Listonosz przekazał jej emeryturę sąsiadce. Jak to możliwe? ZUS zachęca seniorów do zmiany wypłaty

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Czy emerytura może przychodzić pocztą? Fot. Tomasz Waszczuk / Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


Czy emerytura może przychodzić pocztą? Seniorzy cały czas mają dowolność, jak chcą otrzymywać świadczenie. Większość woli jednak przelew bankowy. Która forma jest bezpieczniejsza? Rzeczniczka nie ma wątpliwości.
Blisko milion seniorów pobiera emeryturę w formie przekazu pocztowego. By ją otrzymać, w trakcie wizyty listonosza muszą wylegitymować się dowodem osobistym. Choć zdawać by się mogło, iż dzięki temu metoda jest bezpieczna, doświadczenie pokazuje, iż i w takich sytuacjach nietrudno o pomyłkę. Przekonała się o tym pewna seniorka z Warszawy.

REKLAMA







Zobacz wideo Jak Tomasz Włosk wyobraża sobie emeryturę? "Nie wiem czy jestem patriotycznie przywiązany do Polski" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Czy emerytura może przychodzić pocztą? Pobiera ją tak prawie milion seniorów
w tej chwili emeryturę otrzymuje około 6,3 miliona osób, z czego większość zdecydowała się na przelew bankowy. - Z takiego kanału przekazania emerytury korzysta już ponad 85 proc. seniorów - wyjaśniła rzeczniczka dolnośląskiego ZUS Iwona Kowalska-Matis w rozmowie z Interią. Oznacza to, iż około 950 tysięcy świadczeniobiorców wciąż nie zdecydowało się na zmianę i pieniądze otrzymuje w formie przekazu pocztowego. Co miesiąc odwiedza ich listonosz, który po sprawdzeniu dowodu osobistego wręcza gotówkę.





Czy emerytura może przychodzić pocztą? Czy emerytura może przychodzić pocztą? Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


Jak wypłaca się emeryturę? ZUS zachęca do przelewów
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od dawna zachęca seniorów, by decydowali się na pobieranie emerytury w formie przelewu. Dzięki temu mogą być pewni, iż pieniądze zawsze dotrą na czas, a ryzyko pomyłki jest minimalne. - Wszystkie interwencje, jakie miałam w związku z brakiem wypłaty lub spóźnieniem, po sprawdzeniu dotyczyły przekazów pocztowych - przyznała rzeczniczka.


Listonosz pomylił seniorki. Pieniądze trafiły do nie tej osoby, co powinny
O tym, iż przekazy pocztowe nie zawsze są najbezpieczniejszą formą otrzymywania emerytury, przekonała się pewna seniorka z warszawskiego Mokotowa. Gdy nie otrzymała świadczenia w terminie, poszła na pocztę, gdzie uzyskała informację, iż pieniądze zostały jej wypłacone. Okazało się, iż listonosz pomylił mieszkania i przekazał emeryturę 64-letniej sąsiadce o tym samym nazwisku. Co więcej, kobieta nie chciała jej oddać, gdyż "była jej potrzebna". Dopiero interwencja policji sprawiła, iż sąsiadka zmieniła zdanie i zwróciła pieniądze.



Zobacz też: Wyższa emerytura dla 11 roczników seniorów! Nowe wypłaty już w 2025 roku. Jest jeden haczyk
Choć Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekonuje do skorzystania z przelewów bankowych, seniorzy wciąż mają dowolność w wyborze formy, w jakiej otrzymają świadczenie. W razie, gdyby chcieli ją zmienić, wystarczy, iż złożą odpowiedni wniosek w wybranej placówce. Ważne, aby wpisały w nim numer konta bankowego. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału