Liturgie stacyjne, czyli procesje z kościoła do kościoła w okresie wielkopostnym pod przewodnictwem biskupa należą do wielowiekowej tradycji praktykowanej od chrześcijańskiej starożytności m.in. w Jerozolimie i w Rzymie. W Opolu tradycję tę ożywił biskup Andrzej Czaja w 2014 roku.
Wielki post 2025. Procesja na znak pokuty
– Rozpoczynamy okres 40-dniowej pokuty. Czas, który nas wiedzie do odnowienia przymierza z Bogiem. Do zbliżenia się do Jezusa – mówił bp Andrzej Czaja na początku nabożeństwa w kościele św. Sebastiana.
– Poprzez uznanie własnej grzeszności, nawrócenie, a wreszcie pojednanie, zwłaszcza to najważniejsze w sakramencie pokuty. Poprzez słuchanie Bożego Słowa i przyjmowania Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Wreszcie poprzez uczynki miłosierdzia. Chcemy to teraz w procesji przed naszym miastem wyznać, iż ten święty czas pokuty ku pojednaniu z Bogiem i odbudowaniu żywiej więzi z Nim rozpoczynamy. Niech nas Boży Duch prowadzi – mówił.
Uczestnicy liturgii stacyjnej, która symbolicznie rozpoczęła wielki post 2025, przeszli do kościoła „na górce” ze śpiewem litanii do wszystkich świętych. Tam biskup opolski przewodniczył koncelebrowanej mszy św. z posypaniem głów popiołem.
Podczas posypywania głów popiołem kapłan wypowiada słowa z Pisma Świętego: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub (współcześnie częściej) „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”. Przypominają one, iż przez cały okres wielkiego postu Kościół zachęca do przemiany życia, pełnienia dzieł miłosierdzia, jałmużny i wzmożonej modlitwy.
Popiół jest symbolem nawrócenia
W Kościele pierwszych wieków biskup na początek wielkiego postu posypywał głowy popiołem tych, którzy czynili publiczną pokutę. Z czasem zaczęli do nich dołączać także inni chrześcijanie. Do liturgii adaptowano ten zwyczaj w VII wieku. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X wieku.
W 1091 roku papież Urban II wprowadził ten rytuał jako obowiązujący wiernych w całym Kościele. Od tego czasu popiół do posypywania głów uzyskuje się z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.
Jako pierwszy posypanie popiołem przyjął biskup opolski Andrzej Czaja, po nim biskupi pomocniczy Rudolf Pierskała i Waldemar Musioł oraz proboszcz katedry opolskiej, ks. Waldemar Klinger. A następnie obecni w kościele księża i wierni.
– Nawróćcie się do Boga – zachęcał bp Andrzej Czaja. – Niech każdy z nas nawróci się do Pana całym swym sercem. Najważniejsze jest serce. „Rozdzierajcie serca wasze, nie szaty” – przypomniał nam dzisiaj tekst Pisma Świętego. O wiele łatwiej wykonać coś zewnętrznego. O wiele trudniej otworzyć serce, by z niego wysypać, wybrać wszelki brud. By było szlachetne, czyste i Bogu oddane. Ale najpierw trzeba stanąć w prawdzie. Uznać swoją grzeszność i nieprawość i wołać do Pana: Zmiłuj się nade mną Boże. Trzeba prosić Pana, by on oczyścił nasze serca. Sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić.
Czytaj także: Coraz więcej pustych ławek na religii. Ksiądz: Jest problem












































***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania