Pojęcie stresu i lęku często bywa używane naprzemiennie. Niektórzy uparcie twierdzą, iż to niemalże to samo. Choć prawdą jest, iż mają dużo wspólnego, to można dopatrzeć się wielu różnic. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę.
Lęk i stres
Stres to reakcja na niezbyt przyjemną sytuację, która stwarza bezpośrednie zagrożenie. Ma na celu przyspieszenie działania, w celu jak najszybszego rozwiązania problemu. W tym przypadku ma miejsce aktywacja współczulnego układu nerwowego.
Niepokój, lęk to emocja wyczekująca, co oznacza, iż aktywuje się wówczas, gdy dana osoba przewiduje niebezpieczną sytuację w przyszłości. Ta reakcja fizjologiczna, zależna od współczulnego układu nerwowego, ma na celu zapobiegnięcie całej sytuacji, nie koncentruje się na jej rozwiązaniu.
Lęk i stres – 5 różnic
Czynniki wyzwalające
Czynnikiem wywołującym stres jest otoczenie, co oznacza, iż dana osoba staje w obliczu sytuacji wymagającej natychmiastowej reakcji. Z kolei czynniki wywołujące stan lęku mają charakter wewnętrzny i wynikają ze strachu, jaki dana osoba odczuwa w związku z sytuacją, której się spodziewa.
Czas trwania odpowiedzi fizjologicznej
Jeśli chodzi o lęk, to czas jego trwania jest złożony, ponieważ nie zawsze musi się zakończyć po ustąpieniu problematycznej sytuacji. Stres z kolei kończy się w momencie, w którym znika bodziec, który go wywołał.
Intensywność reakcji
Intensywność stresu i lęku jest różna w zależności od czynników wyzwalających. Jednak w pierwszym przypadku intensywność ma związek z postrzeganą powagą stresującego wydarzenia. Stopień intensywności lęku jest bardziej subiektywny i zależy od myśli danej osoby.
Nasilenie
Kolejną różnicą między lękiem a stresem jest nasilenie zaburzeń psychicznych, które wywołują. Lęk ma szerszy zakres, bowiem dotyczy np. fobii czy zaburzeń paniki. Nasilenie stresu, zarówno tego ostrego jak i przewlekłego jest mniejsze w porównaniu do lęku.
Leczenie
Zarówno nawracający lęk jak i stres warto leczyć. W przypadku chronicznego stresu leczenie koncentruje się na opracowaniu strategii radzenia sobie np. na medytacji lub technikach oddechowych. By wyleczyć stany lękowe, być może trzeba będzie wesprzeć się lekami psychotropowymi.
Trzeba wiedzieć
Znajomość różnic między lękiem a stresem jest czymś ważnym, nie tylko na poziomie introspekcji. W świecie, w którym co ósma osoba cierpi na zaburzenia psychiczne i w którym liczba zaburzeń depresyjnych i lękowych od roku 2020 wzrosła aż o 26 proc., warto zrobić wszystko, by poprawić swoją emocjonalność.