Lecznicza woda i piękne tereny. Już niedługo Małopolska może zyskać nowe uzdrowisko

gazeta.pl 3 godzin temu
Na uzdrowiskowej mapie Polski już niedługo może pojawić się nowy punkt. W Ciężkowicach w Małopolsce odkryto źródło wód siarczkowych, które mają adekwatności lecznicze. Lokalny samorząd pracuje nad infrastrukturą, a jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze zabiegi ruszą już za dwa lata.
Ciężkowice leżą na pograniczu Pogórza Rożnowskiego i Ciężkowickiego, niespełna godzinę drogi od Tarnowa. Region od lat przyciąga turystów Skamieniałym Miastem i pięknymi widokami na Pogórze. To miejsce z klimatem, które do tej pory kojarzyło się raczej z przyrodą niż sanatoriami. Od kilku lat lokalny samorząd pracuje jednak nad tym, by nadać miejscowości status uzdrowiska.


REKLAMA


Zobacz wideo "Sanatorium Miłości" z bliska! Oto najpiękniej położone uzdrowisko w Polsce


Czy powstanie nowe uzdrowisko w Małopolsce? Wiele na to wskazuje
Pomysł, by Ciężkowice stały się uzdrowiskiem, może brzmieć jak nowa inicjatywa, ale jego historia sięga kilku lat wstecz. Już w 2019 roku wykonano tam odwiert nazwany "Ignacy", w hołdzie Ignacemu Janowi Paderewskiemu, który niegdyś spędzał lato w pobliskiej Kąśnej Dolnej i podkreślał zdrowotny klimat okolicy. Przełom nastąpił w 2021 roku, kiedy badania potwierdziły, iż pod miejscowością znajduje się źródło wód siarczkowych o adekwatnościach leczniczych. Od tego momentu idea uzdrowiska nabrała realnych kształtów.


Liczne badania potwierdziły, iż odkryta w Ciężkowicach woda może być wykorzystywana m.in. do inhalacji przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, a także wspierać leczenie chorób reumatycznych. Mając taki atut, gmina rozpoczęła starania o przekształcenie Parku Zdrojowego w miejsce nie tylko do spacerów, ale także do wodolecznictwa. - Woda w parku nie będzie już zwykłą wodą. Stanie się wodą leczniczą, siarczkową, dzięki której będziemy poprawiać stan zdrowia. Liczymy, iż uda się sfinalizować ten plan w 2026 roku - mówiła w rozmowie z Radiem Kraków burmistrz Ciężkowic, Jowita Jurkiewicz-Drąg.
Aby jednak uruchomić pełną infrastrukturę dla kuracjuszy, potrzeba jeszcze kilku kroków. Najważniejszym z nich jest uzyskanie świadectwa potwierdzającego adekwatności lecznicze wody, które otwiera drogę do formalnego starania się o status miejscowości uzdrowiskowej. Ponieważ gmina jako samorząd nie może samodzielnie ubiegać się o koncesję na wydobycie wody, planowane jest powołanie spółki, która przejmie te formalności. - Już teraz słychać głosy, iż nie powinno być problemu z pozyskaniem inwestorów zainteresowanych wykorzystaniem naszej wody - podkreślił w rozmowie z Radiem Kraków Dariusz Zięcina, odpowiedzialny za inwestycje w gminie. Pozostaje więc tylko czekać, aż plany staną się rzeczywistością.


Park Zdrojowy CiężkowiceFot. Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0 ,via Wikimedia Commons


Co warto zobaczyć w Ciężkowicach? Region sporo oferuje przyszłym kuracjuszom
Choć status uzdrowiska dopiero przed Ciężkowicami, to turystyczna siła regionu już dziś przyciąga coraz więcej osób. Przede wszystkim warto zobaczyć Skamieniałe Miasto. Unikalny rezerwat przyrody, z formacjami skalnymi o fantazyjnych kształtach, to obowiązkowy punkt każdej wizyty. Wędrując jego ścieżkami, można natknąć się na "Czarownicę", "Grzyba" albo "Piramidę". Legendy dodają miejscu klimatu, a zdjęcia praktycznie robią się same.


Miłośnicy rowerów pokochają trasę Velo Dunajec, która prowadzi z Tarnowa prosto do Ciężkowic. Jest łagodna, z pięknymi widokami na dolinę rzeki, pola i pagórki. To idealna propozycja zarówno dla początkujących, jak i rodzin z dziećmi. W okolicy działa też ścieżka w koronach drzew, z której przy dobrej pogodzie widać choćby Tatry. A to jeszcze nie wszystko, bo w pobliskiej Kąśnej Dolnej, w dworku Ignacego Jana Paderewskiego, regularnie realizowane są koncerty i wydarzenia kulturalne. W samym miasteczku warto przejść się po rynku, odwiedzić Park Zdrojowy, a także skorzystać z wydarzeń organizowanych w ramach lokalnych akcji promocyjnych. Czy uważasz, iż w Polsce powinno być więcej uzdrowisk? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału