Leśna kabina na łonie natury – tu szelest drzew zastępuje miejski zgiełk

plndesign.pl 10 miesięcy temu

Ponad trzy lata temu, w okresie pandemii, do studia projektowego Archicraft zgłosiła się para z wizją skromnego domu, który zapewniłby im spokojny azyl na łonie natury i ucieczkę od codziennego zgiełku miasta. Ich marzeniem było zadomowienie się w miejscu, w którym, zamiast tramwajów, szumią drzewa, a kontakt z naturą jest natychmiastowy. Czy architekci sprostali ich oczekiwaniom? Przekonaj się!

Urocza okolica jako dobre podłoże projektowe

Miejsce, które inwestorzy wybrali na zrealizowanie swojego marzenia, ma niepowtarzalny klimat. Nie prowadzi do niego równy asfalt, ale surowa droga, która sama w sobie zmienia postrzeganie okolicy. Dalej od zmartwień wielkiego miasta, bliżej natury, przełączamy się na inny tryb – tu życie płynie wolniej i o wiele spokojniej.

Z racji tego, iż lokalne przepisy określiły maksymalną powierzchnię zabudowy i wysokość budynku, klienci musieli skonfrontować swoje marzenia z formalną rzeczywistością. Wybór konstrukcji w postaci archetypicznej kabiny został podyktowany okoliczną zabudową, a jej pionowa, smukła forma podkreśla kontrast między stabilnością ziemi a wolnością nieba.

Leśna kabina pośrodku iglastych wzorów

W okolicy znajdują się piękne, wysokie drzewa iglaste, które zainspirowały architektów do odzwierciedlenia wyjątkowych wzorów natury na elewacji. Składa się ona z ciemnych aluminiowych gontów, a jej kształt przypomina szyszkę. Aluminiowa powierzchnia fasady gwarantuje łatwą konserwację i trwałość oraz spełnia podstawowy wymóg funkcjonalności.

Efekt stopienia się z naturą projektanci uzyskali również dzięki licznym, przesuwnym przeszkleniom, które łączą część dzienną wnętrza z otoczeniem, a także wspaniale podkreślają poczucie przestrzeni wewnątrz domku. Duże okna zapewniają zarówno piękny widok, jak i mnóstwo światła we wnętrzu. To szczególnie ważne z uwagi na pasję inwestora, którą jest malowanie.

Naturalne drewno w różnorodnych odsłonach

Założeniem projektowym było stworzenie przestrzeni, która emanuje przytulnością i ciepłem domu. W związku z tym zastosowano w nim drewno dębowe, które zdobi podłogę, ścianę kominka, stół jadalny i krzesła. Konstrukcyjne panele świerkowe CLT pozostały widoczne w sypialni i na klatce schodowej. Ten naturalny materiał nadaje wnętrzu ciepły charakter i pozwala zaoszczędzić na kosztach kafelkowania.

Wspomniane panele mają również zalety w zakresie adekwatności technicznych – niewielka głębokość konstrukcyjna pozwala na duże rozpiętości, a jednocześnie zachowanie wysokiej nośności ścian. Ich niewielka grubość, w połączeniu z dobrą izolacją termiczną, umożliwiła stworzenie przestronnego wnętrza. Konstrukcja została w całości zaprojektowana i zrealizowana przez 3AE – firmę specjalizującą się w drewnianych budynkach.

Wnętrze naturalnej kabiny mieszkalnej

Wnętrze budynku wykonanego z litych paneli z czeskiego drewna zaprasza przytulnym klimatem i zachęca do relaksu. Kuchnia stanowi tutaj naturalną część dzienną, przenikając się z regałem na książki, sięgającym aż do sufitu. Na części szafek króluje ujednolicający motyw drewna dębowego o tym samym profilu, co ściana przy kominku. Stół jadalniany został naturalnie wkomponowany pomiędzy zabudowę kuchenną.

Domek kabinowy to kwintesencja współczesnego designu, którym rządzą praktyczne wykorzystanie przestrzeni i szacunek dla natury. Jak widać, choćby na niewielkim metrażu można stworzyć przestrzeń dla komfortu, relaksu i artystycznej kreacji. Projektanci z pracowni Archicraft udowadniają, iż małe konstrukcje są nie tylko przytulne, ale też funkcjonalne.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Kliknij i obserwuj nas w Wiadomościach Google (po wejściu na stronę – kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu).

Projekt: Archicraft | archicraft.cz
Zdjęcia: Petr Polák | petrpolakstudio.cz

Idź do oryginalnego materiału