Lago di Braies w Dolomitach – opis szlaku wokół jeziora | Parking, dojazd, informacje praktyczne

mynaszlaku.pl 2 lat temu

Lago di Braies (Pragser Wildsee) to piękne miejsce położone we włoskich Dolomitach w Południowym Tyrolu. Nad Jezioro Braies przybywają turyści z całego świata, jednak nie dziwimy się. Nam się tam bardzo podobało. To jezioro jest uznawane za najpiękniejsze w Dolomitach. Jak tam dojechać samochodem? Jakim szlakiem się wybrać? Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie? O tym wszystkim piszemy poniżej.

  • Jezioro Braies jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,
  • Parking samochodowy kosztuje 10 euro do 3 godzin,
  • Długość szlaku pieszego wokół jeziora to 3,5 km,
  • Czas zwiedzania – 2-3 godziny,
  • Wstęp na jezioro jest bezpłatne przez cały rok,
  • Warto przyjechać tam wcześnie rano, ponieważ później jest sporo ludzi,
  • Na miejscu ceny jedzenia są wysokie, więc najlepiej miej swoje,
  • Nad jeziorem stoi hotel, jest restauracja, można także wypożyczyć łódkę i wypłynąć na Lago di Braies,
  • Wypożyczenie łódki dostępne jest od maja do października i kosztuje około 35 euro za godzinę (25 euro za 30 minut),
  • W jeziorze można się kąpać, jednak woda ma zaledwie 13,14 stopni, więc zbyt wielu śmiałków tam nie ma,
  • Bardzo często można tam spotkać zakochanych na sesjach ślubnych.

Lago di Braies – kilka słów o jeziorze

Jezioro Braies jest alpejskim jeziorem położonym na wysokości 1496 m n.p.m. w Parku Krajobrazowym Fanes-Sennes-Braies. Często można usłyszeć nazwę w języku niemieckim Pragser Wildsee, ponieważ w tych terenach Południowego Tyrolu ludzie mówią w większości w języku niemieckim. Miejsce znajduje się u podnóża monumentalnej skalnej ściany Croda del Becco. Ma powierzchnię 0,33 km2, a maksymalna głębokość to 36 metrów.

Jak dojechać samochodem do Lago di Braies (Pragser Wildsee)?

Jezioro znajduje się w Dolomitach – 1,5 godziny drogi z Bolzano, 3 z Wenecji, 8 godzin z Rzymu, 10 godzin z Polski. Położone jest tuż przy granicy z Austrią. Podróż z Polski możesz zaplanować albo przez Słowację i Austrię, albo przez Czechy i Austrię. W obu przypadkach samochodem dojeżdżasz do Południowego Tyrolu do miasteczka Lienz. Stamtąd już trzeba kierować się w kierunku jeziora.

Ostatni odcinek to podróż malowniczą drogą Val di Braies. Z tego, co widzieliśmy, to bardzo często kursują tam autobusy.

Dojazd w okresie letnim – ważna informacja!

Ważna informacja! W okresie letnim – od 10.07 do 10.09, w godzinach od 10:00 do 16:00, trzeba mieć wcześniej zarezerwowany i opłacony parking. Możesz to zrobić online. My byliśmy w listopadzie, więc wjazd był normalny. Przy pełnym obłożeniu parkingu możesz dostać się do jeziora autobusem – linia 439 i 442. Na niego również musisz mieć bilet online na przejazd. Wszystkie informacje dotyczące dojazdu i rezerwacji online znajdziesz tutaj.

Parking najbliżej Jeziora Braies – informacje o postoju

Parking znajduje się 3 minuty od Jeziora Braies. Przy wjeździe na parking jest szlaban, przy którym pobierasz bilet. Później opłacasz go w kasie i wyjeżdżasz drugą stroną. Znajduje się tam sporo miejsca.

  • Parking do 3 godzin kosztuje 10 euro,
  • Można płacić kartą lub w euro. Nam parkomat nie przyjął karty. Często we Włoszech nam się to zdarzało,
  • Zawsze musisz mieć euro przy sobie,
  • Współrzędne parkingu Lago di Braies: 46.6996, 12.0849.

Mapa trasy wokół jeziora w Południowym Tyrolu

Poniżej zamieszczam mapę szlaku pieszego wokół Lago di Braies. Możesz nim iść dodatkowo, a możesz tylko zostać na początku jeziora.

  • Długość szlaku pieszego: 3,5 km,
  • Czas przejścia trasy: 2 godziny z przerwami,
  • Podejść na szlaku: 218 metrów.

Opis szlaku wokół Lago di Braies w Dolomitach

Dojechaliśmy na miejsce około 11:30. Było tam już sporo osób, które maszerowały w kierunku atrakcji. Inne osoby wracały już znad wody. Autobus dojechał właśnie na ostatni przystanek, a my spakowani ruszyliśmy obejrzeć najpiękniejsze jezioro w Dolomitach. Ze zdjęć wiedzieliśmy, czego możemy się spodziewać, jednak zobaczenia takiego miejsca na żywo sprawiało jeszcze większą frajdę.

  • Atrakcje na miejscu: szlak wokół jeziora, wypożyczenie łódki, hotel z restauracją, Emmas Bistro, Bar Chalet, Kapelle „Pragser Wildsee”.

My najpierw zdecydowaliśmy się iść za czerwonym szlakiem w lewo. To jest bez różnicy, który kierunek wybierzesz. Później stwierdziliśmy, iż poszliśmy dobrze, ponieważ podejścia były łagodniejsze. Niektóre rodziny pchały wózek z dzieckiem. Jest to możliwe, jednak trochę się można zmęczyć i podróż nie należy do przyjemnych. Lepiej mieć nosidełko. Chociaż małe dzieci świetnie sobie radzą. Nasza 4-letnia Maja spokojnie przeszła całą trasę na własnych nóżkach.

Szliśmy podziwiając piękny krajobraz we włoskich Dolomitach. Woda w jeziorze miała przepiękny kolor. Ścieżka była bardzo przyjemna i różnorodna. Szliśmy chwilę lasem, później wyszliśmy obok skał. Mogliśmy oglądać to miejsce z każdej strony. Co chwilę zatrzymywaliśmy się, aby zrobić zdjęcie. Gdy planujesz tutaj wizytę, to polecamy Ci przyjechać bardzo wcześnie rano. Teraz poza sezonem było sporo ludzi i czasami było ciężko przejść. My trafiliśmy tutaj chwilę przed południem, ponieważ jechaliśmy z Polski i to było pierwsze miejsce, które obejrzeliśmy w słonecznej Italii. Na trasie widzieliśmy wiele osób z psami.

Na końcu warto podejść pod kaplicę, która stoi tam od 1904 roku. Ma bogatą historię, ale można ją zwiedzić tylko w okresie letnim.

Legenda o powstaniu Pragser Wildsee

Powstanie w tym miejscu jeziora związane jest z bardzo ciekawą legendą. Podobno dolina była zamieszkiwana przez lud ukrywających złoto w okolicznych górach. Po sprowadzeniu się tutaj hodowców bydła, mieszkańcy przekazali im przedmioty ze złota. Ci, zamiast podziękować, zaczęli interesować się surowcem i go przejmować.

Mieszkańcy nie chcąc do tego dopuścić, postanowili wydrążyć kilka źródeł wody, które stworzyły jezioro i uniemożliwiły hodowcom dalszą kradzież złota. W rzeczywistości jezioro powstało w wyniku osuwiska.

Jezioro Braies cieszy się dużą popularnością również ze względu na serial „Krok z nieba”, który tam kręcono.

Idź do oryginalnego materiału