na trasie mamy do pokonania 289 metrów podejścia.

Idź do oryginalnego materiału