W Wielkiej Brytanii stan wielu dróg pozostawia coraz więcej do życzenia. Rocznie do urzędów wpływają zgłoszenia dotyczące setek tysięcy dziur, które mocno uprzykrzają życie kierowcom i znacznie pogarszają komfort podróżowania. W związku z tym rząd w 2023 roku przeznaczył na walkę z ubytkami ponad 8 miliardów funtów, a więc około 41 miliardów złotych. Przy okazji zdecydowano się również na innowacyjne rozwiązanie.
REKLAMA
Zobacz wideo Wjechała na ekspresówkę pod prąd. Odpowie przed sądem
Grafen - co to? od dzisiaj będą łatać dziury asfaltem z kosmosu
Jak informuje serwis Uniwersal Matter, w stworzeniu idealnej mieszanki do uzupełniania ubytków w asfalcie pomogła firma Universal Matter GBR, zajmująca się produkcją nawierzchni grafenowych, oraz przedsiębiorstwo Tarmac. W trakcie eksperymentu skupiono się na jednej z tras znajdujących się na obrzeżach Middlesborough w Wielkiej Brytanii, która wymagała wielu poprawek. Testowana metoda polegała na dodaniu grafenu do asfaltu, czego celem było przedłużenie żywotności drogi oraz zmniejszenie ryzyka występowania kolejnych pęknięć. Te najczęściej powstają z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, natomiast nowa mieszanka ma na nie praktycznie nie reagować. Kompozyt stworzony na bazie grafenu zmieszano z ponad 150 tonami klasycznego asfaltu, a następnie wylano w okolicach Middlesbrough. W ten sposób postała droga, która gwarantuje zupełnie nową jakość podróżowania oraz potencjalnie mniejszy ślad węglowy powiązany z brytyjską infrastrukturą drogową.
To ekscytujący dzień dla firmy, ponieważ stanowi prawdziwy krok naprzód dla naszego produktu. Wspaniale jest widzieć, jak przechodzi od etapu laboratoryjnego do pełnego zastosowania drogowego. Ma on ogromny potencjał
- skomentował Andy Gent, dyrektor handlowy Universal Matter.
Koniec z dziurami na drogach? Wszystko zaczęło się od kosmosu
Ponadto firma Universal Matter opatentowała znacznie szybszą i bardziej ekonomiczną technologię produkcji grafenu, który może być stosowany w wielu dziedzinach oraz branżach. Szczególnie przydatny ma okazać się natomiast podczas tworzenia materiałów infrastrukturalnych i przemysłowych. Wszystko dlatego, iż grafen ma szereg niezwykłych adekwatności, takich jak wytrzymałość i elastyczność, które zwiększają wydajność oraz wartość poszczególnych produktów, w tym asfaltu, betonu, farb, a choćby opon.
To fantastyczna wiadomość dla naszego regionu. (...) Jesteśmy dumni z bycia w czołówce zrównoważonych, najnowocześniejszych technologii, które nie tylko poprawiają nasze drogi, ale także przynoszą korzyści kierowcom i środowisku
- stwierdził Carl Quartermain, członek gabinetu ds. autostrad i transportu. Dyrektor ds. marketingu Universal Matter, Dru Kefalos, zapewnił zaś, iż innowacyjny produkt pierwotnie będzie zapobiegał pękaniu asfaltu, natomiast w przyszłości zwiększy także trwałość innych materiałów. Do stworzenia tak wytrzymałego produktu firma wykorzystała proces o nazwie Flash Joule Heating, który pomaga przekształcić węgiel w grafen.
Zobacz też: Najbardziej skażone jezioro świata. choćby Czarnobyl nie jest tak radioaktywny
Co ciekawe, dotychczas o grafenie mówiono głównie w kontekście eksploracji kosmosu. W ramach Graphene Flagship zespół absolwentów Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii odkrył, iż grafen może być wykorzystywany w technologiach kosmicznych, w tym w napędach lekkich i zarządzaniu energią cieplną.
Aby napęd był efektywny, lekki żagiel musi mieć dużą powierzchnię i być jak najlżejszy. Grafen spełnia te wymagania, ponieważ jest bardzo lekki i wytrzymały i może być rozwinięty na dużej powierzchni
- tłumaczył prof. Andrea Ferrari, pracownik naukowy i technologiczny Graphene Flagship, cytowany przez CORDIS.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.