Lista UNESCO w Czarnogórze

chasingunesco.com 1 rok temu

Niewielka Czarnogóra to cztery obiekty z listy UNESCO

Dwa z nich to miejsca gdzie będąc w jednym jesteśmy także w drugim. Tak jest gdy odwiedzimy miasto Kotor (wpis: Region przyrodniczo-kulturowo-historyczny Kotoru i wpis: Weneckie dzieła obronne, twierdza Kotor). Wpisy się nakładają. Podobnie jest gdy staniemy przy stećkach w Durmitorze.

4/4


4. Stećci – średniowieczne cmentarze nagrobne

M.in. w Durmitorze znajdują się stećci. To wykute w wapieniu kamienie nagrobne pochodzące z okresu od XII do XVI w. Charakterystyczne dla obszaru Bośni i Hercegowiny, zachodniej Serbii, zachodniej Czarnogóry oraz środkowej i południowej Chorwacji. Ustawiane w rzędach swym kształtem przypominają antyczne sarkofagi. We wnętrzach nie kryją szczątków, są monolitami. Na ich powierzchniach znajdują się motywy dekoracyjne, inskrypcje oraz sceny z życia będące świadectwem bogatej kultury tego regionu. Powszechnie przyjmowane jako pozostałości kultury wynikającej z działalności kościoła bośniackiego czy bogomiłów.

Czarnogóra 2023 r. Stećci w Durmitorze
Czarnogóra 2023 r. Stećci w Durmitorze
Czarnogóra 2023 r. Stećci w Durmitorze


3. Weneckie dzieła obronne z okresu XVI i XVII wieku: Stato da Terra, zachodnie Stato da Mar – Kotor

Piętnaście byłych twierdz chroniących Republikę Wenecką na lądzie i morzu.
Wpis składa się z sześciu obiektów obronnych znajdujących się w tej chwili we Włoszech, Chorwacji i Czarnogórze, rozciągających się na ponad tysiącu kilometrów między włoskim regionem Lombardii a wschodnim wybrzeżem Morza Adriatyckiego. Fortyfikacje w całym Stato da Terra chroniły Republikę Wenecką przed innymi mocarstwami europejskimi, będącymi zagrożeniem na północnym zachodzie. Fortyfikacje w Stato da Mar chroniły szlaki żeglugowe i porty od Adriatyku po Lewant. Odegrały kluczową rolę we wspieraniu ekspansji i potęgi Serenissima Repubblica di Venezia czyli Najświętszej Republiki Weneckiej.

Czarnogóra, Kotor 2023r. Twierdza wenecka
Czarnogóra, Kotor 2023r. Twierdza wenecka


2. Region przyrodniczo-kulturowo-historyczny Kotor

W średniowieczu ten naturalny port na wybrzeżu Adriatyku w Czarnogórze był ważnym ośrodkiem sztuki i handlu, z własną słynną szkołą murarską i ikonograficzną. Liczne zabytki, w tym cztery romańskie kościoły i mury miejskie, zostały poważnie zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1979 r., ale miasto zostało odbudowane w dużej mierze dzięki pomocy UNESCO.

Czarnogóra. Boka kotorska 2023 r.
Czarnogóra. Kotor 2023 r.


1. Park Narodowy Durmitor

Bałkany, Góry Dynarskie, 120 km na północ od Podgoricy, ok. 1300 km od Wrocławia

Malowniczy Park Narodowy Durmitor został ukształtowany przez lodowce i poprzecinany jest podziemnymi rzekami i potokami. Wśród gęstych lasów iglastych, rozciągających się wzdłuż najgłębszego wąwozu Europy, w którym płynie rzeka Tara, znajdują się liczne jeziora o przejrzystej wodzie. W parku występują liczne okazy flory endemicznej.

Jeden z dwóch najwyższych masywów Gór Dynarskich. Durmitor w języku celtyckim oznaczał „górę z wodą”. W masywie znajduje się 18 szczytów wznoszących się ponad 2300 m z których najwyższym jest Bobotov Kuk – 2523 m n.m.p. Klimaty alpejskie, polodowcowe. Ostre szczyty, granie, postrzępione grzbiety, kotły, porozrzucane głazy, jeziorka. Pasące się owce, bydło, pasterze na koniach, cisza okalającej surowej przyrody.

Czarnogóra. Durmitor 2023 r.
Czarnogóra. Durmitor 2023 r.
Czarnogóra. Durmitor 2023 r.

Bezludzie ( w 2010 roku spotkałem raptem 2 auta na przełęczy). Wjechałem na 1907 m n.p.m (Sedlo) gdzie przy zburzonym zabudowaniu powiewała jugosłowiańska flaga. Niesamowite jest „przejście” z klimatu alpejskiego w klimat śródziemnomorski. Te kwieciste łąki falujące na wietrze, który rozwiewał chmury ukazując dwutysięczne szczyty… Ekologiczny płaskowyż kusi swym specyficznym klimatem do tego by zostać tu na dłużej!

Czarnogóra. Durmitor 2010 r. – Sedlo 1907 m n.p.m
Czarnogóra. Durmitor 2010 r.


Wpis: Park Narodowy Durmitor. Kryteria obiektu: N II, III, IV. Wpis na listę UNESCO: 1980 r. Wizyta: lipiec 2010 r, sierpień 2023 r. Numer na liście UNESCO: 100.

Idź do oryginalnego materiału