Lekarka wskazała najgorszy sposób na rozgrzanie. Praktykuje go wiele osób. "Mamy złudne wrażenie"

kobieta.gazeta.pl 19 godzin temu
Zdjęcie: Czy alkohol rozgrzewa organizm? MarinaLitvinova/iStock


W ostatnich dniach zima mocno dawała nam w kość, a może być jeszcze gorzej. Szukamy więc skutecznych sposobów, żeby się rozgrzać. Wiele osób sięga po alkohol. Eksperci ostrzegają jednak przed taką praktyką. Może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Mroźna pogoda skłania do rozgrzewania organizmu różnymi sposobami. Jedną z popularniejszych metod jest picie podgrzewanego alkoholu, np. grzanego wina, piwa, herbaty "z prądem" albo wiśniówki. Po takim trunku rzeczywiście robi ci się ciepło, ale wcale nie działa on pozytywnie na twoje ciało i umysł. Wpływa za to niekorzystnie na pracę serca oraz zwiększa ryzyko zawału.


REKLAMA


Zobacz wideo Milenialsi rezygnują z alkoholu po pewnym czasie, a generacja Z w ogóle go nie potrzebuje. "Oni są bardzo świadomi konsekwencji"


Czy alkohol rozgrzewa organizm? Ekspertka ostrzega przed konsekwencjami
- Picie alkoholu jest zdecydowanie najgorszym sposobem na rozgrzanie. Po wypiciu wysokoprocentowych trunków mamy złudne wrażenie, iż jesteśmy rozgrzani, ale tak naprawdę alkohol jedynie rozszerza nasze naczynia krwionośne - powiedziała dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska w rozmowie z portal.abczdrowie.pl.
Zobacz też: Masz śliskie buty i boisz się śniegu? Wyjmij z szafki i psiknij podeszwy. Problem od razu zniknie
Może to przyczynić się do hipotermii (nadmiernego wychłodzenia) oraz odmrożeń. - Szacuje się, iż średnio 50 gramów wypitego alkoholu obniża temperaturę ciała choćby o pół stopnia. Nie zapominajmy o tym, iż podgrzewany alkohol jest tak samo niezdrowy, jak ten zimny. Pity często może zwiększyć ryzyko zachorowania na ponad 200 różnych chorób, w tym marskość wątroby czy nowotwory - poinformowała lekarka.


Jak rozgrzać organizm od środka? AnnaStills/iStock


Jak rozgrzać organizm od środka? Ten napój gwałtownie poprawi twoje samopoczucie
jeżeli chcesz się rozgrzać, najlepszym wyborem będzie zupa, np. z ciecierzycy albo krupnik. - Generalnie w zimę zasada jest jedna: im gęstsza zupa, tym lepiej - wyznała. Świetnie sprawdzą się też herbaty zimowe. - Wypicie takiego ciepłego płynu momentalnie nas rozgrzeje. Alkohol działa bezpośrednio na krążenie, a gorąca herbata nie, więc nie będzie powodowała złudnego poczucia rozgrzania. Ponadto taki napój będzie miał działanie przeciwzapalne - dodała Cubała-Kucharska. Rozgrzewający napój można przygotować np. z dodatkiem soku malinowego, cynamonu lub imbiru. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału