Blisko milion seniorów pobiera emeryturę w formie przekazu pocztowego. By ją otrzymać, w trakcie wizyty listonosza muszą wylegitymować się dowodem osobistym. Choć zdawać by się mogło, iż dzięki temu metoda jest bezpieczna, doświadczenie pokazuje, iż i w takich sytuacjach nietrudno o pomyłkę. Przekonała się o tym pewna seniorka z Warszawy.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak Tomasz Włosk wyobraża sobie emeryturę? "Nie wiem czy jestem patriotycznie przywiązany do Polski" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Czy emerytura może przychodzić pocztą? Pobiera ją tak prawie milion seniorów
w tej chwili emeryturę otrzymuje około 6,3 miliona osób, z czego większość zdecydowała się na przelew bankowy. - Z takiego kanału przekazania emerytury korzysta już ponad 85 proc. seniorów - wyjaśniła rzeczniczka dolnośląskiego ZUS Iwona Kowalska-Matis w rozmowie z Interią. Oznacza to, iż około 950 tysięcy świadczeniobiorców wciąż nie zdecydowało się na zmianę i pieniądze otrzymuje w formie przekazu pocztowego. Co miesiąc odwiedza ich listonosz, który po sprawdzeniu dowodu osobistego wręcza gotówkę.
Czy emerytura może przychodzić pocztą? Czy emerytura może przychodzić pocztą? Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
Jak wypłaca się emeryturę? ZUS zachęca do przelewów
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od dawna zachęca seniorów, by decydowali się na pobieranie emerytury w formie przelewu. Dzięki temu mogą być pewni, iż pieniądze zawsze dotrą na czas, a ryzyko pomyłki jest minimalne. - Wszystkie interwencje, jakie miałam w związku z brakiem wypłaty lub spóźnieniem, po sprawdzeniu dotyczyły przekazów pocztowych - przyznała rzeczniczka.
Listonosz pomylił seniorki. Pieniądze trafiły do nie tej osoby, co powinny
O tym, iż przekazy pocztowe nie zawsze są najbezpieczniejszą formą otrzymywania emerytury, przekonała się pewna seniorka z warszawskiego Mokotowa. Gdy nie otrzymała świadczenia w terminie, poszła na pocztę, gdzie uzyskała informację, iż pieniądze zostały jej wypłacone. Okazało się, iż listonosz pomylił mieszkania i przekazał emeryturę 64-letniej sąsiadce o tym samym nazwisku. Co więcej, kobieta nie chciała jej oddać, gdyż "była jej potrzebna". Dopiero interwencja policji sprawiła, iż sąsiadka zmieniła zdanie i zwróciła pieniądze.
Zobacz też: Wyższa emerytura dla 11 roczników seniorów! Nowe wypłaty już w 2025 roku. Jest jeden haczyk
Choć Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekonuje do skorzystania z przelewów bankowych, seniorzy wciąż mają dowolność w wyborze formy, w jakiej otrzymają świadczenie. W razie, gdyby chcieli ją zmienić, wystarczy, iż złożą odpowiedni wniosek w wybranej placówce. Ważne, aby wpisały w nim numer konta bankowego. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.