Lapidarium w Kożuchowie – zwiedzanie i historia

grafywpodrozy.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Lapidarium w Kożuchowie


Lapidarium w Kożuchowie to jeden z najlepiej zachowanych zespołów rzeźby nagrobnej w Polsce. Miejsce przepiękne i unikalne. Podpowiadamy, jak umówić się na zwiedzanie, ponieważ na co dzień obiekt jest zamknięty, a przez wysoki murowany płot nie ma szans nic zobaczyć.

Spis treści

  • Zwiedzanie lapidarium
  • Gdzie znajduje się Kożuchów i jak dojechać do Lapidarium
  • Kożuchów (niem. Freystadt in Schlesien) – krótka historia miasta
  • Lapidarium w Kożuchowie
  • Kaplica – najstarszy obiekt na terenie lapidarium
  • Inne atrakcje w okolicy
  • Internetowy przewodnik po Polsce
Lapidarium w Kożuchowie

Zwiedzanie lapidarium

W sieci mnóstwo jest komentarzy zburzonych turystów, którzy narzekają, iż podczas wizyty w Kożuchowie nie udało się im wejść na teren lapidarium. Niestety takie są realna. Kożuchów nie jest miejscem popularnym na turystycznej mapie Polski. To rzutuje na sposób udostępniania dla turystów poszczególnych zabytków. Oczywiście można dyskutować, co było pierwsze kura, czy jajko i zastanawiać się, czy turystów jest mało, bo na przykład lapidarium jest zamknięte, ale to dyskusja jałowa. Najważniejsze, iż istnieje sposób na zwiedzenie Lapidarium w Kożuchowie. Wystarczy z wyprzedzeniem umówić się z przewodnikiem na zwiedzanie w konkretnym dniu. Wycieczka z przewodnikiem po starym mieście kosztuje 30 zł bilet normalny i 20 zł ulgowy. Wszystkie potrzebne dane kontaktowe znajdziecie na oficjalnej stronie Centrum Kultury Zamek.

Lapidarium w Kożuchowie
Lapidarium w Kożuchowie

Gdzie znajduje się Kożuchów i jak dojechać do Lapidarium

Kożuchów to miasto w województwie lubuskim, ale historycznie jesteśmy na Śląsku. Kożuchów to jedno z najstarszych miast regionu. Na miejsce najwygodniej dojechać drogą ekspresową S3. Lapidarium znajduje się przy ulicy 1 Maja 43/A. Od rynku i ratusza dzieli nas zaledwie 500 metrów. Przy lapidarium bez problemu znajdziecie miejsce parkingowe. W tym miejscu nie obowiązują opłaty za parking. Dla ułatwienia dodajemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją Lapidarium.

Lapidarium w Kożuchowie
Lapidarium w Kożuchowie

Kożuchów (niem. Freystadt in Schlesien) – krótka historia miasta

Pierwsza udokumentowana wzmianka o mieście pochodzi z 1273 roku, ale oczywiście gród słowiański istniał tu o wiele szybciej. Prawa miejskie Kożuchów uzyskał w roku 1291. W latach 1397–1467 miasto było stolicą udzielnego księstwa. Jego ówczesny status podkreśla prawo bicia monet. W okresie od XIV do XVI wieku miasto rozwija się intensywnie. Jest ważnym ośrodkiem sukiennictwa, garbarstwa, garncarstwa i piwowarstwa. Upadek miasta następuje podczas wojny trzydziestoletniej. W XIX wieku w Kożuchowie działa duża fabryka maszyn rolniczych i zakłady ceramiczne. Najważniejsze zabytki to zamek i mury obronne z dobrze zachowanymi basztami.

Lapidarium w Kożuchowie
Lapidarium w Kożuchowie

Lapidarium w Kożuchowie

Lapidarium powstało w latach 70. XX wieku na terenie byłego cmentarza protestanckiego, na założenie, którego gmina ewangelicka dostała pozwolenie w 1634 roku. Cmentarz Św. Trójcy, zlokalizowany na Przedmieściu Żagańskim ( w tej chwili przy ul.1-go Maja ) był główną nekropolią miasta. Po II wojnie pochówki odbywały się tu sporadycznie. Na cmentarz prowadziły dwie bramy, główna oraz mniejsza w murze południowym. Brama główna zachowała pierwotną formę i wzorowana jest na średniowiecznych budowlach.

Lapidarium w Kożuchowie
Lapidarium w Kożuchowie

Kaplica – najstarszy obiekt na terenie lapidarium

Najstarszym obiektem kożuchowskiego lapidarium jest XVII-wieczna, zbudowana tuż przy bramie głównej kaplica, która długi czas pełniła również funkcję zboru. W XVIII wieku zbudowano 16 kaplic grobowych, ufundowanych przez najbogatsze rodziny protestanckie. Wzorowano się na budowlach z terenu Saksonii i Turyngii. Na terenie zabytkowego lapidarium znajduje się około 200 płyt nagrobnych (renesansowych, barokowych i rokokowych). Przeniesione też zostały tu XVI-wieczne epitafia figuralne z cmentarza dworskiego w Długiem koło Kożuchowa.

Inne atrakcje w okolicy

  • Zielona Góra – kompleksowy przewodnik po atrakcjach i zabytkach
  • DAG Krzystkowice – bezpieczeństwo podczas zwiedzania na pierwszym miejscu
  • Podróż szlakiem zabytków sakralnych województwa lubuskiego

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Lapidarium w Kożuchowie
Idź do oryginalnego materiału