Lipsk – piękna perełka niemieckiej Saksonii

rudeiczarne.pl 2 lat temu

Niemcy są wciąż nieodkryte przez wielu z nas, a kryje się tutaj wiele niezwykłych zakątków, które warto bliżej poznać. Do tego Niemcy są przecież dla Polaków na wyciągnięcie ręki – nasze kraje są świetnie skomunikowane, dzięki czemu można się tutaj dostać na wiele sposobów, niekoniecznie własnym środkiem transportu. Jednym z piękniejszych miejsc w Niemczech, które warto odwiedzić jest miasto Lipsk i jego okolice – po niemiecku Leipzig. To miasto, które tętni życiem i które przez ostatnie lata bardzo się zmieniło, w pozytywnym znaczeniu. Mieliśmy przyjemność odwiedzić Lipsk i przekonać się, iż każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!

We wpisie tym znajdziesz najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w niemieckim Lipsku, a także garść informacji praktycznych, które pomogą Ci zorganizować Twoją własną wycieczkę do Lipska. Mamy nadzieję, iż dzięki temu przekonasz się, iż warto się wybrać do tego pięknego miasta i odkryć ten wyjątkowy zakątek Saksonii i Niemiec.

Lipsk – miasto handlu, muzyki i zieleni

Tętniący życiem, stale się rozwijający, z bogatą historią, ale także coraz większą nutką nowoczesności. Z niesamowitą muzyką i tradycjami w tle, z targami, które realizowane są tutaj od wieków, wyjątkowymi pasażami handlowymi, uroczymi kamienicami i knajpkami. O Lipsku można powiedzieć wiele, ale na pewno nie można powiedzieć, iż jest tutaj nudno! To miasto zaskakuje na każdym kroku, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Łączy się tutaj historia z postępem, spokój z dynamiką, sztuka z technologią, architektura z przepiękną przyrodą.

Historia Lipska jest niezwykła i nie można nie wspomnieć o prawach targowych, które miasto posiada od 1165 roku! Od 1497 roku Lipsk posiada przywilej cesarski na organizowanie targów. I te realizowane są w Lipsku do dzisiaj, razem z różnymi kongresami, wydarzeniami na skalę światową. Handel to bez wątpienia jedna z najważniejszych sfer w Lipsku. Do tego nie sposób nie dodać muzyki i światowej sławy kompozytorów, muzyków – choćby Johanna Sebastiana Bacha czy Wagnera, którzy z Lipskiem na zawsze już będą związani. Muzyka jest niezwykle istotną sferą życia w mieście, będzie to więc miejsce idealne dla koneserów muzyki i sztuki. Ale także dla tych, którzy kochają zieleń! Miasto bowiem, ale także jego malownicze okolice pełne jest zieleni – drzew, kwiatów, lasów, malowniczych jezior, w których można dać upust fantazji. To zielone płuca, w których można oddychać pełną piersią i cieszyć oczy przyrodą.

Co więc warto zobaczyć w niemieckim Lipsku? Przekonaj się, dlaczego warto się tutaj wybrać i jakie atrakcje Lipska na Ciebie czekają!

Co zobaczyć w Lipsku? Lipsk i Niemiecka Saksonia na wyciągnięcie ręki

Lipsk – wyjątkowe miasto w niemieckiej Saksonii idealnie nadaje się na wycieczkę z Polski. Tak naprawdę położony jest niezwykle blisko granic naszego kraju, do tego świetnie skomunikowany z polskimi miastami. To niezwykle różnorodne miasto przeszło ogromną zmianę w ostatnich latach sprawiając, iż każdy znajdzie tutaj coś interesującego do odkrycia. A atrakcji zdecydowanie nie brakuje! I zaskakiwać może ich ogromna ilość. Przekonaj się, co warto zobaczyć w Lipsku!

Augustusplatz – pełen historii plac Lipska

Swoje odkrywanie uroków Lipska najlepiej jest rozpocząć od słynnego Augustusplatz, który znajduje się w sercu miasta, zaledwie kilka minut od gmachu dworca. Tutaj bowiem znajdziesz kilka bardzo ciekawych atrakcji, świadczących o bogatej historii tego miasta. A także… już tutaj zobaczysz kilka wspaniałych dowodów na to, iż Lipsk to miasto muzyki! Augustusplatz to największy plac Lipska i warto pamiętać, iż niestety wiele jego budynków zostało zniszczonych w czasie bombardowań podczas II wojny światowej. Nazwa placu odnosi się do pierwszego króla Saksonii – Fryderyka Augusta. Ale… nie zawsze się tak nazywał! W swojej historii miał bowiem epizod, kiedy nazwę jego zmieniono na plac Karola Marksa (m.in. w czasie istnienia NRD). Po zjednoczeniu Niemiec przywrócono mu pierwotną nazwę.

Dzisiaj plac zdominowany jest przez budynek Filharmonii, Opery, a także budynki Uniwersytetu w Lipsku oraz słynnej Panorama Tower. Przyjrzyjmy się razem tym budynkom z bliska.

Filharmonia

Budynek dzisiejszej Filharmonii przy Agustusplatz może wydawać się niepozorny, kryje jednak w swym wnętrzu jedną z najbardziej niesamowitych orkiestr świata. Mowa o orkiestrze Gewandhaus, która ma tutaj swoją siedzibę i zachwyca swoim poziomem i niezwykłym talentem muzycznym. Historia tej orkiestry sięga jeszcze XVIII wieku, a jej dyrygentami na przestrzeni lat byli wybitni kopozytorzy i muzycy, w tym m.in. Felix Mendelssohn-Bartholdy czy Bruno Walter.

Dawna, niezwykle elegancka sala koncertowa orkiestry z 1885 roku została zniszczona w czasie bombardowań podczas II wojny światowej. Tak też dzisiejszy budynek Filharmonii nie jest wiekowy – pochodzi z 1981 roku. We wnętrzu znaleźć można świetną salę koncertową z doskonałą akustyką, w głównym hallu piękne sufitowe malowidła. I przede wszystkim fantastyczną orkiestrę, której warto posłuchać będąc w Lipsku. Mieliśmy tą niezwykłą okazję, by brać udział w koncercie orkiestry Gewandhaus i przyznać musimy, iż było to niezapomniane, wyjątkowe przeżycie. Naprawdę warto!

Jeśli chcesz wybrać się na koncert w lipskiej Filharmonii, bilety znajdziesz na jej stronie TUTAJ.

Opera w Lipsku

Lipsk to miasto muzyki, nie powinno więc nikogo dziwić, iż mieści się tutaj także wspaniała opera wystawiająca na swoich deskach najsłynniejsze opery świata. Historia lipskiej opery sięga aż końca XVII wieku, kiedy to otwarto w Lipsku operę na Brühl będącą 3 w Europie mieszczańskim teatrem muzycznym, tuż po Wenecji i Hamburgu. Dzisiejszy gmach opery jest stosunkowo nowym budynkiem, co związane jest z II wojną światową. Wtedy to podczas nalotów zniszczono wszystkie teatry w Lipsku, które trzeba było odbudować po zakończeniu wojny. Dzisiejszy budynek opery pochodzi z 1960 roku, kiedy to zainaugurowano jego otwarcie spektaklem Wagnera.

Co ciekawe, opera nie posiada własnej orkiestry. Jednak znana na całym świecie orkiestra Gewandhaus, która swój gmach ma po sąsiedzku, również przy Augustusplatz, gra w operze lipskiej od 1840 roku. To miejsce niesamowitych koncertów i spektakli, obok których nie da się przejść obojętnie. Warto więc, wybierając się do Lipska, sprawdzić repertuar tutejszej opery i być może wybrać się na jeden z wielu niesamowitych spektakli. Wyjątkowym doświadczeniem są na pewno koncerty wagnerowskie!

Repertuar Opery w Lipsku znajdziesz na stronie internetowej TUTAJ.

Uniwersytet Lipski

Lipski Uniwersytet jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie, pochodzi bowiem z 1409 roku. Powstał on w odpowiedzi na zapotrzebowanie na uniwersytet ze względu na migrację profesorów i studentów niemieckich z Uniwersytetu w Pradze. Sprzeciwiali się oni dominacji i naukom Jana Husa. Tak też powstał świetny uniwersytet w Lipsku, na którym dzisiaj kształci się ok. 40 tysięcy studentów z Niemiec, ale także innych państw Europy i świata. Na przestrzeni wieków lipska uczelnia miała w gronie studentów wiele znanych postaci, w tym m.in. Gottfried Wilhelm von Leibniz, Friedrich Nietzsche, Johann Wolfgang von Goethe, a z bardziej współczesnych, znanych osób Angela Merkel.

Do nowoczesnych budynków uniwersytetu przy Augustusplatz przylega interesujący kościół ewangelicki św. Pawła. Jest to świątynia uniwersytecka, która powstała w miejscu dawnej, wysadzonej przez władze NRD w 1968 roku. Budynek jest dość niezwykły, bowiem łączy nowoczesność z elementami dawnej świątyni i idealnie komponuje się z pozostałymi częściami uniwersytetu. Jest to jednocześnie kościół uniwersytecki oraz aula. Jest to stosunkowo nowy budynek, jego oficjalne otwarcie odbyło się w 2017 roku. Tuż przed kościołem zobaczyć można makietę dawnego kościoła św. Pawła, który stał tutaj od XIII wieku.

Panorama Tower/City Hochhaus – punkt widokowy w Lipsku

Najwyższy wielopiętrowy budynek w Lipsku – Panorama Tower, widoczny jest już z oddali, wyraźnie wybija się w otoczeniu. Stoi tuż przy Augustusplatz w centrum Lipska, bezpośrednio przy nowoczesnych i ciekawych budynkach uniwersytetu lipskiego. Wieża została zbudowana w 1972 roku, pierwotnie była częścią tutejszego uniwersytetu, osiąga wysokość 142,5 m. Właśnie do uczelni nawiązuje niejako jej kształt, przypominać ma on bowiem otwartą książkę. Zaprojektowana została przez słynnego architekta, który odpowiada także za projekt berlińskiej wieży telewizyjnej – Hermanna Henselmanna. Lokalnie budynek często nazywany jest “ząb mądrości”.

Obecnie budynek jest własnością amerykańskiego banku Merill Lynch, który wynajmuje lokale pod biura dla prywatnych najemców. Na najwyższych piętrach znaleźć można fantastyczną restaurację “Plate of Art”, w której doskonała kuchnia serwowana jest rzeczywiście jak dzieła sztuki. To, w połączeniu z fantastyczną panoramą na cały Lipsk dookoła sprawia, iż jest to jedna z najciekawszych restauracji w całym mieście. Na pewno nikt inny nie może poszczycić się takim widokiem w połączeniu z wyśmienitymi daniami, drinkami i deserami. Na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy, na który można wjechać windą i podziwiać panoramę Lipska z lampką pysznego wina w ręku na 31 piętrze. Wjazd na taras widokowy kosztuje 4 euro. Osoby, które wybierają się do restauracji nie muszą płacić za wstęp na taras widokowy.

Wybierając się do tutejszej restauracji zdecydowanie warto zarezerwować stolik. Szczególnie, jeżeli wybierasz się tutaj na kolację lub w weekend. W tygodniu restauracja oferuje świetne lunche w atrakcyjnych cenach i, oczywiście, z przepięknym widokiem. Więcej informacji na temat restauracji w Panorama Tower znajdziesz na ich stronie internetowej TUTAJ.

Stare Miasto w Lipsku – gdzie historia łączy się ze współczesnością

Nie można zwiedzać Lipska bez odkrycia wspaniałego Starego Miasta, które kryje mnóstwo perełek. To właśnie tutaj zaczynały się losy tego miasta, jako miasta handlu, muzyki, ale także jako miejsca, które stało się impulsem do zjednoczenia Niemiec końcem XX wieku. To tutaj znajdziesz akcenty znane z “Fausta” Goethego, eleganckie kawiarnie i pasaże handlowe, które mogą zawstydzić nie jedną współczesną galerię handlową. Wspaniałe kościoły przepełnione wyjątkową muzyką, place i Rynek tętniące życiem, niezwykle interesujące muzea. Przespacerujmy się po lipskim Starym Mieście!

Stary Ratusz (Altes Rathaus) i Rynek w Lipsku – Lipsk zabytki

Sercem Lipska zdecydowanie jest jego Stare Miasto, które tętni życiem o każdej porze roku. To ogromny kawał historii tego miasta, a ta jest wyjątkowa. Od wieków na Rynku w Lipsku realizowane są liczne targi, koncerty czy festiwale. Jego centrum jest Stary Ratusz – Altes Rathaus, który zachwyca wyjątkową architekturą. Przez wieki to właśnie ten budynek był miejscem, skąd miastem zarządzały jego władze. Wraz ze wzrostem miasta zaczęło jednak brakować miejsca, stąd zapadła decyzja o budowie nowego, większego ratusza, o którym opowiemy w dalszej części tego wpisu.

Co ciekawe, po wybudowaniu nowego ratusza, pojawił się pomysł, by Stary Ratusz wyburzyć i zrobić miejsce dla czegoś innego. Na szczęście, podczas głosowania władz miasta, 1 głos przeważył o tym, iż Stary Ratusz miał pozostać. Jego wyburzenie byłoby ogromną stratą dla miasta, jest to bowiem piękna perełka architektoniczna, która niektórym przypominać może nieco krakowskie Sukiennice. Dzisiaj we wnętrzu Starego Ratusza znajdziesz wyjątkowe muzeum, które opowiada o historii Lipska. Pokazuje targi, z których Lipsk od wieków słynie, ale także historię nowożytną aż do dzisiaj.

Rynek Lipski pełen jest pięknych kamienic, które mogłyby opowiedzieć Ci nie jedną ciekawą historię. Do tego urocze kawiarnie i knajpki, interesujące muzea… Nie sposób się tutaj nudzić. Rynek jest częstym gospodarzem najróżniejszych wydarzeń kulturalnych, koncertów, a także – najważniejsze – targów, które w Lipsku organizowane są od wieków. W końcu Lipsk to miasto handlu!

Mädler Passage i Auerbachs Keller

Przez wieki Lipsk wyrósł na miejsce słynące z handlu i różnego rodzaju targów. Dlatego też z czasem zaczęły powstawać tutaj wyjątkowe pasaże handlowe, które gromadziły rzemieślników, kupców, w których można było kupić najróżniejsze wyroby i produkty. Tak też jednym z najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych dziś w Lipsku pasaży handlowych jest Mädler Passage. Swoją nazwę pasaż wziął od producenta walizek – Antona Mädlera, który to w 1911 roku wykupił dotychczasowe budynki zwane Auerbachs Hof i postanowił stworzyć tutaj coś wyjątkowego. Tak też wyburzono dotychczasowe budynki i powstał Mädler Passage – niesamowity pasaż handlowy składający się z 5 pięter i 142 metrowej promenady. Inspirację czerpano ze słynnej Galleria Vittorio Emanuele w samym Mediolanie! Spacer po tutejszej promenadzie jest absolutnym obowiązkiem podczas wizyty w Lipsku!

Co ciekawe, zachowała się tutaj słynna restauracja Auerbachs Keller funkcjonująca tutaj jeszcze zanim wybudowano nowy pasaż. Znajduje się ona w podziemiach pasażu i to właśnie ona jest tłem fragmentu słynnego dzieła Goethe – “Fausta”. Stąd także zobaczysz w pasażu 2 wspaniałe pomniki tuż nad restauracją. Jej wnętrza zachowały dawny, oryginalny styl, a sama restauracja serwuje świetną, tradycyjną kuchnię. Można się poczuć jak w samym “Fauście”!

Dzisiaj Mädler Passage to miejsce świetne na zakupy. Znajdziesz tutaj mnóstwo sklepów, butików, także bardzo luksusowych, w których można zaopatrzyć się w produkty z najwyższej półki. choćby jednak jeżeli nie planujesz zakupów, warto się tutaj wybrać i poczuć klimat oryginalnego, niezwykle eleganckiego pasażu handlowego słynnego miasta handlu.

Specks Hof Passage

Pasaż, który przypomina o bogatej historii handlowej Lipska i robi wrażenie na każdym, kto tutaj zajrzy choćby na chwilę. Specks Hof Passage to najstarszy pasaż handlowy zachowany do dzisiaj w Lipsku. Zbudowany został w pierwszej połowie XX wieku, pomiędzy 1908 a 1929 rokiem, swoje imię biorąc od rodziny Speck von Sternburg, którzy byli w posiadaniu wcześniejszego domu w tymże miejscu jeszcze w XIX wieku. Budowa była kilkuetapowa, dzięki czemu nabrała jedynego w swoim rodzaju uroku. Pasaż ten przez wiele lat służył jako miejsce dla galanterii skórzanej, którą do dzisiaj można tutaj nabyć.

Pasaż mocno ucierpiał w czasie nalotów podczas II wojny światowej. Na szczęście został on odrestaurowany i przywrócono mu dawny, niesamowity blask. Do tego ściany pasażu ozdobiono ceramiką i pięknymi obrazami wybitnych artystów, które sprawiły, iż miejsce to jest jedyne w swoim rodzaju. Warto się tutaj przespacerować i przyjrzeć ciekawym akcentom na ścianach. Koniecznie zwróć także uwagę na oryginalne miedziane sklepienia, które zachowały się w niektórych skrzydłach. Przypomina o latach świetności i bogatej historii kupieckiej Lipska. Tuż obok pasażu znajdziesz niezwykłą kawiarnię Riquet z charakterystycznymi głowami słoni nad wejściem. choćby jeżeli nie masz czasu, by usiąść na dłużej, warto wejść do środka i zaznać wyjątkowej elegancji i atmosfery tego miejsca.

Giełda lipska/Alte Börse

W samym sercu Starego Miasta w Lipsku znajdziesz przepiękny, barokowy, pełen zdobień budynek. Jest to dawna giełda lipska, najstarszy budynek kupiecki w mieście i najstarszy zabytek barokowy w Lipsku. Zbudowany został jeszcze w 1678 roku jako neutralne miejsce do do prowadzenia interesów kupieckich. Służył przez wiele wieków, choć nie uchronił się przez skutkami II wojny światowej. W jej czasie bowiem wnętrze doszczętnie spłonęło, co sprawiło, iż giełda bezpowrotnie straciła piękne malowidła na suficie. Dzisiaj podziwiać jednak można historyczną giełdę po pracach renowacyjnych, a jej wnętrza służą w tej chwili wydarzeniom kulturalnym, koncertom czy wystawom.

Tuż przed budynkiem dawnej giełdy w Lipsku podziwiać można piękny pomnik jakże ważnego człowieka związanego z Lipskiem – Johanna Wolfganga von Goethe – jednego z najwybitniejszych poetów i przedstawicieli literatury niemieckiej. Jego życie mocno związane było z Lipskiem – tutaj bowiem studiował, z Lipskiem też nierozerwalnie związany jest “Faust” – jego najsłynniejsze dzieło. Po bokach pomnika zobaczyć można wizerunki jego 2 miłości.

Kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche)

Jednym z najważniejszych kościołów w Lipsku jest zdecydowanie kościół św. Mikołaja. Jak większość świątyni w tym mieście, jest to kościół ewangelicko-luterański. Choć oryginalnie powstał jeszcze w XII wieku, na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany, dzięki czemu zyskał dzisiejszy, oryginalny wygląd. Stoi dumnie na placu, który razem ze świątynią ma ogromne znaczenie dla historii zjednoczenia Niemiec końcem XX wieku. Kościół ewangelicki w dawnym NRD był swego rodzaju impulsem do powstania tutejszej opozycji, a kościół św. Mikołaja miał w to ogromny wkład. Tutaj bowiem od 1982 roku organizowano co poniedziałek nabożeństwa w intencji pokoju, które z czasem zaczęły przekształcać się w demonstracje.

Historycznie najważniejszą datą jest tutaj 9 października 1989 roku, kiedy to po mszy w tutejszym kościele demonstranci wyszli na ulice domagając się wolności słowa, demokracji, zjednoczenia Niemiec. To właśnie to wydarzenie zapoczątkowało upadek NRD i zjednoczenie Niemiec. Właśnie dlatego tuż przed kościołem zobaczyć można pomnik z charakterystycznymi palmami na jego szczycie, a przed nim tablicę upamiętniającą wydarzenia z 1989 roku. Była to pokojowa demonstracja, która co roku jest celebrowana przez specjalne obchody. Tak więc Lipsk miał swój wielki wkład w zjednoczenie Niemiec, o czym warto pamiętać.

Kościół ten jest także nierozerwalnie związany z postacią Johanna Sebastiana Bacha, który był swego czasu tutaj organistą. W 1724 roku przeprowadził tutaj pierwsze wykonanie swojego wybitnego dzieła – Pasji według św. Jana.

Kościół św. Tomasza (Thomaskirche) i Johann Sebastian Bach – Lipsk i muzyka

Obok kościoła św. Mikołaja, kościół św. Tomasza jest niezwykle istotną świątynią w Lipsku. Nie tylko ze względu na piękną architekturę i bogatą historię, ale przede wszystkim ze względu na muzykę i twórczość Johanna Sebastiana Bacha. Bach był tutaj kantorem od 1723 roku i funkcję tę sprawował tutaj aż do swojej śmierci. Co ciekawe, był on niezwykle pobożnym człowiekiem, co postanowił przełożyć na swoją twórczość muzyczną. Tak też co tydzień komponował nowy utwór o charakterze religijnym. Związek Bacha z kościołem podkreślono jego pięknym pomnikiem na placu przed kościołem.

Kościół św. Tomasza jest także siedzibą najstarszego chóru chłopięcego w całych Niemczech – Thomanerchor. Powstał on jeszcze w 1212 roku, a w swojej historii kantorem chóru był m.in. właśnie Bach. Chór składa się z ok. 100 chłopców od 9 do 18 roku życia, funkcjonuje do dzisiaj i wciąż cieszy się ogromną sławą na całym świecie.

Co ciekawe, świątynia ta jest także mocno związana z osobą Marcina Lutra i reformacją. W 1519 roku odbyła się tutaj pierwsza polemika pomiędzy Marcinem Lutrem, przedstawicielem reformacji oraz obrońcą tradycyjnego katolicyzmu – Janem Mayerem von Eckiem. Tutaj także w 1539 roku swoje kazanie wygłosił Marcin Luter, co oznaczało zwycięstwo reformacji w Lipsku. Świątynia jest dzisiaj kościołem ewangelickim.

Lipski Szlak Śladami Nut

Jak wspominaliśmy już, Lipsk to miasto muzyki, nie powinno więc nikogo dziwić, iż powstał tutaj interesujący szlak nazywany “Lipski Szlak Śladami Nut”. Miasto posiada wiele miejsc, w których tworzyło wielu niezwykłych kompozytorów, muzyków. Stąd też naturalnie powstał 5-kilometrowy szlak śladem domów kompozytorów i muzyków, ale także miejsc, w których tworzyli, dawali koncerty, inspirowali się. To inicjatywa lokalna, która świetnie łączy muzykę ze zwiedzaniem miasta i jego muzycznymi atrakcjami.

Dlaczego Lipsk nazywany jest Miastem Muzyki? To właśnie tutaj przez wiele lat swoje dzieła tworzyli tak słynni muzycy, jak J.S. Bach, F. Mendelssohn, R. Wagner, E. Grieg i wiele więcej. Czym więc dzisiaj byłby świat muzyki bez dzieł tych wybitnych twórców? Szlak Śladami Nut wyznaczają zatopione w chodniku stalowe wstęgi, które prowadzą miłośników muzyki i ciekawych szlaków oryginalną trasą. Przy wstęgach umieszczone są specjalne tablice informacyjne, które opowiadają o danym miejscu. Ciekawym urozmaiceniem jest także audioprzewodnik, który pozwala m.in. wysłuchać utworów muzyków, których poznasz zmierzając tym szlakiem. Z audioprzewodnika skorzystać możesz dzięki aplikacji na telefon Notenspur.

Więcej na temat Lipskiego Szlaku Śladami Nut przeczytasz w specjalnej polsko-języcznej ulotce na temat tej wyjątkowej atrakcji Lipska.

Nowy Ratusz w Lipsku

Wraz z rozwojem miasta jego władze doszły do wniosku, iż dotychczasowy ratusz miejski nie ma już wystarczająco dużo przestrzeni, by pomieścić całą administrację rozrastającego się Lipska. Dlatego też podjęto decyzję o wybudowaniu nowego ratusza w miejscu dawnego Pleissenburga. Jest to dość charakterystyczny budynek, który wyróżnia się już z oddali, a to wszystko za sprawą wielu ciekawych wieżyczek. W dawnym zamku, który niegdyś tutaj stał gościł sam Marcin Luter. Nie jest więc przypadkową nazwa ulicy, przy której się ratusz dzisiaj znajduje i która odnosi się właśnie do osoby Marcina Lutra.

Co ciekawe, przy tejże w zasadzie ulicy znajduje się także nowoczesny budynek jedynego kościoła katolickiego w centrum miasta, dość niepozornego ze względu na oryginalną jego architekturę. Warto bowiem pamiętać, iż mieszkańcy Lipska w absolutniej większości przynależą do kościoła ewangelicko-luterańskiego, a katolicy stanowią tutaj zaledwie kilka procent populacji. Intrygujący zatem jest fakt, iż świątynia katolicka powstała właśnie…przy ulicy Marcina Lutra. Właśnie z tego powodu, jako adres podaje się ulicę Nonnenmühlgasse, od drugiej strony kościoła.

Pomnik Bitwy Narodów – Völkerschlachtdenkmal

Miejsce niezwykłe, będące jednym z najbardziej rozpoznawalnych w całym mieście. Nic dziwnego, bo prócz niesamowitego wyglądu wiąże się z wyjątkowo istotną historią nie tylko samych Niemiec, ale także Europy. Upamiętnia on największą bitwę okresu napoleońskiego, która stoczyła się pod Lipskiem w październiku 1813 roku pomiędzy wojskami napoleońskimi a koalicją antyfrancuską. Była to najcięższa bitwa i największa porażka Napoleona.

Przepiękny Pomnik Bitwy Narodów położony jest nieco na uboczu Lipska, ale widać go już z oddali. Można też tutaj bez problemu dojechać tramwajem, np. z dworca w zaledwie kilkanaście minut. Jest to największa budowla pomnikowa w Europie i przyznać musimy, iż robi ogromne wrażenie. Niezwykle oryginalny wygląd może niektórym przypominać bardziej charakterystyczne azjatyckie budowle, choć przyglądając mu się z bliska wrażenie to się ulatnia. Pomnik został odsłonięty jeszcze w 1913 roku, tuż przed I wojną światową, ma aż 91m wysokości.

Warto pamiętać, iż jest to cały kompleks, który składa się nie tylko z samego pomnika, ale także ze zbiornika wodnego przed nim, muzeum “Forum 1813” oraz pięknej alei lipowej dookoła. Jest to idealne miejsce na spacery, jogging czy po prostu kontemplowanie jakże istotnej historii Europy. Pomnik i teren go okalający można zwiedzać za darmo. jeżeli zaś chcesz odwiedzić imponujące wnętrza i wejść na taras widokowy (ok. 500 schodów) wstęp kosztuje 10 euro.

Rejs kanałami lipskimi – Lipsk z perspektywy wody

Niezwykłym i oryginalnym doświadczeniem w Lipsku jest rejs tutejszymi kanałami, dzięki czemu możesz spojrzeć na to miasto z zupełnie innej perspektywy. Szczególnie warto wybrać się na wycieczkę Kanałem Karola Heinego, dzięki czemu odbyć można wspaniały rejs pośród zieleni, tradycyjnych zabudowań Lipska, ale także spojrzeć na lipską dzielnicę industrialną z perspektywy wody. Niekiedy Lipsk nazywany jest z resztą niemiecką Wenecją, a to właśnie za sprawą tutejszych licznych kanałów i mostów, po których można jeździć czy spacerować.

Można wybrać się na wycieczkę turystyczną łódką (koszt 15 euro od osoby), które odpływają z Plagwitz. Wycieczka taka trwa 70 minut i zapewnia wspaniałe widoki. Ciekawym sposobem zwiedzania Lipska z perspektywy wody jest także wynajem kajaków, a te w mieście są niezwykle popularne. Widać, iż pływają nimi mieszkańcy Lipska, a szkoły, w ramach wychowania fizycznego, zabierają uczniów właśnie na kajaki kanałami Lipska i rzeką Białą Elsterą. Coraz popularniejsze stają się także SUP-y, szczególnie w lecie.

Lipsk na rowerze – trasy rowerowe i jeziora

Fantastycznym sposobem na zwiedzanie Lipska i malowniczych okolic jest wycieczka rowerowa. Przyznać bowiem trzeba, iż miasto to jest świetnie przystosowane dla miłośników rowerów – jest tutaj sporo świetnych tras i ścieżek rowerowych. Poczuć się można nieco jak w słynnym Amsterdamie, w którym dzisiaj rowery zdecydowanie wiodą prym nad tradycyjnymi samochodami. Rzeczywiście, mieszkańcy Lipska są miłośnikami poruszania się na rowerze, co widać np. na drogach. Nie sposób zobaczyć tutaj korki, za to powszechnym widokiem są rowerzyści.

Świetnym miejscem na wycieczkę rowerową jest Cospudener See – największe jezioro lipskiego Nowego Pojezierza. Trasa z centrum Lipska wiedzie przez urocze parki, dalej przez las, aż dotrzesz do pięknego, krystalicznie czystego jeziora, które możesz objechać dookoła. Jest to jezioro sztuczne, powstało w miejscu dawnej kopalni odkrywkowej i jest dość popularnym miejscem wśród mieszkańców Lipska. Nie tylko ze względu na tutejsze urocze plaże, gdzie można zażywać kąpieli i relaksować się na leżakach, ale także dzięki różnego rodzaju sportom wodnym, z których można tutaj skorzystać (np. żeglarstwo, windsurfing). Dookoła jeziora wiedzie ścieżka, która zapewnia malownicze widoki podczas wycieczki rowerowej. Wypatruj zwierząt, jako iż znajdziesz tutaj zagrodę żubrów, sarny i jelenie, a świetnym punktem widokowym jest wieża widokowa Bistumshöhe o wysokości 131 metrów. Można stąd obserwować jeziora, malowniczą, pełną zieleni okolicę, ale także zabudowania Lipska.

Lipsk i okolica są terenami stosunkowo płaskimi, dzięki czemu nie ma tutaj przewyższeń. Z tego względu wycieczka rowerowa nadaje się tutaj dla wszystkich – i dla tych ze świetną kondycją, ale także dla tych, którzy nie lubią wysiłku fizycznego. Wystarczą rowery miejskie, nie ma potrzeby posiadania rowerów górskich. Można je wynająć w wielu miejscach w Lipsku, a także wziąć udział w wycieczce rowerowej z przewodnikiem.

Dzielnica industrialna – Lipsk industrialny

Spacerując dzisiaj po Lipsku trudno sobie wyobrazić, iż kiedyś miasto to było zupełnie inne. By poznać bliżej jego historię warto ruszyć odkrywać industrialną część miasta. Tu tutaj znaleźć można wiele industrialnych zabudowań, fabryk – niektóre z nich wciąż funkcjonują jako fabryki, inne zaś zostały przearanżowane na niesamowitą przestrzeń dla artystów. Przykładem może być modne dzisiaj Spinnerei – dawne zakłady włókiennicze, które dzisiaj przekształcono w przestrzeń rozrywkowo-artystyczną. To potężny teren przemysłowy, w którym dzisiaj znajdziesz wiele ciekawych galerii sztuki, pracowni artystycznych, a choćby ciekawą bibliotekę.

Znajdziesz tutaj wyjątkowe wystawy, pracownie, do których możesz śmiało zaglądać. Nie da się ukryć, iż dawne budynki industrialne dostały nowe życie. Można śmiało powiedzieć, iż jest tutaj artystycznie, nieco hipstersko i bardzo modnie. Dlatego też za dzielnicą tą przepadają młodzi, ale prawda jest taka, iż każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Podczas spaceru po tej części Lipska warto zobaczyć także Oscar Niemeyer Sphere zaprojektowany przez słynnego, brazylijskiego architekta – Niemeyera w 2011 roku. Niezwykła bryła, która przypominać może oko została świetnie wkomponowana w industrialne zabudowania. A w jej wnętrzu znajduje się elegancka restauracja z wyższej półki.

Zoo w Lipsku

Jeden z najstarszych w Europie i na świecie ogrodów zoologicznych znajdziesz właśnie w Lipsku, w zasadzie w centrum miasta – zaledwie 10 minut pieszo od dworca głównego. Historia tego miejsca sięga aż 1878 roku, kiedy w miejscu tym otwarto restaurację połączoną z ogrodem zoologicznym. Na przestrzeni lat miejsce to systematycznie się rozrastało, powstawały nowe wybiegi dla kolejnych zwierząt, a wiele z historycznych budynków można podziwiać do dzisiaj. Tak też historia tego miejsca łączy się dzisiaj z nowoczesnością, która robi ogromne wrażenie. Nie bez powodu bowiem dzisiaj Zoo w Lipsku nazywane jest “Zoo przyszłości”.

W 2011 roku otwarto tutaj niesamowity Gondwanaland, który jest potężnym zadaszonym ogrodem tropikalnym, w którym znaleźć można ponad 600 egzotycznych roślin i zwierząt i poczuć się jak w tropikalnym lesie Ameryki Południowej, Afryki czy Azji. Świetnym dodatkowym akcentem są oryginalne budynki nawiązujące do danego regionu, z którego pochodzi roślinność. spacery wiszącymi mostami pośród dzikiej roślinności i pięknych ptaków. Do tego koniecznie wybierz się na wycieczkę łódką po Gondwanaland, w trakcie której będziesz uczestnikiem wyjątkowego edukującego rejsu. W jego trakcie dowiesz się o zagrożeniach, jakie czyhają na naszą planetę i jej mieszkańców, a także popłyniesz rzeką pośród wspaniałej roślinności. Spacerując po ogrodzie rozglądaj się dookoła siebie – zobaczyć możesz piękne ptaki, zwierzęta, a czujne oko ujrzy choćby leniwca odpoczywającego na jednym z tropikalnych drzew.

Lipsk – Zoo – informacje praktyczne

Na terenie Zoo znajdziesz różne restauracje, niektóre z nich oferują spektakularne widoki na wybiegi ze zwierzętami. W Zoo znajdziesz kilka parków tematycznych – m.in. poświęcony małpom, Azji, Afryce czy też Południowej Ameryce. Warto wybrać się tutaj w tygodniu, kiedy jest znacznie mniej odwiedzających niż w weekendy, kiedy zmierzają tutaj lokalne rodziny. Można także obserwować karmienie zwierząt przez opiekunów o ściśle określonych na stronie Zoo godzinach. Godziny otwarcia oraz ceny biletów wstępu znajdziesz na stronie Lipskiego Zoo, pamiętaj, iż ceny różnią się w lecie oraz w zimie. jeżeli posiadasz Leipzig Card lub Leipzig Pass, możesz liczyć na niższe ceny biletów. Dla rodzin z dziećmi atrakcyjnym rozwiązaniem są bilety rodzinne.

Lipsk – zwiedzanie – Informacje Praktyczne

Jak zorganizować swoją podróż do Lipska i dookoła tego miasta? Jak się poruszać, gdzie spać w Lipsku, gdzie i co dobrego warto zjeść? W tej części naszego wpisu znajdziesz garść informacji praktycznych o podróży do i dookoła Lipska, które pomogą Ci zorganizować swoją wycieczkę do tego pięknego, niemieckiego miasta.

Lipsk – mapa atrakcji

Leipzig Card vs 9-Euro-Ticket w Niemczech

Lipsk oferuje bardzo ciekawą opcję na komunikację i nie tylko, jaką jest Leipzig Card. Możesz skorzystać z karty na 1 (12,40 euro) lub 3 dni (24,40 euro), w ramach której korzystasz z nieograniczonej ilości przejazdów tramwajami, autobusami, koleją (S-Bahn, RE, RB) w ramach Travel Zone 110. Dodatkowo, posiadając kartę korzystasz z darmowych lub obniżonych biletów wstępu do muzeów, na koncerty i festiwale, a także dostajesz zniżki w wybranych restauracjach czy np. wypożyczalniach łodzi. Bilet ten można kupić w biurze Informacji Turystycznej, Centrum Mobilności LVB, w automatach biletowych LVB, a także w niektórych hotelach. Świetna opcja na oszczędności podczas zwiedzania tego niezwykłego miasta.

Fantastycznym, nowym rozwiązaniem na podróżowanie po Niemczech jest wprowadzony od czerwca 2022 roku nowy bilet na komunikację publiczną za 9 euro! Jest to program pilotażowy, na ten moment ma funkcjonować w okresie wakacyjnym. Jest jednak fantastycznym rozwiązaniem, które pozwoli sporo zaoszczędzić w Niemczech i odkryć kraj naszych sąsiadów bez własnego środka transportu. Bilet kosztuje 9 euro i obowiązuje na komunikację miejską (autobusy, metro, tramwaje, metro), aglomeracyjną i regionalną w całych Niemczech przez cały miesiąc. Jest to oferta nie tylko dla mieszkańców Niemiec, ale także dla turystów, biorąc zaś pod uwagę ceny na komunikację, warto w niego zainwestować wybierając się choćby tylko na kilka dni. Zwraca się w zasadzie już po 1 dniu podróżowania komunikacją publiczną.

Co ważne, bilet ten nie obowiązuje na pociągi Intercity, możesz jednak śmiało z nich korzystać w pociągach regionalnych. Można kupić je online, ale także w dowolnym automacie na przystankach autobusowych, tramwajowych, czy też na dworcach. Widać, iż bilet ten cieszy się sporą popularnością, sami podczas naszej podróży po Niemczech korzystaliśmy z niego i świetnie się sprawdził.

Gdzie spać w Lipsku?

Nie da się ukryć, iż Lipsk jako miasto dynamicznego rozwoju, ma bogatą bazę noclegową, w której każdy znajdzie coś dla siebie według swoich oczekiwań i budżetu, który chce przeznaczyć na noclegi. Możesz skorzystać z wielu hoteli, kwater prywatnych, pensjonatów, hosteli. Z naszej perspektywy, najlepiej jest nocować blisko dworca w Lipsku, jako iż jest to świetna lokalizacja na wypady na zwiedzanie miasta i okolic. Do tego jest to bardzo wygodne, jeżeli poruszasz się komunikacją miejską oraz przybywasz do Lipska pociągiem czy autobusem.

Podczas naszej podróży do Lipska nocowaliśmy w hotelu Hyperion, który znajduje się tuż obok dworca w tym mieście. Oferuje on wygodne pokoje z łazienką, bagażownię, a do tego pyszne śniadania, od których dobrze jest zacząć dzień przed rozpoczęciem zwiedzania. Tuż obok Hyperion znajduje się inny wygodny hotel – H2, równie blisko dworca i dobry pod względem lokalizacji. Oba hotele dysponują parkingami, jeżeli podróżujesz swoim samochodem.

Gdzie zjeść w Lipsku?

Lipsk zapewnia bogatą ofertę gastronomiczną – restauracje, kawiarnie, bary, w których można zjeść dania lokalne, ale także kuchnię z całego świata. Warto także skorzystać z lokalnych Biergarten – ogródków piwnych, gdzie można spróbować lokalnego piwa, ale także dań i przekąsek. Jednym z naszych ulubionych Biergarten w Lipsku był Glashaus. Mogliśmy raczyć się tu Gose. Jest to lokalne piwo pszeniczne z solą i kolendrą o lekko kwaśnawym posmaku! Zdecydowanie warto spróbować będąc w Lipsku, tak jak i białego wina Riesling. Prócz tego w Lipsku koniecznie spróbuj Grosse Flammkuchen – chrupiącego, lokalnego placka ze śmietaną, boczkiem, warzywami, cebulą. Idealnie współgra z Gose!

Warto także wybrać się do restauracji w Panorama Tower w Lipsku Plate of Art. W tygodniu w ciągu dnia mają atrakcyjne oferty lunchowe i brunchowe, wieczorem zaś można skosztować wspaniałych dań lub drinków z widokiem na panoramę Lipska. W weekend zdecydowanie lepiej dokonać rezerwacji stolika!

Ciekawym miejscem jest także restauracja w Mädler Passage – słynnej Auerbachs Keller, która to była inspiracją dla Goethe w “Fauście”. Tradycyjne dania w jej eleganckich wnętrzach połączone z akcentami z “Fausta” sprawiają, iż jest to miejsce niezwykłe.

By skosztować nieco lokalnych specjałów warto także wybrać się do tradycyjnej restauracji w centrum miasta, rzut beretem od miejsca, z którego wypływają wycieczki na rejs kanałami Lipska. Restauracja Mein Leipzig oferuje ciekawe, lokalne dania z nutą tradycji – można skosztować interesujące mięsa, ryby, wegetarianie także znajdą tutaj coś dla siebie. A do tego pyszne lemoniady lub lokalny Riesling.

Stare Miasto usiane jest wieloma uroczymi kawiarenkami, w których można napić się kawy, zjeść pyszny deser, lunch czy kolację. Jesteśmy pewni, iż spacerując po Lipsku znajdziesz coś wyjątkowego dla siebie!

Czy warto jechać do Lipska? Subiektywne odczucia

Przyznamy szczerze, iż Niemcy są wciąż dla nas krajem tajemniczym, którego nie mieliśmy okazji odkryć prócz Berlina i wielu przejazdów przez to państwo. Często jest tak, iż to, co na wyciągnięcie ręki odkłada się na bliżej nieokreślone “później”, a widzimy dzisiaj, iż to błąd. Lipsk okazał się niezwykłym miastem, w którym z przyjemnością spędzilibyśmy więcej czasu niż nasze 3 dni. Niezwykła historia tego miejsca połączona z ciekawą architekturą, mnóstwem zieleni i ciekawą atmosferą sprawiła, iż zdecydowanie możemy polecić wycieczkę do Lipska. Każdy bowiem znajdzie tutaj coś dla siebie.

Miłośnicy historii – interesujące zabytki, ci, którzy lubią zakupy mogą dać upust fantazji w eleganckich pasażach handlowych. Ci, którzy lubią przyrodę i aktywne spędzanie czasu mogą wybrać się na rowerowe wycieczki, żagle na jeziorach, nurkowanie lub kajaki w kanałach Lipska. Kochający muzykę znajdą ją dzięki światowej sławy orkiestrze w Lipsku, licznym koncertom, spektaklom i wydarzeniom kulturalnym. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z szerokiej gamy atrakcji dla najmłodszych, w tym przede wszystkim z niesamowitego lasu tropikalnego w lipskim Zoo.

Nie sposób się tutaj nudzić i każdy znajdzie tutaj morze atrakcji, z których warto skorzystać. Do tego świetnym ułatwieniem jest Leipzig Card czy też 9-Euro-Ticket, który obowiązuje w wakacje 2022. Dzięki temu można naprawdę sporo zaoszczędzić i wycieczka do Niemiec okazuje się cenowo bardzo atrakcyjna! Z naszej strony Lipsk możemy z całego serca polecić i z przyjemnością wybierzemy się tam, ale także w inne zakątki Niemiec ponownie!

Lipsk odwiedziliśmy w ramach wyjazdu prasowego na zaproszenie Lipskiej Organizacji Turystycznej (Leipzig Tourismus und Marketing GMBH) – Leipzig Travel, za które bardzo dziękujemy. Zaproszenie to jednak nie wpłynęło na nasze odczucia na temat tego pięknego i interesującego miasta.

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

  • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz inne nasze posty!
  • Koniecznie zobacz nasze e-booki o Malcie – świetne interaktywne przewodniki, w których znajdziesz wszystko na temat Malty!
  • Zobacz nasze filmy na Youtube – nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostał powiadomienie o nowym vlogu!
  • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, iż to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i iż to ma sens ?
  • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na
    , Facebooku i Youtubie!
Idź do oryginalnego materiału