Liwocz – najkrótszy szlak w 30 minut do wieży widokowej. Najwyższy szczyt na Pogórzu Ciężkowickim

mynaszlaku.pl 1 miesiąc temu

Góra Liwocz to najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego mierzący 562 m n.p.m. Znajduje się tam sanktuarium z wieżą widokową. Jest to chętnie odwiedzane miejsce, zwłaszcza iż bardzo łatwo i gwałtownie można do niego dotrzeć. Polecamy wschód słońca na tym punkcie widokowym, ponieważ można dostrzec choćby Tatry oraz Góry Świętokrzyskie.

Liwocz – to warto wiedzieć

Najkrótszy szlak na Liwocz prowadzi z Brzysk. Za żółtym szlakiem dojdziesz w 30 minut po prostej drodze. Wejście na wieżę widokową na Liwoczu jest bezpłatne. Po drodze są stacje drogi krzyżowej, a na parkingu znajduje się wiata turystyczna. Na szczycie stoi Sanktuarium Chrystusowego Krzyża. Liwocz słynie z licznych legend, dlatego będąc na górze, warto je poznać i odkryć tajemnice.

Jak dojechać na Liwocz na Pogórzu Ciężkowickim?

Można tam dojechać samochodem, a do szczytu jest tylko 25-30 minut. My dojechaliśmy tutaj, skręcając w Skołoszynie na Lisów, a potem na Wróblową i Brzyska. Jadąc, po lewej stronie zobaczymy szczyt, a na znaku napis „Liwocz 4,5 km”. Jedziemy za tym znakiem, aż docieramy właśnie na parking, na którym znajduje się krzyż.

Parking przy szlaku w miejscowości Brzyska

Za początek trasy obraliśmy duży parking, na szlaku żółtym przed szlabanem.

  • Darmowy parking pod Liwoczem: 49.8053, 21.3672.

Mapa szlaku na Liwocz

  • Przebieg trasy: parking – szczyt – parking
  • Długość całej trasy: 3,1 km
  • Czas wycieczki z przerwami: 2 godziny
  • Suma podejść na szlaku: 121 metrów

Najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego – opis szlaku na Liwocz

Z parkingu ruszyliśmy żółtym szlakiem. Trasa na całej długości miała lekko ponad 100 metrów podejścia. Maszerowaliśmy cały czas przez las między drzewami. Po drodze nie mieliśmy żadnych widoków. Po 30 minutach dotarliśmy na górę Liwocz 562 m n.p.m. Wieża widokowa znajduje się w Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju. W środku można zobaczyć obraz Maryi oraz figurę Jezusa. Wiele osób przychodzi tam na odbywające się Msze Święte.

Wieża widokowa jest cały czas otwarta, a wchodzi się na nią po kamiennych schodach. Opłata za wejście to 2 złote od osoby. Oczywiście nikt tego nie zbiera, ale na ścianie jest skarbonka. Po wyjściu na samą górę zapomina się o symbolicznej opłacie. Widoki są kapitalne. Podobno przy dobrej pogodzie widać Tatry, a choćby Góry Świętokrzyskie. Panoramy widoki to głównie Beskidy oraz Pogórza Karpackie. Po zejściu na dół rozejrzeliśmy się jeszcze po Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju.

Jaką drogą jeszcze dojść na szczyt? Podstawowe informacje

Na górę Liwocz można dotrzeć także szlakiem zielonym z Jabłonicy, zielonym z Czermnej, lub żółtym od strony Brzanki.

  1. Zielony szlak z Jabłonicy – 3,5 km.
  2. Zielony szlak z Czermnej – 5,8 km.
  3. Żółty szlak z Wisowej – 9,1 km.
Idź do oryginalnego materiału