Już niedługo wiele domów zostanie przystrojonych ozdobami świątecznymi, a na iglastym drzewku zawisną bombki oraz światełka. Niektórzy zdecydowali się wnieść bożonarodzeniowy klimat do swoich mieszkań już na początku grudnia, a co za tym idzie - najprawdopodobniej są właścicielami sztucznego drzewka, które może stać znacznie dłużej niż żywe. Osoby wybierające okaz prosto z lasu, chcąc cieszyć się jego aromatycznym zapachem i urokami natury, muszą pamiętać o jednej ważnej kwestii. W tej sprawie zaapelowali leśnicy.
REKLAMA
Zobacz wideo "Kontrola bezpieczeństwa" [ZWIASTUN]
Choinka świąteczna. W leśnych drzewkach mogą skrywać się niebezpieczne pajęczaki
Żywa choinka stanowi kwintesencję świąt Bożego Narodzenia. Wprowadzone do domu drzewko prosto z lasu zapewnia niesamowite doznania zapachowe, a w dodatku jest niebanalną ozdobą wnętrza. Zanim jednak wniesiemy je do domu, musimy pamiętać o bardzo ważnej kwestii - dokładnym przejrzeniu igliwia. Okazuje się, iż w gałązkach mogą kryć się nie tylko ćmy, mszyce, korniki, ryjkowce, pająki, przędziorki, trzpienniki, roztocza, wełnowce czy modliszki i osy, ale także kleszcze.
Pomimo tego iż mamy początek grudnia, to cały czas kleszcze są aktywne. Spowodowane to jest stosunkowo wysokimi temperaturami, jak na tę porę roku. Kleszcza ze zdjęcia znalazł na sobie dzisiaj leśniczy z okolic Iławy
- informują na Facebooku pracownicy Lasów Państwowych. W związku z powyższym leśnicy przypominają o konieczności przeglądania swojego ciała po powrocie z leśnych spacerów. Co więcej, jeżeli wybieramy się tam w celu pozyskania drzewka, powinniśmy pamiętać o jednej rzeczy.
Choinka na pniu. Zanim wniesiesz drzewko do domu, najpierw dokładnie je przejrzyj
W wielu nadleśnictwach w Polsce organizowane są akcje sprzedaży choinek, które niekiedy można wyciąć samodzielnie. jeżeli aspirujecie do podjęcia się tego typu aktywności, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Istotny jest ubiór - bluzka oraz spodnie z długim rękawem, które dobrze zakryją ciało.
Zobacz też: Leśnicy "pojedynkują" się z łosiami. Chodzi o ich "szkodliwą" dietę
To pierwszy krok do zachowania ostrożności i ochrony przed groźnymi pajęczakami. Po powrocie do domu, zanim wniesiemy naszą świąteczną zdobycz do jego wnętrza, pamiętajmy, aby dokładnie ją otrzepać na dworze i przyjrzeć się igliwiu. Niektóre insekty lubią gromadzić się również w pobliżu pnia, dlatego warto prewencyjnie omieść go miotełką.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.