Karkonosz, znany również jako Władca Sudetów, Duch Gór, Rzepiór czy Liczyrzepa, to legendarna postać, która od wieków stanowi symbol Karkonoszy. Jest centralnym elementem wielu lokalnych legend, opowieści i podań ludowych. Według nich nie był zwykłym człowiekiem, ale duchem o nadprzyrodzonych umiejętnościach, który władał górami i przyrodą tego regionu. Mówi się o jego magicznych mocach, umiejętności przemiany w zwierzęta oraz o niesamowitych przygodach.
REKLAMA
Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować
Duch Gór. Jak powstała nazwa Liczyrzepa? Historia sprytu księżniczki
Zgodnie z legendą, Duch Gór zakochał się w pięknej córce śląskiego władcy. Kiedy okazało się, iż ta nie odwzajemniała jego uczuć, miał ją porwać i zamknąć w górskiej twierdzy z nadzieją, iż w końcu ulegnie. Jednak sprytna księżniczka gwałtownie wymyśliła sposób na ucieczkę, prosząc o podarowanie jej tuzina rzep. Gdy spełnił jej życzenie, poprosiła o coś jeszcze - zliczenie wszystkich tych warzyw, które rosły w Karkonoszach.
To właśnie tak powstało przezwisko Liczyrzepa. Duch Gór zyskał je w wyniku podstępu, jakiego dopuściła się księżniczka. Chciała, by ten liczył warzywa, nie zdając sobie sprawy, iż to tylko sztuczka, by zyskać czas na ucieczkę. Gdy wrócił, odkrył, iż został oszukany. Wściekły Karkonosz zniszczył swój zamek i udał się w głąb gór, gdzie podobno ukrywa się do dziś.
Gdzie znajduje się dom Karkonosza? Miejsca związane z legendą
Niektórzy wskazują, iż jednym z miejsc związanych z Duchem Gór są Śnieżne Kotły - dwie doliny polodowcowe, zlokalizowane między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Ich górna krawędź leży na wysokości 1490 m n.p.m., a dno blisko 300 metrów niżej. Inne historie wskazują na Śnieżkę, najwyższy szczyt Sudetów. Liczyrzepa miał mieć tam swoją twierdzę i więzić księżniczkę. Śnieżka wznosi się na wysokość 1602 m n.p.m. i jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Karkonoszach.
Śnieżka Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl
Grób Ducha Gór. Mityczne miejsce spoczynku legendarnego Liczyrzepy
Mimo iż Duch Gór nie był śmiertelny, na mapie Karkonoszy znajduje się miejsce, które według legend jest jego grobem. Leży w pobliżu Szklarskiej Poręby, blisko słynnego Złotego Widoku. Turyści mogą jednak poczuć pewne rozczarowanie, gdyż jest to tylko stary, zniszczony kamień z napisem wskazującym, iż tu spoczywa Liczyrzepa. Czy kiedykolwiek słyszałeś/aś o legendzie Ducha Gór? Zapraszamy do udziału w sondzie i do komentowania.